Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Vučić: Neki bi i danas da ulažu u mržnju i smrt, mi u budućnost

01.10.2017. 11:16 12:51
Piše:
Izvor: Tanjug (Tanja Valič)

BEOGRAD: Sloboda i nezavinost nemaju cenu i obećavam da ćemo ih čuvati bez obzira ne sve pritiske, poručio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić prilikom polaganja venca na spomen obeležje na stratištu u Jajincima, gde se održava državna komemorativna svečanost posvećena očuvanju sećanja na više desetina hiljada stradalih u Drugom svetskom ratu. 

Jajinci su bili jedna od najstrašnijih fabrika smrti u Evropi, koja je radila po “strašnoj” rutini - doručak, ručak, večera, spavanje, streljanje, rekao je predsednik i podsetio da su tu dovođeni Srbi, Jevreji, Rimi, svi drugi koji misle drugačije, svakog dana u jame je bacano po 300 ljudi. 

I danas znamo šta je nacizam, zahvaljujući i Jajincima, Jadovnu, Prebilovcima, a to je dugoročno “investiranje” u mržnju. Moramo da se sećamo i da se podsećamo na količinu smrti koja je ovde proizvedena, poručio je i dodao da dobro pamtimo, da zaboraviti ne smemo, kao što ne smemo ni stati na putu za bogatiju i srećniju Srbiju. 

Kako je rekao, “stojimo ovde i samo nas svest može odvojiti od zastrašujućeg ponavljanja istorije i farse i nekoga ko hoće ponovo da investira u mržnju i smrt”.

Mi hoćemo da investiramo u život i budućnost; u dogovore, razmevanje, mir i rad koji taj mir obezbeđuje, rekao je predsednik Srbije.

Državnoj ceremoniji prisustvuju i predsednica Skupštine Maja Gojković, premijerka Ana Brnabić, ministri u vladi, predstavnici Srpske pravoslavne crkve, načelnik Generalštaba Vojske Srbije, predstavnici Grada Beograda i opštine Voždovac.

Skupu prisustvuju diplomatski i vojno-diplomatski predstavnici više od 20 država, predstavnici Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine, Saveza jevrejskih opština, Udruženja logoraša, SUBNOR-a Srbije i veliki broj ratnih veterana.

Na komemoraciji su i nekadašnji zatočenici logora smrti u okupiranoj Evropi tokom Drugog svetskog rata, potomci stradalih, predstavnici brojnih ustanova kulture, nauke, obrazovanja i umetnosti, učenici beogradske osnovne škole iz Jajinaca, kao i veliki broj građana Beograda i čitavog niza gradova i mesta u Srbiji.

Jajinci su najveće mesto stradanja u Drugom svetskom ratu u Srbiji, jer su nacisti od 1941. do 1944. godine na tom mestu ubili više od 60.000 ljudi, Srba i Jevreja, pripadnika Narodnooslobodilačkog pokreta, antifašista i svih onih koji se nisu mirili sa okupacijom zemlje i koji su pružali aktivan otpor okupatoru.


Milanović: Zločine u NDH proglasiti genocidom

Vreme je da se zločini u NDH nazovu pravim imenom, genocidom i da skupština Srbije na red stavi deklaraciju o genocidu nad Srbima, Jevrejima i Romima kako bi žrtve dobile poštovanje i saosećanje koje je do sada izostalo, rekao je danas preživeli logoraš i predsednik Udruženja logoraša i potomaka “Jasenovac” Slavko Milanović. 

On je na komemoraciji rekao da Srbija ima istoriju “bogatu” ratom i da je stekla status stradalog naroda.

Milanović je naveo da je Beograd tokom rata imao najveći broj logora, kao i da je u Jajincima najviše žrtava streljano. 

Zločinci nisu pravili razliku između mladih i starih, bolesnih i tek rođenih, navodi Milanović i dodaje da su se trkali u svojim zverstvima.

Danas o tome govorimo da se ne ponovi, rekao je Milanović i dodao da su Ustaše bile među nacistima poznate po svojoj brutalnosti navodeći kao primer jedini dečiji logor u Sisku. 

Zato mi danas glasno govorimo, iako bi samo ćutali ili vrištali od bola. Moramo učiniti sve da nacizam ostane u prošlosti, zato se moramo sećati svake žrtve, da se ne ponovi, rekao je Milanović.

On je istakao da su se Srbi u Drugom svetskom ratu suprostavili fašizmu, ali da ta borba nikada ne sme prestati kako se svet ponovo ne bi doveo na rub propasti. 


Žrtve su okupatori dovodili iz koncentracionih logora na Banjici i sa Sajmišta.

Veliki memorijalni park u Jajincima u okviru koga se nalazi i spomenik stradalima, otvoren je 20. oktobra 1964. godine, povodom 20. godišnjice ulaska partizanskih snaga u Beograd.

Autor:
Pošaljite komentar