Antikviteti su ljubav, strast i zadovoljstvo
Kolekcionar odmalena Sava Todorov, a sada i predsednik društva "Srpska Atina" u kolekciji ima više od 500 vrsta krstova, a i ikone su veliki deo njegovog kolekcionarskog kutka.
"Grupa entuzijasta povremeno se okupljala, razmenjivali smo neka iskustva... Trgovina u tome nije prioritet, kod kolekcionara je to strast. Dobro, ima na ovom svetu onih koji su kolekcionari novca, ali to je druga vrsta ljubavi", notom duhovitosti počinje ozbiljna priča kolekcionara antikviteta Save Todorova, predsednika Društva za zaštitu kulturno-istorijske baštine i kolekcionara „Srpska Atina”.
Dobro je poznavati nekoga iz te priče, inače nikada ne biste pogodili da bela ulazna vrata jedne zgrade u hladovitoj ulici kraj Banovine kriju pravu galeriju starina. Vlasnik tog kutka u suterenu je Sava Todorov, a ujedno su to prostorije Društva.
"Mene je odmalena stalno nešto zaokupljalo. Malo je to možda porodično usmerenje, ali verovatno sam i rođen takav da stalno nešto prikupljam. Gledam sad, troje dece imam, ali niko od njih nema tu crtu", vajka se on.
U detinjstvu su to bile sličice fudbalera, posle je, kao hit, došla filatelija, pa numizmatika...
"Neko vreme sam skupljao džepne satove. Prvi takav sat dobio sam od svog dede Milorada, a onda mi je i otac, po zanimanju železničar, poklonio dva. Jedan je bio „doksa”, još iz kraljevske predratne železnice, a drugi posleratni „korteber”. Na njihovoj poleđini bile su ugravirane lokomotive. Te satove sam poklonio sinovima, a onaj od dede čuvam", kaže Todorov.
Kratko vreme Sava Todorov bio je lovac pa je usledilo sakupljanje oružja, što je bilo krajnje neobično, ali činjenica je da se posvećivao svemu čime se bavio.
"Lutanja” isprofilišu čoveka, probate nešto pa vidite da se ne pronalazite u tome, takva je i moja priča. Posle toga sam se opredelio za relikvije, pre svega krstove. U kolekciji ih imam više od 500 vrsta ", navodi naš sagovornik.
Ikone su, takođe, veliki deo tog kolekcionarskog kutka, što one većih dimenzija, a što takozvane yepne. Jedna od tih manjih Savi je i najdraža, u bronzi, a datira iz rimskog perioda.
"To je jedna ljubav, starst, zadovoljstvo koje se ne može platiti", iskren je i nadahnut Sava Todorov.
Osim relikvija, sakuplja i figurice anđela, što je opet u uskoj vezi s religijom. Poštuje svaku veru, pa se u kolekciji našla i figurica Bude.
"Osim religijskih predmeta, meni su dragi i mnogi drugi koje sam dobijao. Jedno vreme jako sam voleo portrete i lepo je sakupljati ih. Uglavnom sam ih kupovao. Umetnost najviše dolazi do izražaja kod portreta. Ko napravi dobar portret, taj je vrhunski slikar", objašnjava on.
U mnoštvu kolekcionarskog blaga nalaze se i raritetni eksponati, stari po više od sto miliona godina. Okamenjeni nautilus iz daleke praistorije, amfora iz rimskog perioda na kojoj se tek razaznaju motivi mozaika ili nečega sličnog, pa zub mamuta – samo su neki od zaista retkih motiva. Na pitanje kako su sačuvani, odgovor je – priroda. Verovatno su se nalazili u mulju, koji ih je konzervirao.
Društvo je osnovano 2000. godine, okupljanjem ljudi posvećenih kolekcionarstvu i poštovanju kulturno-istorijske baštine. Tokom 17 godina „Srpska Atina” je okupila više od 500 članova.
U dvorištu zgrade organizovali su različite promocije, muzičke večeri, čak i male pozorišne predstave. Kao udruženje, ušli su u turističku ponudu Novog Sada. Poslednjeg četvrtka u mesecu (s izuzetkom jula i avgusta) tradicionalno organizuju Sajam antikviteta u Domu Vojske na Keju, koji je kategorisan kao manifestacija od značaja za kulturne događaje u gradu.
Tekst i foto: B. Pavković