Eksperimenti đaka iz Futoga osvajaju nagrade
U Osnovnoj školi „Miroslav Antić” iz Futoga već četiri godine održava se Festival nauke iz oblasti fizike i hemije, a na ovogodišnjem su prikazani i eksperimenti koji su osvojili prvo mesto na međunarodnom takmičenju Start Luma Centre Finland u Finskoj.
Istraživački projekat u ovoj školi svake godine traje pet meseci – od decembra do aprila, svakog meseca se biraju najbolja rešenja različitih eksperimenata, da bi se na kraju, na festivalu, ostalim učenicima koji nisu učestvovali u projektu prikazali rezultati.
"Ove godine imamo čast da prikažemo projekat naše škole, sa sedam eksperimenata, koji je izabran u konkurenciji od 800 škola iz 36 zemalja i nominovan najpre u deset najboljih da bi zatim glasovima publike dobio prestižno priznanje najboljeg rada", kaže direktorka Gordana Hajduković Jandrić, i dodaje da su ove godine na festivalu prvi put uključeni i đaci četvrtog razreda.
Po rečima Gordane Hajduković Jandrić, deca su u početku bila motivisana ocenom, ali ih je kasnije istraživački rad zainteresovao i, kako kaže, postaju sve svesnija ekoloških problema, a neki od eksprimenata su našli i praktičnu primenu.
Učenica osmog razreda Nađa Gluvajić je na festivalu prikazala sunčev kolektor koji je na takmičenju proglašen za najbolji projekat i koji, kako je rekla, radi na solarnu energiju i štedi i novac i struju.
"Za njega su potrebne bilo kakve limenke, koje se farbaju crnom akrilnom bojom da bi privlačile sunce, drvena kutija, pleksiglas i jedan ventilator. Limenke se zagrevaju, a ventilator preko provodnika u kuću uduvava topao vazduh i tako se zimi podiže temperatura do šest stepeni", kaže Nađa Gluvajić, i dodaje da se na taj način ostvaruje ušteda od 1.300 dinara mesečno.
Kako kaže, taj patent je primenila na kući u kojoj živi sa svojom porodicom.
Još jedan od učesnika na takmičenju u Finskoj bio je Stefan Trkulja, koji je na festivalu prikazao eksperiment „Važnost izolacije na kućama”.
"Za taj jednostavni ogled koristili smo kućicu koju smo napravili od kartona, zatim smo koristili stiropor, flašicu vode, u jednom slučaju tople, a u drugom hladne", objašnjava Trkulja, i dodaje da su kroz rupicu napravljenu na kartonskoj kućici stavili termometar.
Po njegovim rečima, zadatak je bio videti da li je bolje imati izolovanu kuću ili ne i da se kroz dva suprotna godišnja doba – leto i zimu – vidi na koji način se temperatura menja.
Zaključak eksperimenta je da izolacija zadržava toplotu u kući u zimskom periodu dok je tokom letnjeg perioda hladi. Trkulja je zaključio da svaka kuća treba da bude izolovana da bi se energija što više štedela i na taj način sačuvala naša planeta.
K. Bačkalić