PE za muškarce: Titula Maksimu Matlakovu
Ovogodišnje pojedinačno Prvenstvo Evrope za muškarce održano je u Minsku, a učestvovalo je blizu 400 šahista iz 38 zemalja. Konkurencija je bila izuzetno jaka budući da su gotovo polovina učesnika bili velemajstori (175 od 397).
Stoga ne čudi što je sudbina titule evropskog šampiona odlučena susretom poslednjeg kola Badur Džobava – Maksim Matlakov. Oni su uoči 11. kola delili prvo mesto sa 8 poena, ali je prema dodatnim kriterijumima Matlakov imao blagu prednost, pa je Baduru bila neophodna pobeda. Dugo vremena crni je držao ravnotežu, ali je gruzijski velemajstor uspeo da stvori prednost i postepeno je povećava. Posle greške Matlakova u 31. potezu Džobava je bio na pragu pobede. Ipak, počeo je da igra prebrzo i napravio grešku pa je partija završena remijem. Tako je novi evropski šampion postao ruski velemajstor Maksim Matlakov sa 8,5 poena iz 11 partija, koliko su imali i drugoplasirani Džobava, kao i ruski velemajstor Vladimir Fedošeev, kome je pripala bronzana medalja zbog slabijih dodatnih kriterijuma.
Ovom pobedom Matlakov se upisao u listu najmlađih evropskih šampiona, budući da ima tek 26 godina. U novijoj istoriji evropskih šampionata samo su Jan Nepomnjašči i Evgenij Tomaševski titulu osvojili u ranijoj dobi (sa 20, odnosno 22 godine). Treba istaći da je Maksim turnir završio bez poraza, sa 6 pobeda i 5 remija i sa rejting performansom od sjajnih 2834 poena!
Sa druge strane, Baduru Džobavi već četvrti put izmiče zlato, budući da ima već dve srebrne (prva sa EP u Rijeci 2010. godine) i dve bronzane medalje (sa EP u Budvi 2009. godine i u Đakovici 2016. godine). Badur je imao veoma loš start na ovom šampionatu osvojivši samo poen iz prve tri partije, ali je potom vezao neverovatan niz od sedam uzastopnih pobeda, koji je prekinuo samo remi u poslednjem kolu protiv Matlakova. Trećeplasirani Vladimir Fedošeev je takođe imao nešto skromniji start sa 3,5 poena iz prvih šest partija, ali je potom vezao niz od pet pobeda i tako izbio na deobu prvog mesta. Sve ovo ide u prilog činjenici da je konkurencija bila izuzetno jaka i da se konačni poredak ni izbliza nije mogao predvideti.
Ostaje žal zbog naših velemajstora Ivaniševića, Inđića i Sedlaka što nisu uspeli da se plasiraju na Svetski kup u Gruziji . Najbliži tom cilju bio je Ivanišević koji se posle sedmog kola nalazio na deobi visokog trećeg mesta sa 5,5 poena, da bi onda usledio strahovit pad u igri. Najpre poraz protiv bugarskog velemajstora Ivana Čeparinova, a potom i loša sreća prilikom žreba za naredno kolo kada mu je kao protivnik dodeljen prvi favorit na turniru i bivši evropski vicešampion, velemajstor David Navara. Posle poraza u ovom duelu i još jednog u poslednjem kolu, Ivan je turnir završio ispod svih očekivanja, daleko od mesta koje vodi na Svetski kup.
Velemajstor Aleksandar Inđić, pak, kao da se probudio tek u poslednjoj trećini turnira i tu osvojio 3,5 poena iz četiri partije, ali na žalost to nije bilo dovoljno da se kvalifikuje za Gruziju budući da je imao prilično slab start. Velemajstor Nikola Sedlak igrao je ceo turnir u granicama svog rejtinga, a posebno treba istaći njegovu veoma lepu pobedu protiv ukrajinskog velemajstora Antona Korobova.
Pored trojice prvoplasiranih, kartu za Svetski kup u Gruziji izvadili su: Danijel Fridman, Ivan Čeparinov, Aleksandar Motiljev, Duda Jan-Kristof, David Navara, Dejvid Hauvel, Martin Kravciv, Aleksandar Areščenko, Matijas Blubaum, Boris Gračev, Vitalij Kunin, Bendžamin Bok, Gavejn Džouns, Danil Dubov, Etjen Bakro, Hrant Melkumjan, Dimitrios Mastrovasilis, Sergej Žigalko i Vladislav Artemiev.
Iva Uzelac