Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Srbija ne odustaje od istine o slučaju „Račak”

18.05.2017. 09:59 10:04
Piše:
Foto: EPA (VALDRIN XHEMAJ)

Izjava nekadašnjeg šefa Misije OEBS-a na Kosovu Vilijem Vokera, izrečena pre dve nedelje u Prištini, o tome da radi na projektu ujedinjenja Albanaca, ponovo je na novinske stupce vratila mnoga značajna pitanja, koja nisu dobila svoj sudski epilog.

Među njima je i slučaj „Račak”, čiji je Voker bio neposredni tvorac, a poslužio je kao povod da NATO bombarduje SR Jugoslaviju.  Gotovo deset godina kasnije, baš na osnovu optužbi na račun Srbije iz tog dokumenta, veliki broja zemalja priznao je takozvanu nezavisnosti Kosova.

Premijer Aleksandar Vučić podsetio je na to da je Voker „nekadašnji agent CIA, doveden za šefa verifikacione komisije OEBS-a, koji je imao jasne planove stvaranja velikoalbanske države i koji se služio neistinama, lažima i falsifikatima da bi se taj politički cilj ostvario”. On je ujedno najavio da će u narednom periodu biti dosta reči o ulozi Vilijama Vokera i posledicama njegovog izveštaja, istakavši i da Vokerovo zalaganje za „veliku Albaniju” može izazvati nestabilnost.

"Videćemo sve naše pravne mogućnosti da postavimo pitanje legitimiteta i legaliteta odluka koje su donošene po tom pitanju pa ćemo onda da vidimo i kolika je šteta Srbiji naneta na takav način",  istakao je Vučić.

Srpska policija sukobila se 15. januara 1999. godine s albanskim ekstremistima u selu Račak, kod Štimlja. Nakon što su pronađena tela 45 Albanaca, Misija OEBS-a, s Vokerom na čelu, optužila je srpske snage bezbednosti za navodni masakr nad civilima. Zbog tih svojih „zasluga” Voker je na Kosovu zaradio spomenik i zvanje počasnog građanina Albanije.

U trenutku izvođenja operacije „Račak” u selu, kazao je, nije bilo civila, već samo naoružanih pripadnika takozvane Oslobodilačke vojske Kosova, koji su bili vojno organizovani

Svi izveštaji srpske strane govorili su da su u Račku poginuli albanski teroristi, ali je na Zapadu taj događaj ipak okvalifikovan kao zločin nad civilima. Kasnije je sudija u penziji Danica Marinković u Haškom tribunalu dokazala da su u Račku ubijeni teroristi OVK-a, a ne civili, kako je tvrdio Vilijam Voker. Tri ekipe forenzičara – jugoslovenska, beloruska i finska – utvrdile su da su na telima poginulih u selu Račak pronađene samo rane iz vatrenog oružja, i to iz daljine. Na šakama 37 od 40 tela metodom parafinske rukavice otkrivene su barutne čestice, što je dokaz da su poginuli neposredno pre smrti rukovali vatrenim oružjem, odnosno da su učestvovali u borbi.

Posle iznošenja dokaza Slobodana Miloševića pred Haškim tribunalom da su u Račku vođene borbe protiv albanskih terorista i da su poginuli bili pripadnici ilegalnog OVK, iz optužbe protiv generala Nebojše Pavkovića, Vladimira Lazarevića i ostalih taj slučaj je izbrisan.

I  bivši komandant Žandarmerije Goran Radosavljević Guri, koji je predvodio tu operaciju, ističe da je OEBS bio unapred obavešten o akciji, koja je za svrhu imala hapšenje osumnjičenih za ubistvo nekoliko policajaca. U trenutku izvođenja operacije „Račak” u selu, kazao je, nije bilo civila, već samo naoružanih pripadnika takozvane Oslobodilačke vojske Kosova, koji su bili vojno organizovani.

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić je, govoreći o Vokerovom  izveštaju, ocenio da je on „kreator lažnog motiva i povoda za bombardovanje”."Da ima neke pravde, njemu treba da se sudi",  naglasio je Dačić."Ne kažem da međunarodna zajednica nije trebalo da odigra svoju ulogu, ali nije smela da laže. Nije reč o tome da li je neko ubijen ili nije, već o tome da se reklo da su civili, da su streljani."

On je dodao da Guri „nije valjda toliko lud” da zove televiziju da snima operaciju ako ona nije legitimna.Dačić je nedavno predložio da „proučimo sve pravne mogućnosti da se protiv Vilijema Vokera preduzmu sve mere”.

S. Stanković

Pritisci i slomljena olovka

Šef finskog tima patologa genetičarka Helena Ranta je uoči bombardovanja podržala Vokerovu verziju o „ubistvu civila”, uz ogradu da iznosi lični stav. Međutim, ona je kasnije u autobiografskoj knjizi navela da je izveštaj o tom događaju pisala pod pritiskom tadašnjeg šefa Misije OEBS-a na Kosovu Vilijama Vokera i Ministarstva spoljnih poslova Finske. Kako piše u knjizi finske forenzičarke, Voker je čak prelomio drvenu olovku napola i gađao je njenim delovima jer nije bio zadovoljan njenim navodima u kojima nije koristila „dovoljno ubedljiv jezik” kada je reč o srpskim zločinima.

 

Teške optužbe Klintona i Olbrajtove

Po Dačićevim rečima, izveštaj OEBS-a o Račku, koji je bio osnova za bombardovanje SRJ, odbačen je kao dokaz pred Haškim tribunalom. Ujedno, on podseća i na izjave svetskih zvaničnika o toj operaciji, da je „Robin Kuk tvrdio da je ubijeno 100.000 Albanaca u ratu na Kosovu”.

"Klinton je rekao da su ubijani žene i deca… gde su ovde žene i deca, postoji jedna žena, ćerka lokalnog komandanta, koja se borila s puškom u ruci, u njenoj kući je bio štab. Takođe, tada je Medlin Olbrajt rekla da su žrtvama prerezani grkljani – znate kakve su to optužbe? Bajden je tada rekao da Srbe sve treba staviti u koncentracioni logor",  podsetio je Dačić, i naveo da je Crveni krst potvrdio da je na Kosovu bilo 11.000 žrtava, uključujući i Srbe.

 

 

 

Piše:
Pošaljite komentar