Ministri pozvali HR da ukine mere, EK da se uključi u problem
SARAJEVO: Ministri trgovine Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Makedonije i Srbije doneli su danas sedam zaključaka povodom hrvatske odluke o podizanju naknada za inspekciju i kontrolu uvoznog voća i povrća, koje su najviše pogodile zemlje u regionu.
Ovo su zaključci sa današnje sednice ministara regiona održane u Sarajevu:
1. Poziva se Republika Hrvatska da hitno ukine diskriminatorne odluke kojima se uvodi različit tretman za domaće proizvode i proizvode iz trećih zemalja;
2. Cena inspekcijskog nadzora treba da odgovara cenama stvarnog postupka i da ne predstavlja posebno oporezivanje i treba da bude usklađena sa prosečnom cenom koja važi u zemljama regiona i EU;
3. Traži se hitan sastanak s nadležnim iz Republike Hrvatske, jer svako dodatno odlaganje proizvodi nesagledive posledice, prijedlog je da se sastanak odrzci u Podgorici;
4. Poziva se Evropska komisija da se uključi u rešavanje problema;
5. Crna Gora i Makedonija kao članice Svetske trgovinske organizacije će pokrenuti odgovarajuće mehanizme;
6. Do rešenja problema svaka od zemalja će u cilju zaštite sopstvenih ekonomskih interesa preduzeti konkretne mere;
7. Dogovoreno je da se ovakve vrste ministarskih sastanaka, nevezano za aktuelni problem, održavaju redovno s ciljem otklanjanja barijera. Sledeći sastanak je u Skoplju narednog meseca, preneli su sarajevski mediji.
Po novom hrvatskom pravilniku naknada za svaki obavljen inspekcijski nadzor ili kontrolu i svaku pojedinu vrstu voća i povrća prilikom pregleda inspekcije u Hrvatskoj iznosi 2.000 kuna (270 evra), dok je ranije iznosila 90 kuna (12 evra).
EU zvanično "procenjuje", nezvanično-zemlje same da reše
BRISEL : EU i danas navodi da i dalje ”procenjuje situaciju” kada je reč o uvođenju novih hrvatskih taksi na uzvoz voća i povrća iz zemalja regiona.
”Trenutno procenjujemo usklađenost novih mera sa obavezama”, izjavio je za Tanjug portparol Evropske komisije.
EU istovremeno apeluje danas na ”sve strane” u ovom slučaju da se ”pridržavaju svojih obaveza”, ali i da se ”uzdrže i spreče eskalaciju”.
”EU podržava razvoj trgovine i ekonomske integracije. Sve strane moraju da poštuju svoje obaveze. Mi pozivamo sve strane i da se uzdrže i spreče eskalaciju. U kontaktu smo sa vlastima svih zemalja uključenih u ovaj slučaj i trenutno procenjujemo situaciju i usklađenost novih mera sa obavezama”, navedeno je u pisanom odgovoru prosleđenom Tanjugu iz Evropske komisije.
Na direktno pitanje Tanjuga da li Hrvatska novim uvoznim merama krši odredbe Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, koje su sve zemlje članice EU potpisale sa zemljama u regionu, u Briselu i danas ponavljaju da evropski eksperti za trgovinu i primenu ŠP-a razmatraju novonastalu situaciju.
Nezvanično, diplomatski izvori iz Evropske komisije navode da bi EU želela da se svojevrsni "trgovinski rat" na Zapadnom Balkanu zaustavi i reši u dogovoru samih zemalja regiona međusobno.