Svratište za decu- oaza zabave i sticanja veština
Svako dete ima želje o tome šta bi moglo biti kad poraste. Neko mašta da bude novinar, pekar, profesor ili košarkaš.
Devetogodišnja Leonita, učenica trećeg razreda Osnovne škole „Branko Radičević”, one „kod Futoške”, kako se potrudila da nam objasni, želi da bude lekarka i da leči pacijente.
Stoga joj je omiljeni predmet Svet oko nas, ali budući da voli da šuta loptu, premda graciozna kao balerina, najviše voli da igra fudbal. Kao i svakom njenom vršnjaku, i njena najslađa briga je simpatija. Osim toga, u svoje svakodnevne obaveze mora da uvrsti i odlazak u Svratište za decu i mlade (Bulevar oslobođenja 39), gde dobije tri obroka dnevno, kupanje, pranje odeće i druženje s drugom decom koja u te prostorije redovno svraćaju.
"Svaki dan dolazim u Svratište, vikendom ostanem ceo dan, a kad imam školu, onda dođem ujutru, pa odem kući i onda u školu", prepričava svoj raspored buduća lekarka.
"Ovde mi je baš super! Igramo se, učimo, zabavljamo se i sve to. Kad ne mogu kod kuće da radim i učim, onda dođem u Svratište", kaže ona.
I zaista, Svratište je svojevrsna oaza za sve maloletnike koji su članovi socijalno ugroženih porodica. Roditeljima ono mnogo znači jer na taj način njihova deca imaju gde da vode računa o svojoj higijeni, utole glad, kvalitetno provedu slobodno vreme, zabave se i nešto nauče.
Međutim, budući da je počela nova školska godina, neka stara pravila se vraćaju. Svi đaci koji pohađaju redovne škole moraju da donesu svoj raspored časova, tokom kojih ne smeju da budu u Svratištu. Ipak je obrazovanje prioritet.
"Kada nam deca dođu u Svratište za vreme nastave, mi smo u velikoj etičkoj dilemi", kaže koordinatorka te ustanove Daliborka Batrnek Antonić.
Daliborka kaže da kad im ne daju da budu u ovim prostorijama, kratkotrajno to deluje kao da ne pratimo detetove potrebe, ali oni razmšljaju dugoročno.
"Mišljenja smo da škola mora da bude prioritet. Izuzetak su veliki minusi, loše vreme ili kada je dete bolesno ili zdravstveno ugroženo. Jer, ako ta deca ne završe školu, njihova perspektiva je veoma loša. To pravilo se za sada dobro pokazalo", kaže koordinatorka.
Ukoliko primete da neko dete često odsustvuje iz škole, reaguju tako što zovu roditelje, voditelje slučaja, organe starateljstva i nadležne institucije. Takođe, zbog neredovnosti u školi dolaze u situaciju da padaju razrede, ne zato što su loši đaci, već zato što nastavnici ne mogu da ih ocene.
"Mi se trudimo da ih svakodnevno pohvaljujemo i nagrađujemo, odnosno da podržimo njihov trud i želju da se bore", naglašava Daliborka Batrnek Antonić.
Da bi tokom školovanja deca bila obezbeđena potrepštinama, imala odgovarajući pribor i odeću, Svratište za decu i mlade svakodnevno dobija donacije od humanih sugrađana i društveno odgovornih komapnija. Ipak, i dalje im manjka tempera, flomastera, obuće, odeće i donjeg veša, ali i akvarijum za ribice.
A osmeha i dobre energije nikad ne fali, ali ne može ni da bude viška!
Jedinstveno osnovno obrazovanje u Svratištu
Mladi stariji od 14 godina, koji do sada nisu uspeli da završe osnovnu školu, imaju jedinstvenu priliku da, u okviru novog programa funkcionalnog osnovnog obrazovanja odraslih, dođu do te diplome. On se organizuje u saradnji Svratišta za decu i mlade i Škole „Dr Milan Petrović”. Prvi put od ovog septembra, 12 učenika deo je „isturenog odeljenja” koje podučava pet nastavnika tokom tri ciklusa, odnosno tri godine.
"Taj program obrazovanja ne uključuje sve predmete, već je prilagođen svakom učeniku na osnovu njegovog nivoa znanja i sposobnosti", objašnjava defektolog i nastavnica Bojana Parić i dodaje da će nastavnici držati po nekoliko časova od po 30 minuta, tako da im to školovanje neće oduzimati mnogo vremena, a na kraju će dobiti diplomu.
L. Radlovački