Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Patrole čuvaju novosadske kontejnere

27.06.2017. 11:31 09:20
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

NOVI SAD: Po prvi put u Novom Sadu, JKP “Čistoća” angažovala je privatna preduzeća da patroliraju gradom i nadziru, čuvaju kontejnere i prostor oko njih.

Zaštita kontejnra poverena je preduzećima „Ipon Security” i „G4S Secure Solutions”, a ugovor je vredan oko šest miliona dinara (5.984.400 dinara).

U „Čistoći” kažu da su se na taj korak odlučili jer Komunalna policija i inspekcija, i pored toga što svoj posao rade svakodnevno, nemaju dovoljno kapaciteta da reše problem pa zbog toga to komunalno preduzeće i Grad imaju materijalnu štetu veću od milion dinara mesečno.

– Osim što odnose ambalažni otpad, koji građani savesno sakupljaju i odlažu u sklopu projekta primarne separacije, sakupljači sekundarnih sirovina kradu i lome poklopce, razvaljuju kontejnere, uništavaju posude i seku yakove u podzemnim kontejnerima, razbacuju smeće i slično, a to  predstavlja veliku materijalnu štetu za naše preduzeće – rekao je Aleksandar Vukovac iz JKP „Čistoća”, i napomenuo da ima desetak takvih slučajeva u toku jednog dana.

Patrole neće praviti problem građanima koji iz kontejnera odnose ono što ne spada u sekundarne sirovine, ali će sprečiti krađu PET ambalaže, stakla, kartona i aluminijuma

Primera radi, zamena jednog lokota na podzemnom kontejneru iznosi oko 300 dinara, a Vukovac kaže da se dešavalo da u kratkom periodu bude i po 300 takvih slučajeva, što je u zbiru šteta od oko 90.000 dinara. Poseban problem predstavlja činjenica da manjih krađa u toku dana ima na desetine, a policija u takvim slučajevima ne izlazi na teren po službenoj dužnosti i ne reaguje.

Grad će najverovatnije obilaziti dve patrole s po dvojicom pripadnika obezbeđenja koji će davati obaveštenja o incidentima i događajima na terenu.

– Jedan od razloga za angažovanje patrola je i taj što pojedini nesavesni građani, na koje konstantno apelujemo, odlažu u kontejnere građevinski šut i kabasti otpad, a to često uzrokuje značajne štete i na hidrauličnim sistemima kamiona za odvoženje smeća – objasnio je Vukovac.

On kaže da će radnici koji patroliraju i obilaze kontejnerska mesta imati pravo da zadrže počinioca bilo kojeg prekršaja ili krivičnog dela koji ugrožava imovinu za čiji su nadzor angažovani do dolaska policije.

 


Zelenović: Štitimo imovinu grada

Poslove sakupljanja i transporta otpada u lokalnoj samoupravi regulišu Zakon o komunalnim delatnostima i Zakon o upravljanju otpadom. U saopštenju “Čistoće” navedeno je da prema tim propisima, sve što se nalazi u kontejneru - vlasništvo je tog preduzeća, odnosno Grada Novog Sada.

- Istrajaćemo u odluci da se imovina Grada zaštiti, kao i da se spreči kriminalno bogaćenje kompanija koje, na račun naših sugrađana, preprodaju ukradene sekundarne sirovine - rekao je direktor JKP “Čistoća” Vladimir Zelenović. - Patrole koje smo angažovali neće praviti problem građanima koji iz kontejnera odnose ono što ne spada u sekundarne sirovine, od čega buyet grada ima prihod, ali će sprečiti krađu PET ambalaže, stakla, kartona i aluminijuma. Oni će reagovati kada se smeće razbacuje i naš grad prlja. Osim toga, podnećemo krivične prijave protiv vlasnika kompanija koje se protivzakonito bogate na štetu svih građana, a podnećemo prijave inspekcijama koje treba da utvrde na koji način su te sekundarne sirovine stekli. Odlukom o održavanju čistoće povereno nam je da obezbedimo trajno i nesmetano održavanje grada, i naša je obaveza da zaštitimo komunalnu opremu od kvarova i oštećivanja, kao i da štitimo imovinu svih nas, a upravo to i činimo.

U saopštenju JKP “Čistoća” navedi se i da pojedine kompanije organizuju sakupljače sekundarnih sirovina da im predaju otpad koji iz kontejnera ukradu. Te kompanije nagrađuju sakupljače sa malo novca, a nakon toga sirovine prerađuju i prodaju po daleko višoj ceni. Privatna preduzeća na taj način stiču ogromnu dobit, pritom zaobilazeći porez i kršeći Zakon o upravljanju otpadom, jer nemaju nijedan validan dokument o poreklu otpada i njegovom kretanju do njih, niti sakupljači sekundarnih sirovina imaju transportni list, što je zakonska obaveza, kao ni transportnu dozvolu.


Obezbeđenje ima sva zakonska ovlašćenja i radi u skladu s procedurama koje propisuje Zakon o privatnom obezbeđenju. Takođe, čuvari će sprečavati ispisivanje grafita i lepljenje plakata po kontejnerima, sprečavaće i gasiti požare, a reagovaće i na sumnjive predmete pored kontejnera, kao i na sumnjiva lica, dakle, kako u „Čistoći kažu, sve ono što je u nadležnosti Komunalne policije.

Povodom angažovanja čuvara kontejnera oglasilo se tridesetak udruženja i nevladinih organizacija koji tvrde da će zbog toga najranjiviji članovi društva ostati bez prihoda. Oni apeluju na nadležne organe na lokalnom i republičkom nivou da uspostavljanje sistema upravljanja otpadom u Srbiji mora biti zasnovano na principima ekološke, socijalne i ekonomske održivosti, zaštite životne sredine i “Povelje o Zemlji”, kao deklaraciji o osnovnim društvenim principima napretka čovečanstva u 21. veku. Problemi u prikupljanju otpada u Novom Sadu, ali i šire, moraju se rešavati efikasnim radom svih nadležnih službi, komunalne policije i komunalnih preduzeća, i kroz dijalog svih učesnika u procesu prikupljanja sekundarnih sirovina, navedeno je u “Apelu za odbranu dostojanstva i prava na rad sakupljača sekundarnih sirovina.

J. Vukašinović

D. N. (sekundarac): Za dan zaradim do 1.500 dinara

Sakupljač sekundarnih sirovina D. N. kaže da se mnogo ljudi, ne samo Roma, bavi sakupljanjem sekundarnih sirovina, da od toga žive i prehranjuju porodice.

„Treba da nas puste da radimo kao što smo do sada radili, da ne moramo da krademo, jer mi drugi posao nemamo“, rekao je D. N. i zapitao se koliko se “Čistoći” isplati da angažuje četiri čuvara, imajući u vidu da u gradu ima 400 kontejnera na koje čuvari ne mogu stalno motriti.

„Ako ne budemo sakupljali otpad danju, radićemo to noću, da ne bi došli u sukob sa čuvarima“, objasnio je D. N.

Kako smo od “sekundaraca” saznali, za kilogram najlonske folije dobijaju 20 dinara, limenke su 70, a pet ambalaža je 30 dinara po kilogramu, a D. N. kaže da za jedan dan zarade od 1.200 do 1.500 dinara, u zavisnosti od vremena.

Sakupljači sekundarnih sirovina, često dobijaju socijalnu pomoć, ali im to, kako kažu nije dovoljno, te se obilaze kontejnere i sakupljaju kako bi prehranili svoje porodice.

„Treba svi da sednemo zajedno i da se dogovorimo, da nađemo neko rešenje, i mi “sekundarci” i Grad i “Čistoća”“, naglasio je D. N. i pozivao sve koji se bave sakupljanjem sekundarnih sirovina da ne lome podzemne kontejnere, da ih ne oštećuju, da sklanjaju smeće za sobom, a ne da ga ostave razbacanog i odu.

„Nije dobro da “ovi naši” ostavljaju razbacan otpad oko kontejnera, ali to ne rade svi. Kad mi nešto ispadne, pokupim za sobom, pa tek onda odem“, veli naš sagovornik.     

Tekst i foto: J. V.

Piše:
Pošaljite komentar