Igra decu vraća u doba preslica i pastira
Počevši od 26. septembra, novosadski predškolci imaće priliku da se vrate u vreme svojih predaka i da se, kroz igru i animaciju, upoznaju sa čitavim procesom obrade vune, od sirovog materijala do završnog proizvoda.
Reč je o najnovijem projektu Muzeja Vojvodine i Predškolske ustanove „Radosno detinjstvo” pod nazivom „Od ovce do ćilima”, koji će trajati tri meseca, a u okviru kojeg će mališani, na osnovu viđenog i naučenog, kreirati i sopstvene ćilime, tapiserije, izađivati alatke i bojiti vunu. Na samom kraju, u Muzeju će biti priređena izložba njihovih radova, uz prateći katalog, ali i dečji performans.
„Kroz dosadašnje projekte imali smo zaista impresivne radove mališana, uvek su vrlo su kreativni i maštoviti, a tome se nadamo i ove godine“, kaže muzejska savetnica – pedagog Vladimira Stanisavljević, koja je na projektu radila u saradnji s likovnim pedagogom u PU Jelenom Tišmom. „Cilj nam je da predškolci usvoje elementarna znanja o kulturnoj baštini predstavljenoj u stalnoj postavci Muzeja Vojvodine, koja, između ostalog, prati i uzgoj i obradu tekstilih kultura. Želimo da to utiče na razvoj njihovih intelektualnih sposobnosti i kreativnosti, na širenje muzejske kulture i buđenje interesovanja za posećivanje institucija kulture kao muzejske publike. Reč je o multidisciplinarnom projektu koji povezuje saznanja iz etnologije, muzeologije, primenjene likovne umetnosti, muzičke umetnosti, a delimično i ekologije.“
Po njenim rečima, predškolcima će u Muzeju biti predstavljene arhaične alatke koje su služile za češljanje i predenje vune, preslice, vretena, motovila kojima se upredala vuna, razboj na kojem se tkalo... Upoznaće i tekstilne kulture biljnog porekla, kao što su kudelja, lan i pamuk, koje su imale sličnu obradu. Vaspitači će imati zadatak da s decom pripreme izvođenje pesme „Poziv na igru”, koja će poslužiti kao muzička pozadina za performans, u kojem će mališani tkati raznobojnim trakama na improvizovanom razboju. Naša sagovornica kaže da su i neke učiteljice zainteresovane da prenesu program i na niže razrede osnovne škole, naravno, prilagođen njihovom uzrastu.
Univerzalna arheologija
Kada kroče u Muzej Vojvodine, dečake najpre privuku šlemovi, vojna oprema starih Rimljana i srednjovekovno oružje, dok su devojčice očarane antičkim nakitom, balskim haljinama, devojačkim sanducima, nošnjama. Ipak, muzejska savetnica – pedagog Vladima Sanisavljević dodaje da mahom svim maišanima pažnju privuku mitropolitske kočije, ali i sve što je u vezi s arheologijom, koju doživljavaju kao misterioznu nauku.
Inače, „Od ovce do ćilima” je najnoviji u nizu zajedničkih poduhvata Muzeja Vojvodine i Predškolske ustanove, među kojima su i „Botanika za princeze i vitezove”, „Od zemunice do solitera”, „Miris moga hleba”, dok je „Bajka o biljkama” u planu za iduću godinu. Inspiraciju autori crpe iz bogatog muzejskog fundusa, kulturne baštine i stalnih muzejskih postavki.
„U radu s najmlađima trudimo se da ih vaspitavamo kao buduću odraslu publiku, kroz razne forme igre, stvaralaštva i animacije. Želimo da muzej dožive kao mesto gde mogu da ispolje kreativnost, izraze svoju maštovitost, zapažanja, inteligenciju, da pobude osećanja prema kulturnoj baštini, da je zavole i uživaju u njoj, da je neguju i da obogate živote time“, kaže naša sagovornica.
D. Ristić