Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Mirović: Vetar u leđa metalskoj industriji Vojvodine

25.05.2017. 18:35 23:37
Piše:
Foto: Pokrajinska vlada

„Pokrajinska vlada će na sve moguće načine da podrži razvoj metalske industrije u Vojvodini“, izjavio je predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović uoči početka 6. redovne sednice Skupštine Metal klastera Vojvodine, koja je održana u zgradi pokrajinskog parlamenta. „Jer, rezultati su jasni, vidljivi, ekonomski merljivi i to male i srednje metalne kompanije povezane u Metal klaster stavlja u prvi plan.

Mi ćemo to učiniti preko čitavog niza mehanizama i kroz finansijsku podršku preko novoosnovane Razvojne agencije i preko elemenata u okviru određenih sekretarijata i promotivne mogućnosti, angažovanjem Privredne komore, koju smo osnažili, postavili na noge i koja će ubuduće imati sve značajniju ulogu kad je reč i o industriji i kompanijama, posebno malim i srednjim kompanijama koje su organizovane u okviru Metal klastera“.

On je naveo da kompanije koje se okupljaju oko Metal klastera imaju značajne rezultate u Vojvodini, merene rastom vrednosti proizvodnje, izvoza i ukupnim napredovanjem kompanija koje su se povezale. To će potvrditi važnost udruživanja u okviru Metal klastera kroz razmenu informacija, poslovnih mogućnosti i realizaciju svih elemenata koji su i doveli do porasta značaja te industrije u Vojvodini.

Pokrajinska vlada će podržati klastere direktno finansijski. Konkurs će biti objavljen već tokom leta i imaće mogućnost, posebnokompanije od deset do 50 zaposlenih

„Bez takve bazične industrije ne može biti, posebno kada je reč o ekonomskim pokazateljima, ni rasta BDP-a u celini. Podrška Pokrajinske vlade će u budućnosti biti značajnija jer očekujemo nove rezultate od kompanija okupljenih u Metal klasteru“,naveo je predsednik Pokrajinske vlade.

Na pitanje „Dnevnika” na koji način će Pokrajinska vlada podržati formiranje klastera i u drugim oblastima, on je odgovorio da će to činiti na sve moguće načine, kroz posebne finansijske linije u okviru Sekretarijata za poljoprivredu, kroz informacije, kroz delovanje Privredne komore i kroz Razvojnu agenciju Vojvodine. Kako je dodao, kad je reč o Razvojnoj agenciji, Pokrajinska vlada će podržati klastere direktno finansijski .

„Konkurs će biti objavljen već tokom leta i imaće mogućnost, posebno kompanije s malim brojem zaposlenih, od deset do 50, to je naša ideja i govorim o novom zapošljavanju, da u tim kompanijama nastave da se razvijaju i da rade“, rekao je Mirović.  


Rebalans ogledalo politike Pokrajinske vlade

Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović je najavio i da će kroz prvi naredni rebalans pokrajinskog buyeta, koji je ogledalo politike Pokrajinske vlade, 95 odsto novca biti usmereno na investicije u funkciji ekonomskog razvoja. Novac će biti opredeljen na infrastrukturne projekte za industrijske zone i jačanje domaćih uspešnih kompanija, poput tih koje su se juče okupili.

On je istakao da se radi o partnerskom odnosu i da je ideja da se Pokrajinska vlada ponaša po poslovnom modelu, uz stalnu komunikaciju i otvorenost za nove ideje, inicijative i predloge za modele korišćenja potencijalnih sredstava.

  

On je naveo i da u nekim sferama već postoje klasteri, nisu možda razvijeni kao Metal klaster, ali je činjenica da povezivanje daje rezultate i kroz razmenu informacija, komunkikaciji radi primene novih tehnoloških rešenja, kroz jačanje kapaciteta u delu izvoznih potencijala, kao i kroz ono što predstavlja najmoderniju tehnološku ili inovativnu celinu u okvirima razvoja pojedinačnih kompanija.

„To se ne može zanemariti, ne možemo kazati da povezivanje u okviru klastera nije dalo rezultate“, zaključio je Mirović.

Predsednik Skupštine Metal klastera Vojvodine Ljubiša Radenović i menayer klastera Zoran Pekez u izjavi za medije istakli su da je udruživanje u Srbiji, posebno u metalskom komleksu, dalo efekte i da su stvoreni koreni. Oni su istakli da metalski sektor i mašinska industrija, koji iz dana u dan povećavaju broj zaposlenih i izvoz, imaju svoju perspektivu i najznačajniji su izvoznici u zemlji. Uputili su poruku da je udruživanje donelo značajne rezultate.

Metal klaster Vojvodine predstavlja najznačajniju poslovnu asocijaciju kompanija u metalskom sektoru i mašinskoj industriji Srbije. Ima 142 člana, 11 proizvodnih kompanija i 31 instituciju. Zapošljava 8.000 ljudi, ostavruje ukupan prihod od 650 miliona evra. Više od polovine kompanija koje su udružene u Metal klaster Vojvodine su izvoznici, ostvaruju izvoz od 230 miliona evra godišnje.

Jučerašnjoj Skupštini Metalskog klastera prisustvovali su i učenici završnih razreda srednjih škola iz Žablja, Temerina i Čačka, kao i studenti završnih godina Tehničkog fakulteta u Novom Sadu koji u budućnosti nameravaju da rade u mašinskoj industriji Srbije. 

E. Marjanov

Piše:
Pošaljite komentar