Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Tragom keltskih ratnika

14.05.2017. 11:37 11:39
Piše:
Foto: Dnevnik.rs/K. Ivanović

Nakon što su zimus privukli pažnju fantastičnom interpretacijom Šumanovićevog „Crvenog zida”, još jedna grupa učenika Srednje mašinske škole upustila se u nove umetničke izazove, i ovaj put s profesorkom stručnih predmeta Ivanom Vlajkov na čelu.

Inspirisani izgledom keltskog ratnika iz II veka pre nove ere, dela stalne postavke Muzeja Vojvodine, oni su napravili štitove od crnog čeličnog lima, koji će uskoro biti izloženi u Muzeju. Kao posebnu „poslasticu” za Noć muzeja, ti mladi mašinci izvešće igrokaz „Kovači i vile”, koji prikazuje radost stvaranja, veličinu odbrane i moć ljubavi.  – U saradnji s Muzejom Vojvodine smo odabrali eksponat koji nam se najviše dopao – keltskog ratnika pod punom ratnom opremom – objašnjava Ivana Vlajkov. – Štit nam se najviše dopao jer je u pitanju defanzivno oružje koje se koristi u plemenite svrhe, da se čovek odbrani od neprijatelja. Idejne skice, alate i tehnološke liste za izradu štitova uradili smo na časovima tehničkog crtanja i tehnologije bravarskog profila, dok smo na praktičnoj nastavi u školskim radionicama materijaizovali naše ideje, iskucavanjem i cizeliranjem.

Mladi „ratnici” sa smera bravar-zavrivač napravili su štitove jedinstvene po obliku i obeležju. Na svakom je iskucano stilizovano ćirilično slovo koje označava određeni deo Novog Sada i okoline – Podbara, Liman, Detelinara, Rotkvarija, Adice, Futog, Đurđevo i Bukovac. Na tu ideju, po rečima naše sagovornice, došli su inspirisani šalama o rivalstvu momaka koji dolaze iz tih naselja. Osim toga, slova su u školi, kaže ona, uvek dobrodošla, a to je bila i prilika da Ivana pokaže šta je naučila nakon što je godinu i po učila kaligrafiju kod čuvenog novosadskog kaligrafa Branimira Prosenika. Tokom celog procesa, mladim mašincima su pomagali etnolog Aleksandar Petijević i arheolog Jovan Koledin, obojica iz Muzeja Vojvodine, koji su ih učili starim zanatima i davali im literaturu da bi se upozali s drevnim keltskim strategijama i taktikama ratovanja. Velika pomoć stigla je i od više kustoskinje Muzeja Vijeročke Šipke, koja im je priredila stručno vođenje kroz izložbu i nekoliko predavanja. Kruna te saradnje je igrokaz „Kovači i vile”.

– Igrokaz je nastao slučajno, na kafe-pauzi u zbornici, kad sam pričala o štitovima koje pravimo, a kolegama se to dopalo – kaže Ivana Vlajkov. – Tako je profesorka srpskog jezika i književnosti Jasna Ožegović napisala scenario, a profesor fizičkog Dragan Muškinja koreografiju bitke.

U igrokazu učestvuje čak 40 učenika prve godine iz odeljenja 104, bravar-zavarivač, i 105, robotičari. Igrokaz traje 15 minuta, bez ijedne izgovorene reči, kroz pantomimu i gestikulaciju majstora kovača, njihovih šegrta, mušterija, ratnika i dobrih vila koje oplemenjuju celu priču.

– Najzanimljivije mi je kako se ovi naši ratnici deru u bici kao devojčice, pošto to treba malo srčanije, ali videćemo kako će biti na premijeri – našalio se Nemanja Višnjičar sa smera Bravar-zavarivač, koji u igrokazu glumi kovača. – Sledeće bismo mogli da radimo nešto s puškama! Iz istorije sam uvek imao slabu dvojku, ali sad sam naučio mnogo toga novog. Najviše me zanima ta ratna kultura.

Igrokaz je zasnovan na istorijskim činjenicama te početak i kraj bitke označavaju zvuci ratničkih truba. Pravo zadovoljstvo u glumi, koju je ponela još iz osnovne škole, našla je Tina Mišić, učenica četvrtog razreda smera Tehničar za robotiku, koja ovog puta ima ulogu vile koja oživljava ratnike poginule u boju. Ipak, kako kaže, gluma njenih kolega joj je omiljeni deo igrokaza.

– Ponosna sam na svoje kolege, zaista su savršeni i svaka im čast što u uvežbali tako dobro! – iskrena je Tina.

D. Ristić

Igrokaz u Dunavskom parku

Izložba štitova učenika Srednje mašinske škole, “Veštine obrade metala u prošlosti”, autorki Vjeročke Šipke i Ivane Vlajkov, biće otvorena 15. maja u 12 sati u Muzeju Vojvodine, Ulica Dunavska 35, i trajaće do 25. maja. Igrokaz “Kovači i vile” imaće svoju premijeru za Noć muzeja, 20. maja, u 19 sati u Dunavskom parku.

- Iako smo najpre nameravali da učestvujemo u obeležavanju 170 godina postojanja Muzeja, tema Noći muzeja, “revolucija”, se jednostavno poklopila sa našim “Kovčima i vilama”. Nadamo se da ćemo tom izvedbom privući pažnju, te da ćemo putovati sa našim štitovima i izvoditi igrokaz gde god nas budu zvali - kaže profesorka Ivana Vlajkov.

Piše:
Pošaljite komentar