Ljajić: Hitno rešiti vlasnički status banja
BEOGRAD: Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić kaže da se hitno mora rešiti pitanje vlasničkih odnosa nad srpskim banjama, koje u ovom trenutku predstavljaju "polumrtav kapital".
"Imamo preko 300 termalnih izvora, više od 30 poznatih banja, ali moramo da rešimo njihov formalno-pravni status, da država preuzme vlasništvo nad tim banjama", rekao je Ljajić za Tanjug.
Upitan zašto do sada to nije učinjeno, ministar kaže da je u većini spornih banja koje čekaju da budu privatizovane, Fond PIO taj koji raspolaže vlašništvom.
Da bi država mogla da upravlja banjama, ističe, "očekujemo da Fond u jednoj transparentnoj proceduri prenese pravo na državu", kako bi, kaže, država mogla da sprovede postupak strateškog partnerstva, javnoprivatnog partnerstva ili da proda banje.
"Neke banje će sigurno ostati u državnom vlasništvu ali moramo da omogućimo ulazak privatnog kapitala u njih kako bi se taj vid turizma razvijao", naglašava Ljajić.
Udvostručen broj turista iz Kine..
Broj kineskih turista u Srbiji u prvih pet meseci ove godine je gotovo udvostručen, kaže ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić i dodaje da se radi na regionalnom povezivanju ponuda za turiste iz Kine.
Objašnjava da je navika kineskih turista da obiđu još dve ili tri zemlje nakon što posete Srbiju.
"Zato se udružujemo sa drugim zemljama u regionu. To smo do sada radili i sa Crnom Gorom, sa BiH, turom ''Putevima Valtera'', zatim sa Mađarskom, a to ćemo raditi i sa Bugarskom", rekao je ministar Ljajić za Tanjug.
Podseća i da je u prvih pet meseci ove godine broja kineskih turista u Srbiji povećan za 187 odsto, da je protekle godine bilo 18 hiljada kineskih turista te ne sumnja da će "ovo biti mnogo uspešnija godina".
Ljajić o "zaštićenoj" ceni hleba
Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić izjavio je da će država u nekom trenutku morati da ukine uredbu o zaštiti cene hleba od brašna Tip-500.
"U nekoliko navrata smo dobili preporuku Evropske komisije da i ovu uredbu ukinemo", rekao je Ljajić za Tanjug i objasnio da je ta uredba jedina preostala uredba kojom se u Srbiji reguliše cena nekog proizvoda.
Ljajić objašnjava da država uredbom o ceni hleba štiti one najsiromašnije, ali i da se ona kosi sa principima slobodnog funkcionisanja tržišta i, u nekom trenutku, moraćemo da je ukinemo.
"Razvoj ekonomije je, ipak, najbolja socijalna politika", ocenjuje ministar, govoreći o tome na koje načine vlada može da smanji nivo siromaštva u državi.