Amerikanci kupuju sovjetsko oružje za sirijske pobunjenike
Pentagon izdvaja do 2,2 milijarde dolara za oružje i municiju sovjetskog tipa za sirijske pobunjenike, navodi se u rezultatima zajedničke istrage Centra za istraživanje korupcije i organizovanog kriminala (OCCRP) i Balkanske mreže za istraživačko novinarstvo (BIRN).
Centar za istraživanje korupcije i organizovanog kriminala (OCCRP), koji finansiraju američki fondovi, Stejt department SAD i milijarder Džordž Soroš, piše da je Pentagon angažovao „celu vojsku izvođača i podizvođača“, od bogatih vojno-industrijskih korporacija do preduzeća povezanih sa organizovanim kriminalom.
U izveštaju se, kako prenosi Sputnjik, navodi da Ministarstvo odbrane SAD, zbog nedovoljnih proizvodnih kapaciteta proizvođača oružja u zemljama Balkana i Istočne Evrope, koji već isporučuju oružje za sirijski rat, kako bi zadovoljilo potražnju obratilo dobavljačima iz Kazahstana, Gruzije i Ukrajine i smanjilo zahteve za proizvodne standarde.
Novinari su rekonstruisali složeni lanac snabdevanja oružjem u Siriji na osnovu dokumentacije o nabavci, podataka sistema za praćenje brodova za plovidbu, službenih izveštaja, procurelih imejlova i intervjua sa insajderima. Taj program sproveden je odvojeno od već zatvorenog programa CIA za naoružavanje pobunjenika koji se bore protiv sirijskog predsednika Bašara Asada.
U izveštaju se navodi da Pentagon kupuje oružje preko dva kanala: preko Komande za specijalne operacije (SOCOM), koja nadgleda specijalne operacije u svim službama vojske Sjedinjenih Američkih Država, i preko „Pikatini arsenala“, malo poznate vojne organizacije za naučna istraživanja i proizvodnju u Nju Džerziju. Oružje se iz Evrope transportuje morem i vazduhom u Tursku, Jordan i Kuvajt. Zatim se avionima ili kamionima isporučuje američkim saveznicima na severu i jugu Sirije.
Novinari su otkrili da SAD koriste nejasne formulacije u zakonskim dokumentima iz kojih nije jasno da je krajnja destinacija tog oružja Sirija, što je praksa za koju eksperti smatraju da ugrožava međunarodne napore u borbi protiv ilegalne trgovine oružjem. Osim toga, vlastima država Istočne Evrope, koje se bave trgovinom oružja i municije, preti kršenje normi međunarodnog prava. Takođe se postavlja pitanje ko koristi municiju i šta će im se desiti nakon poraza DAEŠ-a.
Takođe se navodi da je velika kupovina oružja počela u septembru 2015. godine pod administracijom predsednika Baraka Obame. Do maja 2017. godine Pentagon je potrošio više od 700 miliona dolara na automatske puške „kalašnjikov“, protivtenkovske bacače granata, minobacače i drugo oružje i municiju.
Prema ugovoru do 2022. godine biće potrošeno još više od 900 miliona dolara, a dodatnih 600 miliona planirano je budžetom ili zatraženo od Trampove administracije. Autori izveštaja pišu da Pentagon namerava da na sirijske saveznike potroši ukupno do 2,2 milijarde dolara.
Predstavnici Pentagona izjavili su da su sproveli temeljnu proveru primalaca i da je oprema isporučena „prema porastu“, a to je bio „neophodan minimum za hitne misije“.
Prema podacima hiljada dokumenata o nabavkama, do maja 2017. godine SOCOM je kupio oružja i municije u vrednosti od 238,5 miliona dolara iz Bugarske, Bosne i Hercegovine, Češke, Kazahstana, Poljske, Rumunije, Srbije i Ukrajine. U tekućoj fiskalnoj godini, SOCOM će kupiti oružje za još 172 miliona dolara. Osim toga, Trampova administracija za kupovinu oružja zatražila je ili predvidela budžetom za 2018. godinu još 412 miliona dolara.