Ljajić: Oštećeni „hrvatskim merama“ pravdu da traže na sudu
SOKOBANJA: Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić izjavio je da privredni subjekti koji smatraju da su oštećeni tokom nedavnog „graničnog spora“, kada je Hrvatska povećala cene inspekcijske kontrola i proširila spisak poljoprivrednih proizvoda koji prolaze kontrolu prilikom ulaska u tu zemlju, imaju pravo i mogu da se žale redovnim sudovima.
Ljajić je rekao i da je najvažnije da u ovom trenutku imamo slobodan protok robe i u jednom i u drugom pravcu i da ministarstvo nema procenu eventualnih šteta zbog mera Hrvatske koje su do nedavno bile na snazi.
Privredni subjekti koji smatraju da su oštećeni imaju pravo i mogu da se žale pred redovnim sudovima, rekao je Ljajić, koji je obišao radove na izgradnji i rekonstrukciji turustičke infrastrukture u Sokobanji.
To je, rekao je, redovna procedura koja postoji kao mehanizam i mogućnost.
S druge strane, najvažnije je da sada nema tih vrsta probelma, nema gužvi na granicama, carinama, rekao je Ljajić.
Kako je naveo, nema pojačanih, već je reč o redovnim kontrolama.
U ovom trenutku imamo slobodan protok roba i u jednom i u drugom pravcu i to je najvažnija stvar, zaključio je Ljajić.
Ranije danas, direktor Sektora za ekonomske odnose sa inostranstvom u PKS Nenad Đurđević, kazao je da, otkako je Hrvatska 11. avgusta počela da primenjuje stari pravilnik o taksama odnosno vratila cenu inspekcijskog nadzora voća i povrća sa 270 na 12 evra pri uvozu iz trećih zemalja, nije bilo nikakvih pritužbi Privrednoj komori Srbije.
Kako je rekao, sve je vraćeno u normalu kada je reč o izvozu robe iz Srbije u Hrvatsku.
Ministri zemalja regiona će nakon sastanka u Sarajevu, koji je održan 7. avgusta, razgovarati o usklađivanju cenovnika zemalja u regionu na sastanku u Skoplju.
Đurđević kaže da se PKS sprema za taj sastanak i da podržava inicijativu.
Smatramo da bi bilo dobro da se i u drugim resorima na taj način razmišljam, a jedan od zaključaka samita u Trstu, gde je osnovan Stalni sekretarijat Komorskog investicionog foruma (KIF), jeste da vlade regiona odrede posebne ljude koji bi se bavili regionalnom saradnjom sa naglaskom na ekonomsku saradnju i sa naglaskom na harmonizaciju propisa, procedura i laboratorijskih sertifikata. Na to smo pozvali vlade još u julu.
Đurđević kaže i da se nada da će ova mala kriza sa Hrvatskom možda imati i pozitivan efekat ako bude došlo do koordinacije resornih ministarstava u regionu.
Hrvatska je pravilnikom 14. jula povećala takse na uvoz voća i povrća 22 puta, sa 90 na 2.000 kuna, da bi posle lavine negativnih reakcija u regionu taj namet vratila na stari nivo.
Ministarstvo poljoprivrede Hrvatske je pod pritiskom premijera Andreja Plenkovića odlučilo juče da vrati cene inspekcijskog nadzora voća i povrća pri uvozu iz trećih zemalja.
U prvih nekoliko dana primene hrvatskog pravilnika kojim su povećane takse, prema podacima PKS, direktne štete po izvoznike iz Srbije bile su nekoliko desetina hiljada evra, a to je bila i mera kojom je zaustavljen plasman robe.