Aparat stigao iz Splita: Pacijentima merili elastičnost jetre
NOVI SAD: Oko 50 pacijenata iz cele Vojvodine došlo je juče u Kliniku za infektivne bolesi u Novom Sadu, kako bi na fibrosken aparatu proverili stanje svoje jetre.
Neki od njih pate od bolesti jetre i po 30 godina, a ima i onih koji su transplantacijom dobili novi organ. Fibrosken aparat doneli su na jedan dan u Novi Sad predstavnici Udruženja pacijenata sa bolestima jetre “Hepatos” iz Splita i ELPA Evropskog udruženja pacijenata sa bolestima jetre.
Načelnica Odeljenja za virusne hepatitise Klinike za infektivne bolesti Kliničkog centra Vojvodine profesorka dr Milotka Fabri kaže da da je ceo juli posvećen borbi protiv bolesti jetre, a veliki broj tih oboljenja vezan je za hepatitise B i C. Prema njenim rečima, u Srbiji jedan odsto stanovništva ima hepatitis C, a nešto više je obolelih od hepatitisa B.
“Aparat fibrosken koji nam je danas na raspolaganju predstavlja zamenu za biopsiju jetre, koja se nigde više u Evropi ne radi. Snimanje traje pet do sedam minuta, a aparat meri elastičnost jetre, odnosno otpor kroz jetru i izračunava stepen fibroze, odnosno ciroze. Pošto ima i sondu, meri i masnoću jetre”, objasnila je dr Fabri.
Osim što pacijenti kod nas nemaju ovaj aparat, osim jednog koji je u Beogradu, oni nemaju ni savremenu terapiju. Dr Fabri je navela da je kod nas lečenje stalo sa 2014. godinom, kada su se pojavili novi lekovi, s kojima je izlečenje 98 odsto, dok se kod nas i dalje daje stara terapija. Novi lekovi su registrovani, ali se ne nalaze na pozitivnoj listi Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.
“Ne znam koja je cena leka, ali pacijenti koji se ne leče savremenom terapijom i koji nisu odgovorili na lečenje peginovanim interferonom propadaju, idu ka karcinomu ili transplantaciji“, navela je dr Fabri.
Predsednica hrvatskog Udruženja pacijenata sa bolestima jetre “Hepatos” iz Splita i ELPA Evropskog udruženja pacijenata sa bolestima jetre Tatjana Reić istakla je da je Srbija jedina zemlja u regionu u kojoj nisu dostupni savremeni lekovi.
Jedan fibrosken aparat postoji u Beogradu, a dr Milotka Fabri kaže da pacijenti za snimanje na njemu moraju da imaju izveštaj sa potpisima troje specijalista, koji overavaju u Fondu i onda idu na Beograd na snimanje.
“Strategija države Srbije prema obolelima od hepatitisa C je sramotna. Pacijentima se ne dozvoljavaju novi lekovi koji postoje četiri godine i oni kojima život od toga zavisi puštaju se da idu u Indiju i Bangladeš po terapiju do koje dolaze preko interneta. Stariji se puštaju da umru, a oni koji imaju novca idu po generičke lekove i ne znaju šta je unutra. Kao predsednica Evropske asocijacije poručujem da nije pet do 12, nego je pet iza 12 da se nešto učini. Sada smo doneli aparat koji zamenjuje biopsiju, koja je bolna i koja košta. Najskuplje je ne lečiti ljude i pustiti ih da umru”, kazala je Reić i napomenula da, zahvaljujući aparatu i kasnije može da se prati razvoj bolesti.
Predsednica srpkog Udruženja pacijenata sa bolestima jetre “Hronos” Ivana Dragojević istakla je da 60 odsto obolelih ne može da se izleči starom terapijom i naglasila da se ne zna koliki je broj obolelih, jer naša zemlja nema registar.
“Mi imamo samo procene broja obolelih i znamo da je problem veliki, ali ne znamo koliki je obim problema“ rekla je Dragojević.
Fibrosken aparat će danas biti u Klinici za infektivne i tropske bolesti u Beogradu.
LJ. Petrović
Foto: R. Hadžić