Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Privrednici odlučni: Brže sprovođenje projekata iz Berlina

16.10.2017. 20:14 20:21
Piše:
Foto: Dnevnik (Branko Lučić)/Marko Čadež

SKOPLJE: U Skoplju je potpisan Memorandum o saradnji između Samita 100 i komore Zapadnog Balkana, a potpisali su ga predsednik UO Samita Živko Mukaetov i predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež.

Navodeći da je komorski investicioni forum zemalja Zapadnog Balkana jedinstvena institucija koja štiti interese privatnog sektora, Cadež je rekao da je cilj memoranduma da okupi sve snage iz privatnog sektora i jake regionalne kompanije da zajedno rade na sprovođenju dogovorenih projekata iz Berlinske inicijative, odnosno da ukazuju vladama šta je urađeno i šta je moglo da se uradi.

“Vrlo jasne brojke pokazuju šta je urađeno i koliko je urađeno. Nismo tu samo da stojimo sa strane, da kritikujemo, nego i da pomognemo svojim resursima, jer ih kompanije imaju i to za različite analize, studije…”, rekao je Čadež Tanjugu.

Kada je reč o realizaciji dosadašnjih projekata dogovorenih u okviru Berlinske inicijative, Cadež kaže da je između konferencija bio prazan prostor, ali naglašava da je sada momenat u kome se čini da su premijeri odlučni u sprovođenju dogovora iz Trsta.

“Ako saberemo sve ljude koji se bave tom regionalnom saradnjom u svim administracijama u regionu, to je 20 njih, gotovo da nema budžeta za to. Sada polako vidimo da postoji volja da se to menja. Nacionalni koordinatori su počeli da se sastaju sa privatnim sektorom da bi videli šta je potrebno da bi se projekti brže ostvarili”, rekao je predsednik PKS.

Na pitanje koji je projekat je prioritet, on podseća da su vlade u Trstu prihvatile višegodišnji plan za regionalno ekonomsko područje u kome su postavljeni jasni zadaci.

“Mi želimo da pomognemo da u vezi sa tim zadacima kao što su uklanjanje carinskih barijera, sinhronizacija dokumentacije, sinhronizovanje ostalih procedura od carinskih do veterinarskih… Na nama je da stalno držimo tu temu visoko na političkoj agendi i mislim da takva spremnost sada postoji, ali ne smemo da se opustimo. Ovo je pitanje opstanka našeg regiona”, zaključio je Cadež.

Povezivanje u digitalizaciji, brendiranju, infraskturi

Povezivanje u ključnim oblastima kao što su infastruktura, digitalizacija, transport, energetika, brendiranje regiona, omogućavanje slobodnog kretanja robe i usluga i veći stepen mobilnosti radne snage, bile su teme prvog dana Samita100 poslovnih lidera koji se i sutra održava u Skoplju.

Samit je u prisustvu više od 100 poslovnih lidera iz regiona i specijalnih gostiju iz međunarodnih finansijskih institucija otvorio generalni direktor “Alkaloid-a” i predsednik Upravnog odbora Samita Živko Mukaetov.

U uvodnom obraćanju Mukaetov je rekao da je Samit 100 prerastao u vodeću regionalnu poslovnu platformu i govorio o budućim očekivanjima- ali i podsetio na prethodna izdanja, na rezultate i ključne projekte koji su proizašli iz njih.

“Mi u Samit-u 100 smo uvereni da bismo samo preko intenziviranja regionalne saradnje i građenja sinergija između kompanija podigli konkurentnost ekonomija, našim firmama bismo omogućili lakši pristup novim tržištima te bismo bili mnogo primamljiviji inostranim investitorima kao unificirano tržište”, rekao je Mukaetov.

Violeta Bulc, evropska komesarka za transport, naglasila je kako pozitivni trendovi u Evropi, poput pada nezaposlenosti, predstavljaju dobru poruku za mlade ljude.

„Evropska unija je izašla iz krize, sve zemlje članice beleže privredni rast. To su dobre vesti koje želimo da podelimo s našim partnerima na zapadnom Balkanu gde se, takođe, događaju pozitivni trendovi“, kazala je Bulc.

Bulc je danas u Skoplju rekla da je EU ponovo pokrenula proces za pristupanje zemalja Zapadnog Balkana i da će u februaru biti predstavljena Strategija za region.

Ona je naglasila da je perspektiva članstva za region opipljivija nego ikad.

“Junker je ponovo otvorio proces za Zapadni Balkan i u februaru ćemo doći do strategije koja će dodatno pojasniti i dati motivaciju zemljama Zapadnog Balkana da se još dinamičnije uključe u reforme”, rekla je Bulc.

Učesnicima samita se obratio i predsednik Makedonije Đorđe Ivanov koji je primetio da su ekonomije regiona pojedinačno slabe i ranjive i da zato treba da se fokusiraju na ono što ih ujedinjuje, navodeći da povezanost treba da bude najveći prioritet.

Ivanov je ukazao na tri velika izazova sa kojima se ekonomije regiona suočavaju, mala tržišta za velike firme, odliv stručnog kadra i zastareli način funkcionisanja kompanija.

Takođe, istakao je i da je za prevazilaženje prepreka potrebna politička povezanost sa EU i NATO-om.

Na Samitu je bilo reči o i tehnološki revolucijama, pa je tako Istok Seljak potpredsednik UO Samita100 rekao da se svetska ekonomija i društvo već nalazi u sred jedne velike revolucije i dodao da će se tranzicjija dogoditi u narednih deset, 15 godina i podrazumevaće digitalizaciju, elektrifikaciju, a sastavni deo toga je i zelena i električna mobilnost koja zajedno sa energetikom, ICT kompanijama “vuče” trideset odsto BDP-a.

Član Predsedništva BIH Mladen Ivanić poručio je da političari država Balkana treba češće da se viđaju i zajednički rade i na taj način stvaraju bolju i pozitivniju sliku o regionu.

Ukazujući na značaj skupa, Ivanić je istakao da je dobro što s vremena na vreme privrednici imaju priliku političarima da kažu šta treba menjati, prilagođavati..

“Mi smo međusobno najbliži i zato je važno povezivanje i da tržište bude veće i stabilinije”, istakao je on.

Na Samitu je bilo reči o i tehnološki revolucijama, pa je tako Istok Seljak potpredsednik UO Samita100 rekao da se svetska ekonomija i društvo već nalazi u sred jedne velike revolucije i dodao da će se tranzicjija dogoditi u narednih deset, 15 godina i podrazumevaće digitalizaciju, elektrifikaciju, a sastavni deo toga je i zelena i električna mobilnost koja zajedno sa energetikom, ICT kompanijama “vuče” trideset odsto BDP-a.

“Sada mi možemo kao što smo mnogo puta u ovom regionu da zakasnimo već na samom početku i da budemo'''' foloveri'''', a imamo još uvek mogućnosti da se postavimo kao lideri tog segmenta i to je imperativ i ambicija Samita. Zbog toga smo pokrenuli projekat i platformu Edison koja ima za cilj da pretvori region u laboratoriju buduće zelene mobilnosti”, rekao je Seljak.

O dogovorenim projektima u okviru Berlinskog procesa govorili su između ostalog predsednici Privredne komore Srbije i Makedonije.

Kako je rečeno, Berlinska inicijativa ima jasnog sponzora, jasne ciljeve i fondove Evropske unije, ali ne i instrumente za sprovođenje dogovorenih projekata, zbog čega je potrebno izvršiti dodatan pritisak kako bi se oni ubrzali.

Drugog dana Sumit-a 100 planirano je održavanje pet kreativnih radionica posvećenih energetici, ekonomiji, brendiranju proizvoda u sektoru hrane i pića, turizma, kao i digitalne agende, a predviđena je i plenarna prezentacija ideja za regionalnu saradnju pred političkim liderima iz regiona.

Piše:
Pošaljite komentar