J.Joksimović i Fratini: Srbija zaslužuje da bude deo EU
BEOGRAD: Ministarka evropskih integracija Jadranka Joksimović razgovarala je danas sa predsednikom Italijanskog društva za međunarodnu organizaciju Frankom Fratinijem o odnosu Srbije i EU, procesu njenog pristupanja Evropskoj uniji, reforama koje se sprovode, situaciji u regionu i drugim značajnim pitanjima.
Ministarka evropskih integracija navela je da je Srbija u dosadašnjoj fazi pregovora sa Unijom otvorila 10 poglavlja, do kojih je dva privremeno zatvorila. Ona očekuje da će do kraja godine biti otvoreno još nekoliko - za koja budemo spremni, a prevashodno: 6, 30 i 33, koja se odnose na prava privrednih društava, ekonomske odnose sa inostranstvom i finansijske i budžetske odredbe.
Jadranka Joksimović ukazala je da je uspostavljanje i obezbeđivanje stabilnosti u regionu - a koja je uslov njegovog razvoja i napretka, jedan od prioriteta Srbije.Ona se, kako je objasnila, može ostvariti jedino saradnjom svih i stoga je neophodno da i ostali konkretnim aktivnostima pokažu da im je do toga stalo.
Ministarka evropskih integracija i predsednik Italijanskog društva za međunarodnu organizaciju smatraju da bi i EU - podržavajući stav Srbije, jasno trebalo da poruči da je stabilnost regiona značajna i za njega, ali i za Evropsku uniju.Predsednik Italijanskog društva za međunarodnu organizaciju Franko Fratini ocenio da su reforme koje se u Srbiji sprovode dale konkretne rezultate, da su u funkciji razvoja privrede - pre svega kroz nove investicije i stabilan makroekonomski ambijent.
Pohvalio je jasno opredeljenje vlade u Beogradu da bude konstruktivan partner Evropske unije, što je, kako je ocenio mnogo puta i potvrđeno. Fratini veruje da je Srbija brojnim primerima do sada pokazala da zaslužuje da postane član Evropske unije obećao je da će na sve načine pomoći njen evropski put, saopštilo je Ministarstvo za evropske integracije.
Stefanović sa Fratinijem
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova dr Nebojša Stefanović, razgovarao je danas u Beogradu sa Frankom Fratinijem o migrantskoj krizi, kao i o procesu pristupnih pregovora Republike Srbije Evropskoj uniji, sa akcentom na poglavlje 24.
Stefanović i Fratini su istakli da napredak u ispunjavanju aktivnosti u okviru poglavlja 24 predstavlja okvir za realizaciju svih reformskih procesa kada je reč o pristupnom procesu naše zemlje u EU.
Tokom sastanka analiziran je i drugi Izveštaj o sprovođenju Akcionog plana za poglavlje 24, koji je 31. jula ove godine upućen Evropskoj komisiji.
Ministar Stefanović i Fratini složili su se da stepen ispunjenosti aktivnosti predviđenih Akcionim planom pokazuje da je Ministarstvo unutrašnjih poslova posvećeno svom evropskom putu, kao i da će nastaviti sa predanim radom na realizaciji svih aktivnosti.
Oni su se saglasili da ne postoji niti jedna oblast odnosno potpoglavlje Akcionog plana gde nema apsolutno nikakvog napretka i konstatovali da smo u situaciji da merimo pre svega kvalitet tog napretka u odnosu na zadate ciljeve, a da samo ispunjavanje aktivnosti više, u većini slučajeva, nije tema.
Stefanović i Fratini su razgovarali i o novim politikama Evropske unije u oblasti migracija i stepenu saradnje naše zemlje sa državama članicama u regionu.
Oni su izrazili očekivanje da će Republika Srbija, tokom predsedavanja Bugarske Evropskom unijom, biti u mogućnosti da sa državama članicama i Evropskom komisijom razgovara o modalitetima uključivanja Srbije kao države kandidata u različite politike Evropske unije.