Okrugli sto o ulozi žena u privredi i društvu
SOMBOR: Rodne kvote koje propisuju obavezan broj žena na rukovodećim pozicijama u javnoj upravi i privredi pokazale su se kao najdelotvornija mera u razvijenim zemljama za postizanje rodne ravnoteže u ekonomskim, političkim i društvenim sferama i Srbija bi trebalo da sledi taj primer na svim nivoima, rečeno je juče na okruglom stolu koji su u Somboru organizovali Ambasada Izraela i Naled.
Skup na temu „Uloga žena u privredi i društvu”, pripremljen je u sklopu obeležavanja 69. godišnjice nezavisnosti Izraela i 25 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa.
Među ključnim porukama okruglog stola je i ta da je potrebno raditi na jačanju ženskog preduzetništva i lokalne samouprave kroz rodno osetljivo buyetiranje trebalo bi da predvide tu vrstu podrške, da obezbede prostor za rad, opremu i repromaterijal, stručnu podršku za pakovanje, brendiranje i plasman proizvoda, a poseban fokus bi trebalo staviti na žene u ruralnim područjima koje su najčešće nezaposlene i koje je moguće uposliti kroz program javnih radova.
Gradonačelnica Sombora i članica UO Naleda, Dušanka Golubović, je istakla da grad koji vodi izdvaja značajna sredstva za podršku rodnoj ravnopravnosti, a jedan od najuspešnijih programa realizuje već tri godine u saradnji s Pirotom u okviru kojeg je veliki broj žena iz Sombora i okoline angažovan na očuvanju i izradi najpoznatije tradicionalne rukotvorine tog kraja – staparskog ćilima.
Iskustva Izraela u osnaživanju žena učesnicima okruglog stola prenele su Rina Bar-Tal, emeritus predsednica Izraelske ženske mreže i ambasadorka u Srbiji Alona Fišer Kam, naglasivši da su izazovi ženske i rodne ravnopravnosti isti u celom svetu.
"Pitanje ravnopravnosti polova tiče se celog društva, a ne samo žena. Ne samo zbog ravnopravnosti, nego i u smislu ekonomije, jer društvo može da ima koristi od žena integrisanih u politiku i privredu", naglasila je Alona Fišer Kam.
Pokrajinski sekretar za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova Predrag Vuletić je rekao da Pokrajinska vlada skoro punih godinu dana iskazuje odnos prema ženi u privredi i društvu kroz partnerske odnose u pravim projektima za osnaživanje žena i njihovih udruženja, jer osnažiti žene znači osnažiti porodice, društvo u celini i demografsku sliku, što je Srbiji najpotrebnije.
Kao dobar primer podrške nezaposlenim ženama istaknut je program „1000 žena” koji je sredinom juna pokrenulo Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost u saradnji sa Naledom, sa ciljem da se angažuju žene u ruralnim područjima širom Srbije.
Birokratske procedure
Sa okruglog stola je apelovano da se što pre reši komplikovana birokratska procedura za ostvarivanje prava na naknadu tokom porodiljskog odsustva. Postojeća procedura u neravnopravan položaj posebno stavlja preduzetnice, jer su izložene velikim troškovima i gubitku vremena na prikupljanju obimne dokumentacije.
M. Gagrčin
(Tekst je deo projekta koji je sufinansiran od strane Grada Sombora. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove Grada.)