Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Modernizacija fabrike otvorila nova radna mesta

11.08.2017. 08:34 08:48
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Početkom juna u Industriji građevinskog materijala „Stražilovo“ u Sremskim Karlovcima počeo je da radi drugi pogon nakon petogodišnje pauze i nedavno okončane rekonstrukcije.

Kako kaže direktor IGM „Stražilovo“ Šandor Kiš, zbog krize na tržištu građevinskih materijala i drastičnog pada proizvodnje i cena, preduzeće je u oktobru 2011. godine bilo prinuđeno na to da zaustavi drugi pogon.

"U 2012. godinu smo ušli radeći samo u prvom pogonu", kaže Šandor Kiš i dodaje da uprava „Nekse grupe“ je procenila da su se stekli uslovi da se u 2017. ponovo pokrene drugi pogon, što je i realizovano u maju, uz ulaganje od 300.000 evra.

U ovoj godini planirana je proizvodnja 70.000.000 jnf (jedinica normalnog formata, što odgovara zapremini jedne cigle) u prvom pogonu, a u drugom  25.000.000 jnf blokova za zidanje različitih formata.

Očekujemo da će dogodine prozvodnja u oba pogona dostići 105.000.000 jnf. Pokretanjem drugog pogona stvorili su se uslovi za zapošljavanje još radnika, tako da je njihov broj u proteklom periodu sa 66 povećan na 96. Prijem novih radnika je i dalje u toku pa se do kraja godine očekuje dodatno povećanje broja zaposlenih.        

Direktor Kiš napominje da je IGM „Stražilovo“ prva ciglana u Evropi koja je ugradila filter dimnih gasova i da radi poštujući sve norme zaštite životne sredine.

"Tokom 2012. godine uloženo je oko 25 miliona dinara u opremu za skladištenje, distribuciju i loženje petrol-koksa", objašnjava Kiš. 

Preduzeće je do tada koristilo prirodni gas kao energent, ali s obzirom na stalni rast njegove cene i nemogućnost da se taj rast isprati porastom prodajnih cena gotovih proizvoda, želelo se da se delimičnim prelaskom na petrol-koks – pri čemu se on koristi u razmeri 70 odsto naspram 30 odsto prirodnog gasa – ostvare značajne uštede u troškovima energije.

Roboti u fabrici staroj 94 godine

S druge strane, to je uticalo na povećanje likvidnosti preduzeća i opstanak na tržištu građevinskih materijala u vremenu krize. Radi smanjenja emisije čestica prašine pri primeni petrol-koksa, početkom prošle godine je investirano više od 150.000 evra u filter dimnih gasova tunelske peći.

Ta moderna tehnologija doprinela je tome da emitovanje štetnih čestica bude na nivou koji je u skladu s pozitivnim propisima iz te oblasti.         

Institutu za preventivu, zaštitu na radu, protivpožarnu zaštitu i razvoj d. o. o. Novi Sad povereno je da uradi Studiju uticaja korišćenja petrol-koksa kao energenta na životnu sredinu, a Institut „Vatrogas“ d. o. o. Novi Sad ima zadatak da redovno kontroliše emisiju zagađujućih materija kako to zakon nalaže.


„Stražilovo“ d. o. o. Sremski Karlovci osnovano je 1923. godine. Osnovali su ga braća Paunović iz Vukovara i baron Rajačić iz Sremskih Karlovaca. Nakon Drugog svetskog rata, ciglana je nacionalizovana i radila je pod nazivom Parna ciglana „Stražilovo“. Od 1960. godine posluje pod nazivom Industrija građevinskog materijala „Stražilovo“.


U modernizaciju ciglane uloženo je oko 11 miliona evra

Sve do 1955. godine proizvodnja se kretala od dva do četiri miliona komada opeke godišnje. Vremenom se povećavala, tako da je 1972.  proizvedeno oko 30 miliona jnf, a izgradnjom novog pogona sledeće godine proizvodnja je porasla na oko 60 miliona jnf. Jedanaest godina posle završen je još jedan pogon, koji je stvorio uslove da se produkcija fabrike dodatno uveća. Ulaskom u „Nekse grupu“ 2003. godine, počela je rekonstrukcija kompleksa ciglane,tako da „Stražilovo“ od 2008. postaje prvi proizvođač termoblokova velikog formata u Srbiji.

Obnova pogona podrazumevala je kompletnu zamenu opreme, uvođenje robota u liniju proizvodnje i građevinsku popravku pogona, kao i uređenje kompleksa ciglane.

Z. Milosavljević

Piše:
Pošaljite komentar