Lončar: Posao za još 1000 lekara i sestara do kraja godine
BEOGRAD: Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je da je u Srbiji u 2017. godini zaposleno 1.644 medicinskih radnika, a da će još 1.000 njih dobiti posao do kraja godine.
Samo ovakvom politikom i sistemskim radom možemo da uredimo naš zdravstveni sistem tako da se sutra nikome ne dogodi situacija kakvu smo zatekli da domovi zdravlja, bolnice, klinike ostanu bez dovoljno stručnog kadra, rekao je Lončar za Srpski telegraf.
On je naveo da je situacija sa kadrovima koju su zatekli bila poražavajuća, posebno u domovima zdravlja, čiji su osnivaci lokalne samouprave i koji nisu u direktnoj nadležnosti ministarstva.
Takva pozicija koristila se za stranačka zapošljavanja i namirivanje na dnevno političkom planu. Na sve to nije postojala ni jasna politika zapošljavanja na sekundarnom i tercijarnom nivou, važila je zabrana odobravanja specijalizacija, pa smo imali više vozača nego lekara i specijalista od 50 do 55 godina, bez obučenih naslednika, ističe ministar.
On kaže i da je tadašnji premijer Aleksandar Vučić imao veliko razumevanje za zdravstvo i da je vladina Komisija za davanje saglasnosti za novo zapošljavanje i dodatno radno angažovanje za dve i po godine odobrila zapošljavanje oko 4.000 medicinskih radnika.
O novom sistemu zakazivanja pregleda i čekanju kaže da je ovo sredina u kojoj se svaka novina dočekuje kritički, a brzo se zaboravljaju nedostaci prethodnog sistema.
IZIS obuhvata 466 zdravstvenih ustanova, registrovano je 75.680 korisnika, a samo u junu smo registrovali 165.000 pregleda, 215.000 recepata i 65.000 uputa, kaže Lončar navodeći da su to rezultati posle godinu dana implementacije sistema.
On ističe i da je, čim je došao za ministra, proklamovao nultu toleranciju prema korupciji i da izveštaji govore da je korupcija u daleko manjem obimu nego što je bila. Pozvao je, takođe, svakoga ko se susretne sa bilo kojom vrstom korupcije u zdravstvu da se njemu lično obrati, a da slede najstrože sankcije za svakog ko bude uhvaćen u krivičnom delu.
Povodom navoda da iz Srbije godišnje odlazi oko 1.000 lekara, on kaže da u Lekarskoj komori potvrđuju da nije tačan broj koji se u javnosti spominje o lekarima koji odlaze u inostranstvo na trajno angažovanje i znatno je manji od broja izdatih sertifikata.