Đorđe Milićević: Rebalans obezbeđuje novi investicioni ciklus
Budžet Autonomne Pokrajine Vojvodine za ovu godinu je dobro isplaniran, izbalansiran i njime je obezbeđen sav novac potreban za funkcionisanje svih pokrajinskih institucija i za sve korisnike pokrajinskog budžeta za celu godinu – rekao je u intervjuu za „Dnevnik” potpredsednik Pokrajinske vlade Đorđe Milićević.
– Zbog toga 2,5 milijarde dinara mogu rebalansom da budu usmerena u one investicione projekte koji su od značaja za sve lokalne samouprave u AP Vojvodini i za sve građane Vojvodine.
Pokrajinska vlada usvojila je protekle nedelje Predlog rebalansa budžeta za 2017. godinu i uputila ga Skupštini Vojvodine, a poslanici će o njemu izneti svoj sud 16. juna. Rebalansom je budžet Vojvodine utvrđen na nivou od 66,1 milijardi dinara, i veći je od osnovnog budžeta 2,5 milijarde dinara, odnosno 3,9 procenta. Milićević ističe da je višak od 2,5 milijarde ostvaren po osnovu para neutrošenih prethodnih godina, ali i zbog prihoda budžeta Vojvodine većih u odnosu na planirane.
– Najvažnija karakteristika tog rebalansa je što će najveći deo tog novca biti usmeren u kapitalna ulaganja, dakle u investicije. Dobro planiranje osnovnog budžeta nam omogućava da pare iz rebalansa budžeta usmerimo ka kapitalnim izdvajanjima – kaže on.
Koji su projekti obuhvaćeni rebalansom?
– Oko 1,3 milijarda će do kraja godine biti obezbeđeno za kapitalne projekte putem konkursa Uprave za kapitalna ulaganja a novac će biti usmeren prema raspoloživim projektima ka svim lokalnim samoupravama u Vojvodini. Od tog iznosa, 618 miliona dinara će biti usmereno u projekte saobraćajne i putne infrastrukture. Oko 430 miliona će biti opredeljeno za ulaganje u zdravstvo Vojvodine, od toga oko 220 miliona u izgradnju i adaptaciju zdravstvenih ustanova, a oko 210 miliona za nabavku nove opreme. Zatim, oko 320 miliona dinara će biti usmereno u obnovu i rekonstrukciju predškolskih i školskih ustanova i objekata u celoj Vojvodini. To je velika akcija koju smo pokrenuli ove godine, a koja će trajati nekoliko godina, do potpune obnove svih obrazovnih objekata u pokrajini. Taj veliki posao se radi zajedno s Republičkom vladom, koja takođe izdvaja velike svote za obnovu škola. Imaćemo značajna ulaganja i u oblasti vodoprivrede i zaštite životne sredine – u izgradnju vodovodne i kanalizacione mreže. Tu će biti opredeljeno novih 250 miliona dinara. Značajna ulaganja očekuju nas i u oblasti visokog obrazovanja: 110 miliona dinara je opredeljeno kao učešće Pokrajine u izgradnju Naučno-tehnološkog parka u okviru Univerzitetskog kampusa. Za nastavak izgradnje, rekonstrukcije subotičkog Narodnog pozorišta, biće izdvojeno rebalansom 112 miliona dinara, a projekat „Novi Sad – Evropska prestonica kulture 2021” Pokrajinska vlada će podržati s 87 miliona dinara.
Šta je, u najkraćem, cilj tog, da tako kažemo investicionog rebalansa?
– Cilj je da se poboljša infrastruktura u lokalnim samoupravama: saobraćajna, vodovodna, kanalizaciona mreža, da se ulaže u opremanje radnih zona da bi se stvarali uslovi za dovođenje i domaćih i stranih investitora. Dakle, sve planirane investicije treba da dovedu do stvaranja boljih životnih uslova, otvaranja novih radnih mesta i ravnomernog razvoja svih opština u pokrajini. Cilj je da se tim investicijama podigne ukupna privredna i ekonomska aktivnost i da nastavimo trend rasta BDP-a na celoj teritoriji Srbije, koji je ostvaren u prethodnih nekoliko godina, i da mi na taj način damo doprinos tom ukupnom rastu, za koji su i relevantne svetske institucije izvršile korekciju svojih procena i rekle da će, sada već izvesno, u ovoj godini biti tri procenta.
Za ovu nepunu godinu, koliko ste u Pokrajinskoj vladi, kakva je vaša ocena, s ekonomskog aspekta, u kojem pravcu ide Vojvodina?
– Vojvodina, kao i cela Srbija, ide u dobrom pravcu. To govore ekonomski pokazatelji i parametri konstantog rasta BDP-a koji Srbija ostvaruje poslednjih nekoliko godina. Taj rast je dostignut kvalitetnom ekonomskom politikom koju vodi Vlada Srbije. Omogućen je, pre svega, kvalitetnim potezima u oblasti fiskalne i budžetske konsolidacije, potezima koji su, u prvi mah, označili sveukupnu štednju, ali i potezima koji su otvorili prostor za rast naše privrede na realnim osnovama. Taj rast je sad već konstantan i uvećava se iz godine u godinu. Pokrajinska Vlada prethodnu godinu dana preduzima mere iz svoje nadležnosti u saglasju s politikom Vlade Srbije, a to je politika ubrzanog ekonomskog razvoja naše pokrajine, racionalno ponašanje u korišćenju budžetskih para i njihovo usmeravanje u što većoj meri ka investicijama a u što manjoj ka potrošnji. Kad sagledamo činjenično stanje, mogu slobodno da izrazim svoje zadovoljstvo – a nadam se da će takva biti i ocena javnosti – da je Pokrajinska vlada prethodnu godinu vodila odgovornu politiku koja je usmerena ka interesima građana u Vojvodini. Odgovorno je upravljala svim resursima i budžetom i značajno doprinela sveukupnoj ekonomskoj politici koja se vodi u Republici Srbiji.
Nedavno je osnovana Razvojna agencija Vojvodine. Da li će ovim rebalansom pokrajinske kase i za njen rad biti opredeljen novac?
– Formiranje Razvojne agencije Vojvodine potvrđuje opredeljenje Pokrajinske vlade ka podršci investicijama i bržem ekonomskom razvoju Vojvodine. To je agencija koja dodatno treba da podstakne ulaganja u svih 45 lokalnih samouprava u pokrajini. Njen cilj je da promoviše potencijale za ulaganja u pokrajinu, radne i poslovne zone, uslove poslovanja, ali i da analizira potrebu obezbeđivanja dodatnih podsticajnih sredstava. Na osnovu tih analiza, Pokrajinska vlada, odnosno njeni sekretarijati, dodeljuju podsticaje domaćim i stranim ulagačima. Formiran je poseban budžetski fond za podsticaje ulaganja u iznosu od 350 miliona dinara koji će do kraja godine biti na raspolaganju za te nove podsticajne mere.
Da li se može očekivati još jedan rebalans vojvođanske kase u ovoj godini?
– Teško je u ovom trenutku oceniti da li će biti potrebe za još jednim rebalansom do kraja godine. Ukoliko se to desi, on bi mogao biti izazvan isključivo pozitivnim faktorima, a to znači da bismo imali značajnije prihode u odnosu na rashode. Trendovi su dobri, ali hajde da vidimo šta će vreme pokazati.
A. Savanović
Projekat za zdraviju decu
– Oko 50 miliona dinara investicija preko Sekretarijata za sport i omladinu biće uloženo u novi projekat rekonstrukcije sportskih terena u osnovnim i srednjim školama. Akcija je izuzetno važna i prepoznata je od Pokrajinske vlade. Zapravo je usmerena na očuvanje zdravlja dece u osnovnim i srednjim školama i bavljenje osnovnim fizičkim aktivnostima. Svesni smo svi, kao roditelji i građani, da ima veoma mnogo, čak i alarmantnih informacija vezanih za deformitete kičme kod dece i drugih posledica izazvanih neaktivnošću. Želimo na ovaj način da adaptacijom sportskih terena i objekata u školama istaknemo značaj bavljenja fizičkom aktivnošću dece u osnovnoškolskom i srednjoškolskom uzrastu i značaj zdravog života za našu populaciju. Tu akciju započinjemo kroz rebalans ove godine, a verujem da ćemo u budžetu za 2018. godinu obezbediti i značajnije svote novca.
Značajan rast industrijske proizvodnje
– U prva četiri meseca ove godine industrijska proizvodnja u Vojvodini je porasla za 5,2 odsto u odnosu na isti period lane. Rast je i u prerađivačkom sektoru, a u spoljnotrgovinskoj razmeri iznosi 19,5 procenata. Veliki značaj je u tome što je zabeležen veći rast izvoza u odnosu na uvoz. To su ohrabrujući podaci, i uveren sam u to da ćemo i tim merama, kroz rebalans budžeta, nastaviti takvu politiku i stvoriti prostor da se ti trendovi nastave.
Foto: V. Jovanović