Dani evropske baštine održani u Kikindi
KIKINDA: Pod sloganom „Kulturno nasleđe i priroda” u Kikindi je održana centralna manifestacija „Dani evropske baštine”, a najveći grad na severu Banata odabran je jer zaista ima bogato kulturno i istorijsko nasleđe i veliki broj prirodnih dobara, koja se neguju i reprezentuju široj javnosti.
Mamutica Kika, očuvani mlin suvača, internacionalni simpozijum „Tera”, staništa sove ušare, velike droplje i druge znamenitosti Kikinde predstavljaju idealan primer spoja kulturnog nasleđa i prirode, što su organizatori iz Narodnog muzeja Kikinde i predstavili ovom manifestacijom.
Pomoćnica ministra za kulturu i informisanje Aleksandra Fulgosi naglasila je da je cilj ovog programa da se široj javnosti približe i učine dostupnim kulturno i prirodno nasleđe, ali i istakne jedinstvo raznolikosti zajedničkog evropskog nasleđa.
„Ovogodišnjom temom slavimo neraskidivu vezu između ljudi i prirode, ali i između kulturne i prirodne baštine. Domaćin centralne manifestacija može da se pohvali bogatim kulturnim i prirodnim dobrima. Kikinda je prepoznala ovu neodvojivost i na pravi način nastoji da sačuva, zaštiti i prezentuje bogatstvo koje ima. Za nas je izuzetno važno da gradovi poput Kikinde i dalje nastave da ulažu u kulturu i da podižu nivo kulturne ponude svojim građanima“, rekla je Aleksandra Fulgosi.
Pavle Kenđelac, bogoslov i prirodnjak
Na otvorenom je priređena izložba „Pavle Kenđelac - bogoslov i prirodnjak”. Kustos istoričar Narodnog muzeja Vladislav Vujin podseća da je ovaj Kikinđanin izuzetna istorijska ličnost.
„Pavle Kenđelac je završio bogosloviju u Petrogradu u Rusiji, doktorirao filozofiju na Univerzitetu u nemačkom Haleu . Proputovao je celu Evropu. U Kikindu se vratio 1794. godine. Postao je predstavnik Kikinđana koji su se bunili protiv nepoštene deobe iberlandske zemlje. Zbog političkih stavova bio je prokazan, a onda se zamonašio. Otišao je u manastir Sveti Đurađ kod Temišvara i tamo proveo ostatak života“, ispričao je Vujin.
U Gradskoj upravi i Narodnom muzeju Kikinde ne kriju zadovoljstvo što im je Ministarstvo kulture i informisanja pružilo priliku da organizuju ovu manifestaciju. Pomoćnica gradonačelnika Kikinde Stanislava Hrnjak, ocenila je da je Narodnom muzeju i Gradu Kikindi na ovaj način ukazana velika čast, sa čim se slaže i direktorka Narodnog muzeja Lidija Milašinović.
Kikinda je pre 13 godine već imala priliku da bude domaćin „Dana evropske baštine”, a ovog puta gosti Kikinđana na centralnoj manifestaciji bili su predstavnici Ministarstva kulture, Ministarstva finansija, kao i centralnih beogradskih i novosadskih institucija kulture i zavoda za zaštitu spomenika.
Na gradskom trgu je organizovana edukativna radionica „Čime se sova hrani“ i izložba crteža predškolaca „Kikindska sova“. Sam kikindski glavni trg je jedno od najbogatijih staništa sova ušara, dok je drvored sa prekrivenim krošnjama u ulicama Generala Drapšina i Braće Tatić proglašen za jedan od najlepših na svetu, a poslenici kulture su obišli i glinokop fabrike „Toza Marković” gde je pronađen skelet mamutice popularno nazvane Kika.
Predstavljen je Internacionalni simpozijum ''Terra'' sa najvećom zbirkom terakote velikog formata na svetu, mlin na suvi pogon Suvača jedini sačuvan kod nas datira iz 1899. godine, Specijalni rezervat prirode „Pašnjaci velike droplje” kod Mokrina, stanište su velike droplje, najveće i najteže ptice letačice Evrope, takođe i orla krstaša.
Tekst i foto: M. Mitrović
(Tekst je deo projekta koji je sufinansiran od strane Grada Kikinda. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove Grada.)