Lešnik domaćim voćarima sve zanimljiviji: Nema puno posla, cena dobra
TOPOLA: Nikola Grujić iz sela Krćevac ima zasad lešnika na 3,5 hektara i star devet godina, a kako lešniku treba deset godina da dostigne punu rodnost, sledeće godine se u ovom zasadu očekuje bogat rod.
Za ovu voćnu vrstu odlučio sam se zato što nije toliko zastupljena kao jabuka, koja je vodeća na ovim prostorima, kaže Grujić i dodaje da lešnik nije zahtevna kultura, oko njega nema puno posla.
Kaže i da je dobra cena, a i obezbeđen je stalni i siguran plasman, zbog čega se, dodaje, ni jednog trenutka nije pokajao što se upustio u tu priču.
U tu su priču ušli i mnogi voćari u Srbiji, jer lešnik je poslednjih godina postao veoma zanimljiv domaćim proizvođačima.
Grujić zasad lešnika navodnjava sistemom kap po kap i to nekoliko puta u toku godine, a berbu će obaviti mašinski, tresačima ili usisivačima.
Nisu beznačajna ulaganja u ovakav zasad, navodi Grujić, ali tvrdi da odlična cena koja ide i do 2. 000 dinara po kilogramu donosi dobru zaradu.
Napominje da je za ovu voćnu vrstu najvažniji izbor sorte, jer određuje prinos, te objašnjava da se sorta bira prema klimatskim uslovima i karakteristikama zemljišta, ali isto tako u zasadu mora da postoji više sorti, bar tri koje se međusobno oprašuju.
A kada se ispune svi uslovi sa jednog stabla može da se ubere od devet do 12 kilograma.
U zasadu Nikole Grujića su, inače, tri sorte - halski džin, kosford, tonda đentile i istarski dugi.