TEMA „DNEVNIKA”: Iščekujući da predsednik obnaroduje ime mandatara
Od trenutka kada je konstatovana ostavka Aleksandra Vučića na mesto premijera nakon što je preuzeo dužnost šefa države, svakodnevno traju spekulacije ne samo o tome ko će ga zameniti u Nemanjinoj nego i kada će Vučić saopštiti konačnu odluku.
Posle nedavno održanih konsultacija s parlamentarnim strankama, oči i uši uprte su isključivo u Andrićev venac, pošto su stožerne stranke vladajuće koalicije – SNS, na čijem je čelu sam Vučić, i SPS – ostavile šefu države odrešene ruke da preseče „Gordijev čvor” tog izbora. Naime, tačno je da Ustav kaže da predsednik republike predlaže mandatara, nakon što sasluša predstavnike izbornih lista, ali zakon dodaje da je potrebno da to bude kandidat koji svoj program može da potkrepi brojkom, odnosno većinom glasova za izbor vlade u parlamentu. Samim tim, bila je na neki način dobrodošla i potvrda vladajućih partija da će se podržati Vučićev izbor, bez obzira na opciju za koju se opredelio.
Vlada Srbije već ima dovoljnu većinu u parlamentu, brojniju od minimalno potrebnih 126 poslanika. Međutim, to što Vučić još uvek ne saopštava ime budućeg premijera, iako je za mnoge još juče bio taj „dan de”, ipak govori u prilog tome da želi da „pomiri” sve prohteve koji su stavljeni trenutno u drugi plan. Naime, predstavnici SNS-a su izašli s konsultacija sa stavom da njima pripada mesto mandatara, socijalisti izokola provlače tezu o potrebi za većim učešćem u vladi, dok analitičari procenjuju da bi nestranačka ličnost u ovom trenutku bila dobitna kombinacija.
Vladin rokovnik
Vlada Srbije treba da bude izabrana najkasnije 30. juna. Po ranijim najavama, sednica Skupštine, na kojoj treba da bude biran novi tim za Nemanjinu, trebalo da bi da bude održana do 20. juna da bi tri dana kasnije premijer i članovi vlade prisustvovali prijemu upriličenom povodom inauguracije Aleksandra Vučića za predsednika Srbije.
U više navrata predsednik Srbije je izjavio da će novog mandatara predložiti u ustavnom roku, odnosno 30 dana nakon što je konstatovana ostavka premijera i na taj način prestao mandat celoj vladi. Ukoliko to ne bi učinio, Srbija bi 1. jula zakoračila u kampanju za vanredne parlamentarne izbore.
Poslednjih dana govori se samo o tri kandidata za premijera, koji ujedno odslikavaju i pomenute opcije. To su gradonačelnik Novog Sada i potpredsednik SNS-a Miloš Vučević, lider SPS-a Ivica Dačić i ministarka Ana Brnabić. Na pitanje da li u poslednjem trenutku može da se pojavi još neko novo ime, sociolog Vladimir Vuletić kaže da je to „moguće, nije isključeno”.
„Znate kako, javnost i mediji su takođe pod uticajem svih tih interesnih grupacija i svako se trudi da na neki način u medijima promoviše svog kandidata“, objasnio je Vuletić u izjavi za „Dnevnik”.
„Zaista je sada teško reći da li tu postoji još neko iznenađenje, nije ni to isključeno. Na kraju krajeva, ukoliko budu veliki pritisci protiv bilo koga od tih kandidata koji figuriraju poslednji mesec, moguće je da će se pojaviti neko sasvim novo lice, ni to nije isključeno. Ali, kako bih rekao, nije pitanje toliko ličnosti, koliko činjenice ko će izazvati najmanje otpora i doneti najviše koristi za državu.“
Osim dileme o novom premijeru, postavlja se i pitanje ko će zadržati fotelju u Nemanjinoj, a kome će mandatar naći zamenu. Mediji spekulišu i time da bi, ukoliko SPS dobije mesto premijera, ta stranka mogla ostati bez ministarskih fotelja. Najavljuje se i da bi Srbija u novoj vladi mogla dobiti i ministarstvo ekologije, a navodno ga je „ispregovarao” Branko Ružić, koji će biti na čelu tog resora. Među imenima iz redova socijalista koji bi se ponovo mogli naći u Nemanjinoj, spominje se i nekadašnji ministar prosvete Žarko Obradović, a istoričar Predrag Marković viđen je, navodno, kao ministar kulture. Za tu poziciju štampa je kandidovala još jedno ime – glumca Lazara Ristovskog, koji je Vučića podržao kampanji za predsedničke izbore. Spekulisalo se i o odlasku iz Vlade ministara odbrane i zdravlja Zorana Đorđevića i Zlatibora Lončara, a spominjano je i da je predsednici parlamenta Maji Gojković namenjeno mesto potpredsednice vlade.
Šef poslaničke grupe socijalista u parlamentu Đorđe Milićević odbacio je i juče novinarske navode o raskidu koalicije u slučaju da Dačić ne bude premijer. Ponovio je da su SNS i SPS strateški partneri, a potvrda toga su, kako predočava, ostvareni rezultati. Tvrdi da su „socijalisti ubeđeni u to da će odluka koju će doneti predsednik Srbije Aleksandar Vučić biti u najboljem interesu Srbije i njenih građana i da će ona imati podršku i SPS-a”.
„Naša je zajednička obaveza da nastavimo da menjamo stvari u Srbiji, da učinimo sve da Srbija nastavi da se razvija da bi građani Srbije živeli bolje“, kazao je Milićević.
„Naša obaveza i odgovornost je da buduća vlada ostane posvećena Srbiji i rešavanju problema.“
Aktuelna vlada ima 16 ministarstva sa određenim resorima, plus tri ministra bez portfelja. Socijalisti imaju tri ministarstva, s tim što je Ivica Dačić bio i zamenik premijera, iz čega sledi i njegovo imenovanje za vršioca dužnosti premijera. Dobro obavešteni izvori tvrde da je jedna od mogućnosti o kojima se razmišlja i ta da bi se u slučaju da ekspert preuzme mesto premijera, on više bavio ekonomijom i reformom uprave, dok bi u tom slučaju osoba koja bi bila postavljena za zamenika predsednika vlade, vodila poslove iz, popularno rečeno, političkog delokruga. Mnogi tvrde da je takva pozicija namenjena upravo Dačiću.
S. Stanković