Vujović: Povećanje plata i penzija biće značajno, krajem oktobra
BEOGRAD: Ministar finansija Dušan Vujović je izjavio da će povećanje plata i penzija biti značajno i da će krajem oktobra biti objavljene i konkretne cifre.
To je najteže pitanje i ono je već dugo na dnevnom redu. Plate i penzije vrlo pažljivo analiziramo i skoro nedelju dana smo sa MMF-om proveli računajući i blizu smo utvrđivanja parametara i prostora, kako u ovoj godini za možda jednokratne isplate, tako i u 2018. godini, rekao je Vujović odgovarajući na pitanja novinara.
Ministar finansija je kazao da vlada želi da ostane u održivim okvirima.
Blizu smo rešenja i sa kolegama iz MMF smo prošli sve cifre i očekuemo da ćemo tokom sastanka u Vašingtonu na marginama godišnje skupštine i sigurno prvih dana nastavka njihove zvanične posete Beogradu 26. oktobra imati konkretna predložena rešenja, koja će zatim biti uključena i u realizaciju u ovoj godini i u budžetu za narednu godinu, naveo je Vujović.
Naglasio je da očekuje da će povećanja biti značajna i dodao da ne može sada da preciziram ni procenat ni način raspodele, pošto će to biti predmet dopunskih razgovora i usaglašavanja.
Kako je dalje kazao, u srpskoj privredi nema elemenata recesije, ističući da će privredni rast naredne godine biti između 3,5 i četiri odsto.
Komentarišući napredak Srbije za 12 mesta na listi konkurentnosti Svetskog ekonomskog foruma, Vujović je istakao da smo napravili progres u mnogim oblastima.
"Nemamo inflaciju kao problem i markoekonomski pokazatelji će biti još bolji. Ove godine smo imali planirani privedni rast od tri odsto, pa smo ga smanili na 2,3 odsto posle razgovora sa MMF, zbog loše situacije u poljoprivredi i energetskom sektoru usled suše. Ipak, nema elemenata recesije, ovo što se čuje u medijima. Ostajemo na tome da je prognoza za ovu godinu 2,3 odsto, ali to će biti kompenzovano u 2018", naveo je Vujović.
On je naglasio da ćemo u 2018. imati rast između 3,5 i četiri odsto, a narednih godina da bi mogli da imamo i rast od pet i šest odsto.
Naveo je da Globalni indeks konkurentnosti malo kasni, na primer, u makroekonomskim pokazateljima.
Vujović je istakao da su uzeti rezultati sa kraja prošle godine za učešće javnog duga u BDP-u koji je iznosio 74,1 odsto, dok je sada ispod 64 odsto.
"U sledećoj evaluaciji bićemo znatno bolji i očekujem da ćemo napredovati za dvadesetak mesta."
Vujović je rekao, kada je reč o kreditnom rejtingu, da je Mudis povećao rejting Srbiji pre oko sedam meseci, dok su ostale agencije ostale na istom rejtingu za Srbiju u prethodne tri godine.
Objasnio je da je naša kreditna marža sada 1,3 odsto, što je četiri puta bolje nego 2014. kada je bila pet odsto i da Srbija premašuje po performansama percepcije kreditnih agencije.
Vujović zato očekuje da će agencije uskoro poboljšati kreditni rejting Srbije.
On je naglasio i da je Srbija u prvih osam meseci ostvarila 84 milijardi dinara suficita, što je za oko milijardu evra bolje u odnosu na plan koji je dogovoren sa MMF-om.
"To je zato što smo projekcije radili dosta konzervativno", dodao je ministar.
On je podsetio da je ranije deficit smanjen sa 1,7 odsto na 1,1 odsto i dodao da je sve to ostvareno merama na strani prihoda i rashoda.
Tako su na strani rashoda ostvarene uštede od između 17 ili 18 milijardi dinara, napomenuo je Vujović.
Poboljšati planiranje i upravljanje projekata
BEOGRAD: Ministar finansija Dušan Vujović je izjavio danas da bi trebalo poboljšati planiranje i upravljanje projekata, kao i da to Ministarsto finansija vrši budžetiranja na osnovu predloga svakog ministarstva.
Vujović je rekao novinarima da se u realizaciji projekata obično kasni zbog raskoraka između želja, prioriteta i realnosti.
"Budžetiranje se vrši na osnovu konkretnih predloga svakog ministarstva kada je reč o investicijama. Minsitarstvo građevinarstva, na primer, daje vrlo konkretne predloge, plarniranu i očekivanu dinamiku", rekao je Vujović odgovarajući na pitanja novinara.
Istakao je da, ipak, postoje razlike između onoga što se želi "na osnovu ličnih, vladini i drugih prioriteta da se započene što veći broj projekata".
"Tako postoji raskorak između želja i očekivanja odnosno spremnosti da se ti projekti realizuju i mi smo doneli uredbu o upravljanju kapitalnih projekata i očekujemo da ćemo sa njom poboljšati planiranje i relizaciju projekata".
Vujović je rekao da je cilj da se koriste standardi koje koriste međunarodne finansijske organizacije, koje su u tome mnogo preciznije.
"Apelujem da imamo dobre timove da se ne bi kasnilo, a kasni se u jednostavnim stvarima. Na primer, imamo sredstva za ekspropirjaciju odnosno rešavanje imovinsko pravnih odnosa na računu Ministarstva finansija ,ali se slabo koriste, jer se ti procesi ne pokreću na vreme, a kada se tu kasni onda kasni i sve ostalo", dodao je Vujović.