Mekalister završio s liderima opozicije, Radulović izašao pre
BEOGRAD : Sastanak lidera dela opozicije s izvestiocem Evropskog parlamenta za Srbiju Dejvidom Lekalisterom završen je nešto posle, 19 časova, a učesnici su, kako su rekli, razmenili mišljenja s evropskim predtsavnikom o političkoj situaciji u Srbiji i o tome kako je oni vide.
Lideri DS, SDS i LDP obratili su se novinarima nakon sastanka, dok je čelnik pokreta Dosta je bilo Saša Radulović sastanak napustio ranije.
Nije poznato zašto je Radulović izašao ranije, ali, kako je novinarima preneto, nije u pitanju nikakva konfliktna situacija.
Predsednik DS Dragan Šutanovac rekao je da je Mekalisteru preneo da je u Srbiji na sceni "stabilokratija", odnosno da je demokratija ugrožena, institucije takođe, a zemlja u kolapsu.
On je rekao da se razgovarao i o dijalogu s Prištinom, te da je evropskom zvaničniku preneo da opozicija očekuje da predsednik Aleksandar Vučić iznese predlog za rešenje kosovskog pitanja, "a onda ćemo mi da na to odgovirmo amandmanima, te da vidimo kako bi to pizanje moglo da se reši". Šutanovac je večeras izjavio da je izvestiocu Evropskog parlamenta Dejvidu Mekalisteru preneo da smatra da dijalog u Srbiji, ne samo po pitanju Kosova i Metohije, ne postoji.
Lider LDP Čedomir Jovanović naveo je Kosovo za njih pitanje prošlosti, ali da bez rešenja tog pitanja nema napretka u demokratiji.
Jovanović je takođe rekao da se razgovaralo o raznim pitanjima, da je razgovor bio "normalan", te ocenio da bez rešavanja upravo tih pitanja koja su pomenuta na sastanku ne možemo izgraditi normalno društvo.
Jovanović je izjavio da je izvestioca Evropskog parlamenta Dejvida Mekalistera pokušao da uveri da uprkos lošem rezultatu opozicije na izborima u Srbiji postoji dovoljno potencijala za konkretniju evopsku politiku.
Boris Tadić, lider SDS, kaže da je Mekalisteru preneo da se građani u Srbiji sistematski obmanjuju, da je tako bilo i pred ovaj sastanak, te dodao da nije bilo reči o ujedinjenju opozicije.
Mekalisteru je, dodao je, preneo i svoj stav - da se može dogoditi da na kraju procesa približavanja Uniji, a što može biti za pet godina, dođemo u situaciju da zbog nedostatka demokratije ne možemo da postanemo zemlja članica.