Praksa za sve studente u kompanijama i javnim preduzećima
BEOGRAD: Organizovanje studentske prakse do sada je bilo prepušteno fakultetima, dok će od naredne akademske godine ona biti organizovana kroz Nacionalni model pod nazivom „Moj grad, moj izbor, moja karijera“, rečeno je na prvom okruglom stolu tim povodom u Beogradu.
Slični okrugli stolovi biće organizovani i u univerzitetskim centrima u Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu i Novom Pazaru.
Akademci akreditovanih visokoškolskih ustanova moći će, kako je rečeno, da se uključe u projekat i da prva praktična, radna iskustva steknu tokom studija, da usavrše svoje poslovne veštine i lakše se zaposle.
Ministar prosvete Mladen Šarčević naglasio je da je to ministarstvo prepoznalo značaj preduzetničkog obrazovanja od najranijeg uzrasta, od osnovne škole do visokog obrazovanja.
Nastavićemo da se bavimo osnivanjem učeničkih zadruga i studentskih kompanija, naglasio je Šarčević i dodao da je ideja studentske prakse da mladi ljudi steknu praktična iskustva i budu konkuretni na tržištu rada čim završe studije.
Predstavnik Vlade Srbije Vukašin Grozdić podsetio je da je prema podacima Zavoda za statistiku nezaposlenost mladih u Srbiji oko 20 odsto, što je najniže u poslednjih nekoliko godina, ali još uvek visoko u odnosu na prosek Evropske unije.
Praksom će studenti savladati preduzetničke veštine. Sistem je još uvek u procesu razvoja, koji će trajati celu akademsku godinu. Primena počinje od 1. oktobra 2018, naglasio je Grozdić.
Kako je rekao, presednica Vlade Srbije Ana Brnabić pozvala je sve lokalne samouprave da se aktivno uključe u proces.
Švajcarska agencija za razvoj i saradnju podržava oko 30 projekata u Srbiji među kojima su vodeći oni koji se bave obrazovanjem.
Direktorka Švajcarske agencije Ursula Lojbli naglasila je približavanje sveta obrazovanja svetu rada je izuzetno važno.
Švajcarska ostaje posvećenja zapošljavanju mladih u Srbiji, rekla je Lojbli i dodala da će ta zemlja u naredne četiri godine kroz projekte pomoći sa 10 miliona švajcarskih franaka.
Predstavnica PKS Mirjana Kovačević podsetila je na inicijativu privrednika Srbije za uvođenje dualnog modela stručnog obrazovanja, da bi se obrazovali oni profili za koje privreda ima otvorena radna mesta.
Od nacionalnog modela strudentske prakse očekujemo da unapredi kvalitet visokog obrazovanja i poveća učešće viosokoobrazovanog stanovništva u strukturi ukupno, naglasila je ona.
Projekat Nacionalni model studentske prakse ima za cilj da umreži fakultet, institucije lokalne samouprave i privredne subjekte, a realizuju ga Ministarstvo prosvete i nauke, PKS i Stalna konferencija gradova i opština.
Projekat je podržala Švajcarska agencija za razvoj i saradnju.