Inicijativa za zapošljavanje 1.000 žena u ruralnim sredinama
BEOGRAD: Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost Vlade Srbije u saradnji sa Etno mrežom i NALED-om pokrenulo je inicijativu za zapošljavanje 1.000 žena u ruralnim područjima u narednih godinu dana na poslovima izrade tradicionalnih rukotvorina kao poslovnih i diplomatskih poklona.
Potpredsednica vlade i predsednica tog tela Zorana Mihajlović pozvala je sve, državni i privatni sektor, da učestvuju u toj inicijativi, kako bi se pomoglo ženama na selu da dobiju posao.
"Njihov posao je ono što već rade - prave određene rukotvorine, koje i ja kao ministarka i potpredsednica vlade koristim kad mi dolaze važne zvanice u posetu", rekla je Mihajlović na predstavljanju inicijative u Starom dvoru.
Ona je istakla da inicijativa pravi način da žene u ruralnim područjima, koje su na neki način marginalizovana kategorija, dobiju mogućnost da zaista rade.
"One ne traže milostinju ni donacije, spremnre su i znaju da rade svoj posao i na taj način itekako učestvuju u očuvanju naše tradicije i kulture", podvukla je Mihajlović.
Ona je ukazala na podatak da 60 odsto tih žena nema nikakva prava na penziju, dok je mali procenat njih, tek 12 odsto, vlasnik imovine, što znači da nemaju mogućnost da pokrenu poslove ili, eventualno, dobiju kredite.
Takođe, više od polovine radno sposobnih žena na selu su nezaposlene.
"Ovo je odličan način da te žene naprave nešto što je kvalitetno i dobro, da to prodaju, a da mi pokažemo celom svetu. Azbuke sa zlatopisom, peškiri i mnoge stvari koje one prave se nalaze u instituciji koju ja vodim i često ih poklanjam ambasadorima i nekim drugim zvanicama", rekla je Mihajlović.
Inicijativa "1.000 žena" je upućena društveno odgovornim kompanijama, institucijama i ambasadama, koje nabavkom finih rukotvorina za potrebe reprezentacije mogu da doprinesu ekonomskom osnaživanju žena i mladih na selu i očuvanju kulturnog nasleđa naše zemlje.
Izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović kaže da žene u ruralnim sredimana predstavljaju zanemareni potencijal za društveni i ekonomski razvoj svojih sredina, koji bi mogao da se stavi u funckiju očuvanja sela i promocije kultrunog nasleđa.
"Glas tih žena se retko čuje, jer one nisu prepoznate kao velika marginalna grupa, a koja poredstavlja jednu tihu armiju u tim zajednicama", rekla je Jovanović.
Ona je dodala da je cilj projekta da se na njih skrene pažnja i da je, u tom smislu, važna podrška insitucionalnih partnera.
Inicijativu je podržao i ambasador Norveške Arne Sanes Bjornstad, koji je istakao značaj te inicijatve i poželeo uspeh u projektu.
"Žene su, nažalost, najčešće marginalizovane u ekonomskom smislu, posebno u unutrašnjosti zemalja, a predstavljaju veliki potencijal za ekonomski razvoj i imaju veštine koje mogu da se razviju u tradicionalne zanate", rekao je ambasador Norveške.