Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Ditman: Pregovori Srbije sa EU sve dinamičniji

25.05.2017. 12:14 12:32
Piše:
Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

BEOGRAD: Ambasador Nemačke u Srbiji Akesel Ditman kaže da je nacionalni stav zemlje iz koje dolazi potpuna podrška evropskoj perspektivi regionu, ističući i da je to stav i cele EU.

Ditman je na konferenciji Pregovori o pristupanju EU - novi kontekst rekao da je tu podršku nedvosmsleno potvrdio Evropski savet izrazivši zadovoljstvo što se sada na praktičan način može podržati evropski put Srbije.

Vidimo kako pregovori Srbije postaju sve dinamičniji, otvoreno je osam poglavlja, četiri od decembra, rekao bih da ostavrujemo napredak”, rekao je Ditman, ali je napomenuo da je od broja  otvorenih poglavlja vaznija modernizacija društva, koju Srbija sprovodi zbog sebe.

Vladavina prava je u srži toga, rekao je nemački ambasador i dodao da je Srbija tu već preduzela određene korake, poput efikasnosti pravosuđa, smanjenja broja zastarleih predmeta, ali postoje i važne reforme koje tek treba sprovesti.

On je istakao značaj jačanja nezavisnog sudstva, pravosudnog veća, tužilaštva, a treba, kaže, intenzivirati aktivnosti i u borbi protiv korpucije, jačanje Agencije za borbu protiv korupcije, jačanje slobode medija.

Kako je rekao, puno toga je učinjeno, ali predstoji još posla.

Ditman je poručio da će Nemačka nastaviti da podržava reformske procese u Srbiji, a podsetio je i da je za to važan srpski parlament i organizacije civilnog društva koje učestvuju u radu nacionalnog konventa. 

"To je sveobuhavatn proces. Drago mi je što smo udruzili snage da strateski cilj Srbije postane stvarnost, a to članstvo u EU", rekao je Ditman.

Pregovori o pristupanju Srbije EU započeli su 2014. godine na prvom sastanku Međuvladine konferencije, kada je utvrđen pregovarački okvir na osnovu koga će se voditi pregovori o pristupanju. 


Miščević: Sastanak u Briselu važan za bolje razumevanje

Šefica pregovaračkog tima Srbije sa EU Tanja Miščević ocenila je danas da je sastanak lidera Zapadnog Balkana u Briselu bio važan za bolje razumevanje i spuštanje tenzija u regionu.

Odgovarajući na pitanje koliko je jučerašnji sastanak lidera regiona sa visokom predstavnicom EU za spoljnu politiku i bezbednost Federikom Mogerini bio važan za dalji put ka EU, Miščević je rekla da to ne vidi samo kao elemenat puta ka EU.

Kako smo čuli, ovo je prvi korak u seriji razgovora za bolje razumevanje i spuštanje tenzija u regionu kome pripadamo jer, ne samo što je region na putu ka EU, već region kao takav mora da komunicira da bi mogao da napreduje, povezuje se, uspostavlja mreže, bolje privredno sarađuje i bude interesantan za investitore, rekla je ona.

Kako kaže, u tom smislu je ovo bio jako važan sastanak.

Visokra predstavnica  EU Federika Mogerini sinoć je u zgradi Evropske službe za spoljne poslove u Briselu priredila neformalnu večeru za premijere zapadnog Balkana, među kojma je bio i premijer Aleksandar Vučić.


Srbija je od tada otvorila pregovore u osam pregovaračkih poglavlja, dok je privremeno zatvorila dva poglavlja. Pored poglavlja 23 i 24 koja se odnose na vladavinu prava i poglavlja 35 koje prati dijalog o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, otvoreno je poglavlje 32 -finansijska kontrola, poglavlje 5 - javne nabavke i poglavlje 20 - preduzetništvo i industrijska politika, a privremeno su zatvorena poglavlja 25 - nauka i istraživanje i 26 - obrazovanje i kultura.

U narednom peridu očekuje se otvaranje novih poglavlja, a Srbija je spremna da otvori poglavlja 7 - intelektualna svojina, 29 - Carinska unija i 30 - ekonomski odnosi sa inostranstvom za koja su usvojene pregovaračke pozicije i poslate EU na dalje odlučivanje.

Na sednici vlade 19. maja utvrđene su i pregovaračke pozicije za poglavlje 6 - pravo privrednih društava i poglavlje 33 - finansijska i budžetska pitanja.

Piše:
Pošaljite komentar