Počeo upisni rok na Univerzitetu u Novom Sadu
Na fakultetima Univerziteta u Novom Sadu, od danas do petka. primaju se prijave za polaganje prijemnih ispita koji će se u ovom upisnom roku održati od 28. do 30. juna, osim na Fakultetu za sport i fizičko vaspitanje, na kojem će prijemni biti od 3. do 5. jula.
Preliminarne liste biće, zavisno od fakulteta, objavljivane od 29.j una do 3. jula, dok će se konačne na oglasnim tablama i internet stranama fakulteta naći između 30. juna. i 17. jula. Ovogodišnji brucoši upisivaće se od 3. do 21. jula.
Uz prijave za polaganje prijemnog, potrebno je doneti fotokopije sva četiri svedočanstva i maturske diplome, očitanu ličnu kartu i originale ovih dokumenata na uvid, te uplatnicu kao dokaz da su uplatili određenu svotu za polaganje prijemnog ispita. Ova svota razlikuje se od fakulteta do fakulteta. Najjeftinije je polaganje prijemnog na Građevinskom fakultetu, 2.200 dinara, na Pedagoškom fakultetu s nastavom na mađarskom jeziku u Subotici je 4.500, na Tehnološkom, je 5.500, na Fakultetu tehničkih nauka, Prirodno matematičkom, Tehničkom fakultetu „Mihajlo Pupin“ u Zrenjaninu, Pedagoškom u Somboru i Fakultetu za sport i fizičko vaspitanje je po 6.000 dinara, na Medicinskom i Poljoprivrednom 6.600, na Filozofskom je 7.000, na Ekonomskom u Subotici 7,300, dok je na Pravnom 7.600 dinara.
Ove godine, na svojih 14 fakulteta, Univerzitet u Novom Sadu maturantima nudi 9.559 mesta za obrazovanje u različitim poljima, od društveno humanističkih, preko prirodno matematičkih, medicinskih i tehnoloških nauka, pa do umetnosti. Od ovih mesta 5.391 je na budžetu, a 4.160 su za samofinansiranje.
Raspon školarina na UNS-u uglavnom je isti kao i lane, pa je tako najskuplja godina na strukovnim studijama optometrije na Prirodno matematičkom fakultetu- 218.900 dinara, gde postoje samo samofinansirajuće studije, a najjeftinija je na Pedagoškom fakultetu u Somboru i Učiteljskom na mađarskom jeziku u Subotici 50.000 dinara. Školarine su ove godine povećane samo na integrisanim studijama medicine i stomatologije na engleskom jeziku i biće 5.500 evra.
Na osnovnim strukovnim studijama, koje imaju 180 ESP bodova i traju tri godine, stiče se stručni naziv bečelor, a mesta ima za 95 budžetskih i 213 samofinansirajućih studenta. Ova mesta nude Medicinski, Prirodno matematički, Fakultet tehničkih nauka i Fakultet za sport i fizičko vaspitanje.
Osnovne akademske studije, sa 240 ESP bodova i trajanjem od najmanje četiri godine, nose stručni naziv diplomirani, nude ih svi fakulteti UNS-a, na kojima ima mesta za 4.931 budžetskog i 3.690 samofinansirajućih brucoša. Na integrisanim studijama, sa ukupnim obimom od najviše 360 ESP bodova, konkurs je raspisan za 365 budžetskih i 257 samofinansirajućih brucoša. Ove studije postoje na Poljoprivrednom, Medicinskom i Prirodno matematičkom fakultetu.
Da podsetimo, pravo da konkurišu imaju svi koji su završili četvorogodišnje srednje škole, a oni koji nisu u tim školama imali neki od ključnih predmeta za studije, te predmete polagaće, pre prijemnog, kao diferencijalne ispite. Uspeh iz srednje škole donosi maksimalno 40 bodova (opšti uspeh u svakom razredu množi se sa dva), dok prijemni nosi još maksimalno 60 bodova, a smatra se da ga je kandidat položio ako sakupi bar 14 ( osim za Akademiji umetnosti, gde prijemni nosi do 80 bodova). Pravo da konkurišu za buyetsko finansiranje stiču samo oni kandidati koji sakupe najmanje polovinu ukupnog broja predviđenih bodova, dok je samofinansirajuća crta na 30 bodova.
D. Devečerski