Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Negre: Stabilnost regiona ključna za privlačenje investicija

10.07.2017. 11:25 11:29
Piše:
Foto: rs.linkedin.com/in/dubravka-nègre-57b507

BEOGRAD: Šefica kancelarije Evropske investicione banke (EIB) za Zapadni Balkan Dubravka Negre izjavila je da je politička stabilnost regiona najvažnija za privlačenje privatnih investicija i poručila da region mora bolje da se poveže.

Ona je za televiziju N1 kazala da je povezivanje potrebno jer je svaka zemlja pojedinačno mala, a zajedno su dovoljno velike da privuku strana ulaganja. 



N1 navodi da bi predstojeći Samit u Trstu 12. jula trebalo da nadogradi ostvareni napredak u regionalnoj saradnji, povede ka regionalnoj ekonomskoj integraciji kako bi se ubrzao proces pristupanja EU. Navodi se da se planiraju strateške teme, a Srbija je spremila deset projekata.



EIB je prethodno poručila da je za razvoj država Zapadnog Balkana izdvojen novac, ali i da od tih država zavisi hoće li taj novac iskoristiti ili neće. Negreova je pojasnila da je neophodno jačanje kapaciteta javnih institucija u zemljama regiona, pre svega u pripremi projekata kako bi se oni uspešno implementirali, za šta su potebni ljudski kapaciteti i resursi.



Šefica kancelarije EIB za Zapadni Balkan kazala je da je neophodno da se ulaže u studije koje prethode projektima i EIB nudi bespovratna sredstva za pripremu projekata dok su u samoj realizaciji sredstva banke komplementarna sa bespovratnim sredstvima EU.



“Rekla bih da je u poslednjih 15 godina veliki napredak postigunut. Možemo to da vidimo po nivou iskorišćenosti sredstava, za sada smo na nivou od blizu 80 odsto. Javna administracija se reformiše, stvari idu u dobrom pravcu. Treba da radimo na jačanju privatnog sektora", navela je ona.



Dodala je da "javna ulaganja na dugi rok moraju da se prepuste privatnom sektoru koji je efikasniji".



"Vidimo razvoj modela javno-privatnog partnerstva (JPP) koja su jako bitna da bi se došlo do više aktivnosti privatnog sektora”, istakla je Negreova precizirajući da EIB na razvoju JPP u Srbiji radi zajedno sa gradom Beogradom.



Ona je istakla da je za ulaganja privatnog sektora neophodna politička stabilnost u celom regionu, kao i stabilni makroekonomski parametri, održavanje privrednog rasta i nastavak započetih reformi.



“Dosta toga je urađeno, pogotovo u poslednje tri godine. Makroekonomska situacija je popravljena, ekonomski rast je dostigao 2,8 odsto, deficit je na najnižem nivou od 2005, javni dug se smanjuje. Reforme su dale svoj doprinos, sada je neophodno da se podigne nivo investicija, da se radi na prioritezaciji investicija, da se ulaže u sektore koji imaju komparativnu prednost - poljoprivredu, IT, proizvodnju. Srbija tu može da ostvari dobre rezultate i radimo na svim tim ulaganjima”, navela je Negreova.



Kazala da je okosnica privrednog rasta ulaganje u jačanje i modernizaciju infrastrukture, jer je neophodno imati moderne autoputeve, razvijenu železnicu i efikasna energetska postrojenja kako bi privreda mogla da se razvija i kako bi se stvarala nova radna mesta.



"Ne može se, međutim, zaboraviti kvalitet života građana", rekla je Negreova i dodala da EIB ulaže novac i u zdravstvo i nauku.



Navela je da je EIB tako nedavno potpisala ugovor o investiciji od 14 miliona evra za novu zgradu BioSense instituta u Novom Sadu, koji će spajati nauku i poljoprivredu, a najavila je i da će na Samitu u Trstu biti potpisana nova tranša za finansiranje projekata kliničkih centara u Srbiji.



Negreova je podsetila da je EIB u poslednjih 15 godina u Srbiju uložila 15 milijardi evra u veliki broj sektora, a u naredne tri godine planira ulaganje još 3,5 milijardi evra u region Zapadnog Balkana, pre svega kako bi se podigla ekonomska otpornost država regiona i kako bi se stvorili uslovi za bolji ekonomski rast i zapošljavanje.



"EIB je banka EU i ima mandat Evropske komisije da pomogne integraciju i asocijaciju zemalja Zapadnog Balkana u Uniju. Mi smo banka EU, postojimo 60 godina, javna smo, neprofitna institucija. Imamo najpovoljnije uslove kreditiranja. Godišnja aktivnost iznosi preko 80 milijardi evra”, objasnila je Negreova. 



Ona je kazala da je, pored evropskih integracija, važno i da se zemlje regiona bolje međusobno povežu.



“U regionu je svaka zemlja pojedinačno mala, a region je dovoljno veliki da privuče strane investicije. Treba da bude bolje povezan - putnim i železničkim saobraćajnicama, da ima manje prepreka na granicama, da roba putuje efikasnije. Koridor 10 će biti završen veoma brzo, međutim kamionima treba dosta vremena na prelazima i to je nešto na čemu mora ceo region da radi”, poručila je šefica kancelarije EIB za Zapadni Balkan.



Ona je kazala da je agenda povezivanja zemalja regiona veliki prioritet za EIB i najavila nova ulaganja na tom polju - u železnički vezu Srbije i Bugarske i gasnu povezanost te dve zemlje.

Piše:
Pošaljite komentar