Završena žetva suncokreta, uljare otkupile 570.000 tona
BEOGRAD: Žetva suncokreta je završena, otkup se približava kraju, a fabrike ulja su do sada otkupile i skladištile 570.000 tona suncokreta, saopštila je Privredna komora Vojvodine, pozivajući se na podatke Poslovne zajednice Industrijsko bilje.
“Fabrike ulja su do sad otkupile i smestile u skladišta 570.000 tona suncokreta. Očekuje se da pristigne još nekoliko hiljada tona, što bi sa ostvarenim izvozom od 24.000 tona, dostiglo cifru od oko 600-610.000 tona", precizira se u saopštenju.
U odnosu na prošlogodišnju rekordnu proizvodnju, proizvodnja suncokreta je manja za oko 15 odsto, navodi se. Ipak, to je treća godina po redu po ostvarenoj proizvodnji, stoji u saopštenju.
Predsednica Odbora Udruženja poljoprivrede Privredne komore Vojvodine, Olga Čurović rekla je da su zasejane površine pod suncokretom oko 230.000 hektara, a prinos se kreće oko 2,5-2,6 tona po hektaru. Prema njenim rečima, prognoze sa početka žetve da neće biti solidnog roda, rezultirale su time da se očekuje uvoz od oko 50.000 tona suncokreta.
Finalizuju se i cene
Najveći prerađivači, odnosno otkupljivači uljarica predložili su konačnu cena suncokreta ovogodišnjeg roda i ona iznosi 35,5 dinara po kilogramu (plus PDV za pravna lica).
Poljoprivrednici su, kada su predavli suncokret, dobijali akontne cene koje su se kretale od 33 do 36 dinara sa PDV-om. Niska cena ovogodišnjeg suncokreta na našem tržištu odgovor je na kretanja u regionu i svetu. Naime, u okolnim zemljama ova je uljarica jeftinija nego kod nas, a svetska berzanska kretanja ne ukazuju na rast cene. Trenutno je u Mađarskoj suncokret 303 evra po toni, a u Hrvatskoj 282 evra (frakno fabrika, pripremljen za prodaju).
Svetska proizvodnja dva najveća proizvođača - Ukrajina sa 14,5 miliona tona i Rusija sa 11,5 miliona tona, povećala su proizvodnju za 22 odsto i 25 odsto respektivno u odnosu na prošlu godinu a slična kretanja su i u neposrednom okruženju, stoji u saopštenju. “Žetva soje nije još završena, kao ni otkup. Soja je zbog suše imala velike gubitke. Procena je do sada da se prinos kreće od 1,4-1,8 tona po hektaru, pa se može očekivati rod od oko 330-400.000 tona", rekla je Čurović koja je dodala da se ove godine očekuje povećan uvoz soje.
E.Dn.