Opština Pećinci uređuje novu radnu zonu
Odbornici Skupštine opštine Pećinci novim rebalansom budžeta uvećali su opštinsku kasu 35 miliona dinara. Zamenik predsednice opštine Pećinci Zoran Vojkić objašnjava da je reč o novcu koji će obezbediti Pokrajinska vlada i koji je namenjen projektu izgradnje pristupnog puta u Radnoj zoni „Sibač”, koja se naslanja na saobraćajnu obilaznicu oko Pećinaca.
– Pećinačka lokalna samouprave je pre nekoliko dana potpisala Memorandum o saradnji s potencijalnim investitorom koji je zainteresovan za kupovinu zemljišta u Radnoj zoni „Sibač”, a deo dogovora je da opština izgradi 900 metara pristupnog puta kroz Radnu zonu – objasnio je Vojkić. – Za nas je ta investicija od velikog značaja jer izgradnjom te saobraćajnice otvaramo za ulagače radnu zonu koja se prostire na stotinak hektara, od kojih je 84 hektara u vlasništvu Opštine Pećinci.
Sva je prilika da će pećinačka opština dobiti novu radnu zonu, a samim tim i nove investitore, i time nastaviti tradiciju lokalne samouprave s najviše stranih investitora i najmanje nezaposlenih u Srbiji. Naime, u atraktivnoj Radnoj zoni „Šimanovci”, u čije je opremanje i komunalno sređivanje opština mnogo uložila, danas radi 50 fabrika s oko 3.200 radnika. U njoj sedište imaju i uspešno posluju između ostalih: „Boš“, „Klemen”, „Dr Ekter”, „Sika”, „IMT grupa”, „Isomat” i mnoge druge svetski poznate strane, ali i domaće kompanije.
Šimanovci su jedino selo u Srbiji koje ima 50 fabrika u kojima trenutno radi 3.200 radnika, a tako moćnu industriju ima i mali broj sela u Evropi.
– Fabrike u Šimanovcima proizvode automobilske delove, mašine za fabrike, građevinski materijal, opremu za pekarsku industriju, kafu i razne druge proizvode – kazao je Radivoj Milošević, zadužen za lokalni ekonomski razvoj opštine Pećinci. – U fabričkoj zoni seoskog atara od 800 hektara sve kompanije su strane, osim dve velike domaće: „Agrosava”, koja prozvodi seme kukuruza, i filmska industrija „Pink”. Do kraja godine biće još investitora i poznatih svetskih firmi.
U tom selu, kako je istakao predsednik Saveta MZ Aleksandar Mandić, ima 3.000 žitelja i nema nezaposlenih. On kaže da su Šimanovcima bez posla samo oni koji neće da rade ni u jednoj od fabrika u selu.
– Posao su dobijali kako potpuno nekvalifikovani, tako i oni s fakultetskom diplomom – naveo je Mandić. – Procena je da je tako zaposleno više stotina naših meštana. Ostali putuju iz susednih sela, ali ima ih podosta i iz beogradskih opština koji, ne samo da putuju svaki dan već merkaju plac da ovde u selu grade kuće. Zato radimo na tome da proširimo zonu za stanovanje, gde ćemo urediti placeve s po tri ara i prodavati, u zavisnosti od uslova, po 5.000 do 7.000 evra ar, pa nek ljudi sami sebi rade kuće na prostoru koji im odgovara.
LJ. Malešević
Geografija nije dovoljna
Da bi Šimanovci postali atraktivna radna zona, osim povoljnog saobraćajnog i geografskog položaja, bila su potrebna velika ulaganja lokalne samouprave. Efikasan menadžment opštine, atraktivne lokacije i odlučnost lokalnih političara da ne pitaju investitore šta oni mogu učiniti za opštinu već šta ona može učiniti za njih, donele su rezultat koji se ogleda u tome da su postali opština u Srbiji s najvećim brojem direktnih stranih investicija, ali i domaćih, i da danas imaju najmanji broj nezaposlenih. Uz to, ta lokalna samouprava je dolaskom stranih investitora dobila i novi smer u srednjoj školi – industrijski mehaničar, čiju su maturanti od prošle godine zaposleni u nemačkoj kompaniji „Boš“, što je bilo dovoljno da se i drugi investitori zainteresuju da školuju kadrove koji su im potrebni.