Slamom oslikano podneblje u susret Danima Dužijance
SUBOTICA: Vredne ruke žena mahom sa sela u okolini Subotice i Sombora, od slame žitarica stvaraju razne predmete, izdižući ovu narodnu veštinu u naivnu umetnost. Slamarke izrađuju perlice, nakit, suvenire, ali i umetničke slike.
"Slama je dar prirode, snaga ravnice, hrana žitnice, rad i molitva, blagoslov, svečanost Dužijance. Slama obuhvata dalekim i mirnim pogledom ravnicu, koja čini život ovog podneblja, veru, kulturu, običaje, istoriju, turizam, zajednicu i porodicu", rekla je umetnica u izradi predmeta od slame iz Subotice Ivana Dulić, povodom izložbe slika u tehnici slame u prostorijama Bunjevačke matice.
Izložba je pripremljena u susret jednom od četiri nacionalna praznika Bunjevaca, „Danu Dužijance”, koji se obeležava 15.avgusta. Radove su izložile slamarke iz Subotice i Sombora, a predsednik Bunjevačke matice, Veljko Vojnić je istakao da je predstavljena izložba slika u tehnici slame, što je značajno obeležje bunjevačkog kulturnog izraza.
Direktorka Savremene galerije Nela Tonković podsetila je da su slamarke pronele slavu grada još 70-tih godina prošlog veka, kada su osvajale velika priznanja i medalje na bezbrojnim izložbama i sajmovima.
"Ovde sam videla nešto što je veoma dragoceno. Na klaviru je perlica iz 1989.godine, koju je izradila Kata Rogić, a sačuvala je Ivana Dulić. Prve četiri slamarke koje su bile prepoznate bile su poljoprivrednice i jedna radnica. To su žene vezane za zemlju i one od te zemlje uzimaju ono najbolje, kako bi oplemenile svoju kreaciju i svoj život, ali i naš", rekla je Nela Tonković otvarajući izložbu.
Prisutni su imali priliku da uživaju u pesmama Matije Dulić: „Risaruša” i „Žetva”, dok je pesmu „Boginja žetve” interpretirao autor Geza Babjanović. Za posetioce izložbe svirao je tamburaški orkestar Josipa Mataka. Organizatori izložbe su Bunjevačka matica i Bunjevačko kolo iz Sombora, a izložba radova će za sve posetioce biti otvorena do 15. avgusta.
S. Iršević