Izložba čajnika Marije Kasaš u Muzeju grada na Tvrđavi
Izložbu “Čajnici-Svedoci prošlosti”, koja sadrži oko 150 čajnika iz kolekcije diplomiranog inženjera tehnologije u penziji Marije Kasaš, posle karlovačke publike, u Muzeju grada Novog Sada na Tvrđavi do kraja avgusta moći će da pogledaju i Novosađani.
Marija Kasaš kaže da je ovim hobijem sa suprugom počela da se bavi pre desetak godina i od tad je skupila više od 600 čajnika.
Mnogo čajnika je nabavila na Najlon pijaci, ali neke su joj poklonili prijatelji i rođaci.
“Čajnici me impresioniraju. Svaki je na svoj način lep. Sad smo već došli u situaciju da nemamo gde da ih držimo, pa pravimo neke police. Zahvalna sam jako Muzeju grada Novog Sada naročito Gordani Petković koja mi je predložila da uradimo ovu izložbu“, kaže Marija Kasaš.
Želja joj je da svaki posetilac ponese lepu uspomenu sa ove izložbe i da joj je najvažnije da ljudi vide čajnike. Objasnila je da je čajnicima teško odrediti starost, ali se po oznakama na njima može odrediti zemlja porekla.
Po njenim rečima za sledeću izložbu planira da pokaže kolekciju sa motivima ljubičica na porcelanu, koji su i Napoleonu bili omiljeni.
Prvi čajnik koji je nabavila je čajnik od tankog porcelana od njenog dede iz 1936. godine koji je on dobio kao trgovac na poklon za najviše prodatih pasti za cipele. Čajnike nabavlja po ceni od 50 do 100 dinara, ali ima nekih koje je platila i dve hiljade dinara i kaže da postoje čajnici koji vrede i nekoliko hiljada evra.
“Čajnici se ručno izrađuju, i ručno crta i piše po njima. Najpre su čajevi i čajnici bili privilegija bogatih, a posle su masovno počeli da se upotrebljavaju“, kaže Kasaš i ukazuje da su nekada i u Beogradu organizovane specijalne čajanke.
Jedan set čajnika sadrži šest šolji i tacnica kao i posudice za šećer i mleko. Kasaš kaže da ona i njen suprug obožavaju da piju čaj i da im je poseban užitak kad im dođu gosti da čaj posluže iz nekog od čajnika iz sopstvene kolekcije.
K. Bačkalić