Kapetan Dragan osuđen na 15 godina
SPLIT: Dragan Vasiljković, poznat kao kapetan Dragan (62), osuđen je danas u splitskom Županijskom sudu na jedinstvenu kaznu zatvora od 15 godina, javili su hrvatski mediji.
Vasiljković je proglašen krivim za dve tačke optužnice - zlostavljanje zatvorenika na Kninskoj tvrđavi i napad na policijsku stanicu u Glini. U završnim rečima kapetan Dragan je odbacio bilo kakvu krivicu za ono što mu se stavlja na teret.
Inače, hrvatski mediji za kapetana Dragana kažu da je bio prvi komandant srpskih paravojnih snaga Knindže.Nakon rata otišao je u Australiju gde je kasnije uhapšen i izručen Hrvatskoj koja ga je potraživala zbog ratnih zločina.
Vasiljković je sumnjičen i da je kao komandant jedinice za posebne namene u julu 1991. u Glini, u dogovoru sa zapovednikom tenkovske jedinice JNA, izradio plan napada i zauzimanja glinske policijske stanice, prigradskog naselja Jukinca te sela Gornjeg i Donjeg Viduševca.
Sud u Hagu je Vasiljkovića počeo istraživati 2005. godine, ali je istraga prekinuta jer je određen rok do kojeg sud mora prestati s radom pa nije više bilo vremena da on bude istražen i osuđen.U pritvoru u Australiji Vasiljković je bio od 2006. do 2009. godine.
U septembru 2009. Federalni sud je uvažio žalbu Vasiljkovićevih advokata koji su se žalili da njihov klijent u Hrvatskoj neće imati pošteno suđenje i naredio da se Kapetan Dragan pusti na slobodu.
Australijska vlada je uložila žalbu Vrhovnom sudu u martu 2010. kojom je poništena odluka Federalnog suda .Kapetan Dragan je onda pobegao. U begu je bio 43 dana, a uhapšen je u Novom Južnom Velsu.
Vasiljković je kupio jahtu u kojoj je živeo i u kojoj je navodno planirao da pobegne iz zemlje. U novembu 2012. godine australijska vlada i tadašnja premijerka odobrili su izručenje Vasiljkovića Hrvatskoj.
On se na tu presudu žalio, ali mu je žalba odbijena 12. decembra 2014. na Federalnom sudu. U maju 2015. godine žalbu mu je odbacio i Vrhovni sud.
Nakon toga više nije bilo prepreke da se Vasiljković izruči hrvatskim vlastima, preneo je portal 24sata.hr.
Prošle sedmice Vasiljković je izneo svoju odbranu i odbacio krivicu.On je rekao da je žrtva montiranog političkog procesa te da mu je oduzeto 12 godina života.Toliko je Hrvatska čekala da Australija odluči da izruči kapetana Dragana hrvatskom pravosuđu.
Advokat Filaković: Vasiljković uskoro može biti slobodan
Dragan Vasiljković, poznatiji kao kapetan Dragan, koga je danas sud u Splitu prvostepeno osudio na 15 godina zatvora, uskoro bi mogao da bude pušten na slobodu, jer je više od dve trećine kazne već proveo u pritvoru, prenosi Indeks.hr.
Taj portal, pozivajući se na izjavu Vasiljkovićevog advokata Tomislava Filakovića, navodi da je kapetan Dragan većinu kazne već odslužio, jer je pre više od 11 godina uhapšen u Australiji, a obično se vreme provedeno u pritvoru računa u zatvorsku kaznu.
"Ako znamo da su dve trećine kazne izdržane, onda je kazna izdržana u celosti. To podrazumeva da se pristupi izvršenju kazne. O tome ćemo se dogovarati hoćemo li tražiti upućivanje na izdržavanje prije pravosnažnosti ili nećemo. Formalno je zapravo odslužena kazna i ovo bi u tom smislu bila očekivana presuda da pokrije dosadašnji ekstradicijski pritvor i istražni zatvor", izjavio je Filaković.
On je kazao da je njegov klijent, s obzirom na to da je 11 godina i 11 meseci bio u ekstradicionom pritvoru i istražnom zatvoru, praktički već odslužio kaznu.
Filaković smatra i da, ako Vasiljković zatraži upućivanje na izdržavanje kazne zatvora pre pravosnažnosti presude, može odmah zahtevati i uslovni otpust jer je za to ispunjena zakonska pretpostavka.
Vasiljković nepravosnažno osuđen po dve tačke optužnice
ZAGREB: Nevladina organizacija Dokumenta oglasila se danas povodom presude izrečene Draganu Vasiljkoviću, poznatom kao kapetan Dragan, i konstatuje da je s obzirom na činjenične nedostatke optužnice, on oslobođen odgovornosti za ubistvo dvojice neidentifikovanih zarobljenih hrvatskih vojnika, u Bruškoj kod Benkovca 24./25. februara 1993.
Dokumenta ukazuje da je Vasiljković nepravosažnom presudom osuđen na osnovu indivudalne i komandne krivične odgovornosti, za nesprečavanje podređenih pripadnika jedinice za posebne namjene tzv. SAO Krajina, u mučenju i zlostavljanju ratnih zarobljenika i civila tokom juna i jula 1991. godine u improviziranom zatvoru na Kninskoj tvrđavi.
Takođe, navodi se, Vasiljković je osuđen i učestvovanje u izradi plana napada na policijsku stanicu u Glini i okolini, što je rezultiralo ubistvom dvojice civila, ranjavanjem i proterivanjem civila, uništenjem tridesetak kuća i privrednih objekata pri čemu je većina građana hrvatske nacionalnosti bila prinuđena da napusti svoje domove.
U saopštenju Dokumente, koje je potpisao Eugen Jakovčić, podseća se da je Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju, u predmetu Stanišić i Simatović, nesporno utvrdio da je u improviziranom zatvoru na Kninskoj tvrđavi, u periodu od maja do avgusta 991, bilo zatočeno preko 300 osoba i da su držani u nehumanim uslovima, pri čemu su bili mučeni, ubijani i silovani.
U saopštenju Dokumenta donosi, kako navodi, ključne momente krivičnog postupka i današnje presude protiv optuženog Vasiljkovića, pred Županijskim sudom u Splitu i konstatuje da je, nakon jednogodišnjeg suđenja, tokom kojeg je održano gotovo trideset ročišta i ispitano šezdesetak svedoka.