Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Skenerima protiv krijumčara droge, cigareta, migranata...

07.10.2017. 09:06 09:30
Piše:
Foto: Uprava carina

BEOGRAD: Carinski prekršaji su se nekada otkrivali isključivo na osnovu iskustva i intuicije carinika, koji je od alata imao samo šrafciger i lampu.

Danas carinici koriste skenere i drugu elektronsku opremu, ali je carinski „dobar nos“ i dalje neprikosnoven za pronalaženje prekršaja.

Načelnik Odeljenja Uprave carina za suzbijanje krijumčarenja Ivan Ribać kaže da Uprava carina neprestano radi na modernizaciji službe da bi mogla delovati i preventivno i sprečiti pokušaje krijumčarenja u samom začetku. 

– Trudimo se da organizaciono i tehnološki idemo u korak sa svetom – kaže načelnik Ribać. – Činjenica je da se carinici više ne oslanjaju samo na svoju intuiciju i priručni alat, već su opremljeni savremenim uređajima, poput deset mobilnih skenera i jednog stacionarnog, a imamo i dva skenera za pregled ručnog prtljaga, kao i osam uređaja za kontrolu tečnosti. Osim skenera, koristimo i fiber-optiku, bustere, pejyere za merenje radioaktivnosti, kao i uređaje za testiranje praškastih materija.


Sajam bezbednosti

Uprava carina je ove godine prvi put učestvovala na Međunarodnom sajmu pametnih tehnologija, koji je u regionu poznat i priznat kao Sajam bezbednosti. Posetioci Beogradskog sajma imali su priliku da vide skenere.

Tokom vikenda, u okviru Dečjeg sajma, ispred Hale 3, od 12 do 14 časova, osim skenera, najmlađi posetioci imaće prilike da vide i službenog psa Uprave carina, specijalizovanog za otkrivanja droge.


On dodaje da nije moguće isključiti značaj dobro obučenih službenika, koji na osnovu iskustva, osećaja i analitičog dara, mogu švercere „pročitati kao knjigu“.

– To znači da će svakako obratiti pažnju na ponašanje, ali i na činjenice koje proističu iz vaše putne isprave, kao i rute kojom se krećete – objašnjava Ribać.

Za nekoliko godina, koliko su skeneri u upotrebi, carinici koji na njima rade su stekli ogromno iskustvo, a to rezultira kraćim vremenom potrebnim za jednu kontrolu i konstantnim povećavanjem njihovog broja u toku dana. Od početka upotrebe skenera otkriveno je 1.425 kilograma droge, 169 ilegalnih migranata i 57.336 boksova cigareta.

Da upravo tehnika ponekad može biti presudna u otkrivanju krijumčarenja, svedoče i dugogodišnji operativci, poput šefa Odseka za tehničku podršku koji funkcioniše u okviru Odeljenja Uprave carina za suzbijanje krijumčarenja Ivana Pejovića, koji podseća na slučaj koji je iznenadio i iskusne carinike.

– Desilo nam se da smo 2013. godine na Horgošu naišli na slučaj kada je gotovo 137 kilograma marihuane bilo sakriveno u specijalno izdubljenim drvenim letvama koje nose ceradu kamiona – priseća se Pejović. – Čak 310 paketa je bilo tako dobro spakovano da ih ni službeni pas ne bi našao. Ali, na skeneru se sve jasno videlo. Tehnologija o kojoj je reč toliko je napredna i precizna da se sadržaj tovara vidi kao na dlanu. Prepreke i pregrade za te skenere ne postoje jer njihovi zraci prodiru i kroz 30 centimetara debeo čelik, pa je svako skrivanje sadržaja unapred osuđeno na neuspeh.

On dodaje da ti uređaji snime unutrašnjost prikolice kamiona za 14 sekundi i na monitore proslede kompjuterizovane slike na kojima se sadržaj jasno vidi.

– Ranije je trebalo istovariti kamion zbog detaljne kontrole, ali je uvek postojala mogućnost da nam rezultat izmakne – objašnjava Pejović.

Mobilni skener-uređaji kojima raspolaže Uprava carina ubrajaju se u najsavremeniju opremu te vrste i rade na principu iks zraka, dok stacionarni skener koji je instaliran na aerodromu „Nikola Tesla“ koristi i neutronske zrake. I jedni i drugi zraci omogućavaju dodatnu prodornost u materiju, nezavisno od vrste materijala koji se ispituje. Time je rad carinika znatno olakšan, pošto postoji mogućnost skeniranja robe sakrivene i iza trideset centimetara debelog čelika.

– Ne treba zaboraviti ni činjenicu da su skeneri kojima carina raspolaže mobilni, pa ih tako možemo raspoređivati u skladu s planom predviđenih kontrola i koristiti tokom pregleda koji se obavljaju mimo graničnih prelaza. Otvoren je i Komandni centar Uprave carina, iz kojeg je moguće pratiti rad timova na terenu preko kamera koje su instalirane u vozila kao i u skenere. Na taj način je omogućeno i daleko brže reagovanje na informaciju dobijenu od policije ili preko naših dežurnih telefona – kaže za „Dnevnik“ načelnik Ivan Ribać, ističući da se primenom takvih uređaja u svakodnevnom radu Carine, Srbija po njenoj tehnološkoj opremljenosti, svrstala u red razvijenijih zemalja u Evropi, ali i u svetu.

D. Nikolić

Piše:
Pošaljite komentar
Skener „pronašao“ ilegalca u tovaru nameštaja

Skener „pronašao“ ilegalca u tovaru nameštaja

06.10.2017. 14:47 14:49