Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Skuplje će nas grejati i struja i drvo

02.09.2017. 19:17 19:19
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Budući da će od 1. oktobra poskupeti električna energija, sasvim sigurno je da su mnogi počeli da razmišljaju o tome koliko će sada novca trebati za plaćanje računa.

Istovremeno, sve su bliži hladni dani i, iako do grejne sezone ima još dovoljno vremena, valja u kućnom budžetu napraviti preraspodelu novca za troškove grejanja. Naime, tokom zime na te troškove odlazi značajan deo para iz kućnog buyeta, bez obzira na to koji se energent koristi. Osim od vrste energenta, visina troškova zavisi i od izolacije domaćinstva, kvaliteta peći, spoljnih temepratura... ali svakako je mesečno za zagrevanje domaćinstva potrebno od oko 5.000 dinara pa naviše.

Dakle, do starta grejne sezone ima još mesec i po, a već sada je izvesno da će oni koji se greju koristeći električnu energiju, imati više troškove u odnosu na prošli godinu. Naime, najavljeno je poskupljenje struje od dva odsto, koje će uslediti u oktobru, pa će najmanje toliko biti skuplje uključivati struju za zagrevanje domaćinstva. Tako je sada za potrošnju 1.000 kilovata mesečno, i isti broj skupih i jeftinih kilovata, račun, bez takse za javni servis, oko 7.200 dinara, a uz najavljeno poskupljenje račun će biti oko 150 dinara viši. Međutim, ako se potroši 700 jeftinih, a 300 skupljih kilovata, račun će umesto sadašnjih oko 5.700 dinara, biti viši oko 100 dinara, dok je u obrnutoj srazmeri račun sada čak 8.700 dinara, a uz poskupljenje će biti još oko 200 dinara više. Kada se pređe u najskuplju, crvenu zonu i potroši po 850 skupih i jeftinih kilovata, račun sada iznosi oko 13.000 dinara, uz nove cene biće oko 300 dinara viši, ako se potroši 600 skupih, a 1.100 jefitnih kilovata, umesto oko 10.000 dinara biće nešto više od 200 dinara viši, dok će umesto sadašnjih oko 15.000 dinara, uz 1.100 skupih i 600 jeftinih kilovata, biti viši oko 350 dinara.

Za sada se cene prirodnog gasa nisu menjale u odnosu na prošlu godinu

Za sada se cene prirodnog gasa nisu menjale u odnosu na prošlu godinu pa je kubik, u proseku, oko 40 dinara, odnosno za potrošnju od oko 300 kubnih metara, kolika je obično tokom prave zime, mesečni račun bi trebalo da bude oko 12.000 dinara. Iako za sada nema najava da će se cena tog energenta menjati, treba sačekati jer je još na početku ove godine prirodni gas poskupeo. Naime, tada je cena kubika za distributere povećana oko deset odsto, ali oni višu cenu nisu preneli na potrošače. Ipak, izvesno je da prirodni gas neće poskupeti od oktobra jer je prethodno potrebno da nova cena bude odobrena, a da nakon toga prođe 30 dana da bi se mogla primenjivati. Budući da je septembar počeo i da nije uobičajeno da se brojila očitavaju polovinom meseca, slobodno se može reći da za prvi mesec ovogodišnje zimske sezone individualni potrošači gasa neće kubik plaćati više nego sada.

Oni koji svoja domaćinstva zagrevaju na čvrsta goriva – ugalj i drva i koji već sad mogu da krenu u nabavku, uglavnom se suočavaju s nestašicom ogrevnog drveta. Kako kažu na stovarištima, ima ga veoma malo i veoma brzo nestane i nema ga dovoljno za uobičajene potrebe u ovo doba. Možda je to i razlog što je već sad ogrevno drvo skuplje nego lane: cena prostornog metra viša je od 5.000 dinara, a tome treba dodati i cenu sečenja i prevoza  Cena uglja zavisi od vrste i kvaliteta pa je tona sirovog lignita „kolubara” 9.000 dinara, dok je ugalj „sušeni vreoci” 14.000 dinara.

D. Mlađenović

Traženi i briketi

Na stovarištima bolju snabdevenost i raznovrsniju ponudu ogreva očekuju narednih dana. Ipak, ističu da ga ima dovoljno, pre svega uglja, da ima dosta kupaca, a posebno onih koji žele da kupe ogrevno drvo, koje nedostaje. Zbog toga su sve traženiji briketi, koji koštaju 22 dinara kilogram, te je za džak od 25 kilograma potrebno 550 dinara.

Piše:
Pošaljite komentar