Narodna biblioteka „Simeon Piščević” najstarija u Sremu
ŠID: Kultura grada ne može se ni zamisliti bez ustanove od posebnog značaja, kao što je Narodna biblioteka „Simeon Piščević” u Šidu.
Energična direktorka ove ustanove, Slavica Varničić, uspela je da pre osam godina, zahvaljujući sredstvima Nacionalnog investicionog plana, Pokrajinskog fonda za kapitalna ulaganja, Opštine Šid i Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu sagradi novu zgradu Biblioteke. U novom funkcionalnom zdanju čuva se blago pisane reči, ali se održavaju i izložbe, promocije knjiga, brojni drugi kulturni i obrazovni programi.
„Prva srpska čitaonica u Šidu osnovana je 1849. godine, kada je Dositej Obradović poklonio svoje čuvene „bukvice” štampane u Beču 1830. godine na staroslovenskom jeziku. Biblioteke su dugo godina bile u sastavu nekih drugih organizacija ili ustanova, ali od februara 2002. godine postali smo samostalna ustanova. U novu zgradu uselili smo se pre osam godina, danas, pored redovnih odeljenja za decu i odrasle u fondovima biblioteke nalazi se borata referentna zbirka knjige na jezicima nacionalnih manjina, rusinskom i slovačkom“, kaže direktorka Slavica Varničić.
Biblioteka je uspela da uredi zavičajnu zbirku sa ukupno 1.431 publikacijom, poseduje i salu sa internetom za korisnike biblioteke. Ova ustanova bila je glavni pokretač za prikupljanje bibliotečke građe i očuvanje, te promociju lokalne kulture.
„Prošle godine smo primenili međunarodne standarde za stručnu obradu publikacija, dali smo svoj doprinos unapređenju kulturnog, obrazovnog, naučnog i privrednog razvoja opštine i regiona. Izdali smo lane pet naslova, prezentovali građu, realizovali niz manifestacija“, dodaje Slavica Varničić.
Bibliotekarka Nadežda Cvetković ističe uvođenje elektronskog programa obrade COBISS, u kojem je sređen ceo fond monografskih publikacija od 39.086 jedinica, a cela baza podataka je vidljiva za pretraživanje.
„Održavali smo radionice, predavanja, tribine, izložbe i skupštine bibliotekara. Prvi put smo proglasili liste najčitanijih knjiga. Na odelenjima pohađani su stručni kursevi i obuke. Sva dešavanja u organizaciji Biblioteke postavljena su i ažurirana na našem sajtu. Završili smo i projekat priključenja na akademsku mrežu Republike Srbije, što je finansiralo Ministarstvo kulture Republike Srbije i Telekom Srbije. Cilj je da se dobije kvalitetniji pristup, bezbednom internetu. Konkurisali smo i dobili 500.000 dinara za nabavku opreme za digitalizaciju naše građe“, rekla je Nadežda Cvetković.
Šiđani su ukupno pročitali za godinu dana 21.679 naslova od toga odrasli su pročitali 18.732 naslova. Biblioteku je posetilo 11.770 osoba od toga odraslih 9.682, a dece 2.088. Broj građana koji su bili učesnici ili poseticio programa biblioteka u 2016. godine je 10.000. Nabavljeno je 1.440 knjiga, a program rada istovetnim tempom nastavljen je i tokom ove godine.
Tekst i foto: D. Savičin