Srbija će deci migrantima obezbediti privremeni dom
BEOGRAD: Pravo na život u porodici je pravo svakog deteta, a Srbija postaje prva zemlja koja će ga obezbediti i za decu migrante bez roditeljske pratnje i to tako što će ih dodeliti hraniteljskim porodicama u kojima će oni, bar privrmeno, živeti.
Naime, Centar za porodični rad i savetovanje u saradnji sa organizacijom „Save the Children“ i Međunarodnim komitetom spasa, a uz podršku Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, sprovodi projekat pod nazivom: „Odgovarajuća briga i zaštita za decu bez roditeljske pratnje u situaciji migracije: Izgradnja kapaciteta za kvalitetno hraniteljstvo“.
Kroz taj projekat, kako je Tanjugu rekla Svetlana Milenković iz Centra za porodični rad i savetovanje, psiholozi, pedagozi i socijalni radnici, trebalo bi da pripreme i edukuju ukupno 90 hranitelja koji će pružiti dom maloletnim migrantima.
Prijave funkcionišu tako što se svi zainteresovani prijavljuju Centrima za socijalni rad u tim gradovima, a zatim, ti centri prosleđuju prijave Centru za za porodični rad i savetovanje.
Iako će u obuci učestvovati ljudi koji već imaju licencu da budu hranitelji, Milenković kaže da je ipak potrebno posebno raditi sa njima jer deca kojoj će oni pružiti dom imaju velike kulturne razlike a neretko su prošli traume.
Zbog toga će, prema njenim rečima, osnovne teme obuke biti kulturne različitosti i trauma.
Potrebno je da se hranitelji osnaže da mogu da razumeju razlike u kulturi, s druge strane, tema trauma zato što su to deca koja su prošla hiljade kilometara i našla se u stranoj zemlji bežeći od ove ili one vrste nesreće i još se odvojili od roditelja i našli među ljudima koji drugačije izgledaju i čiji jezik ne poznaju, kaže ona.
Ono što je posebno važno reći, navela je, jeste da se ova praksa ne treba mešati sa usvajanjem, i deca migranti neće ostajati „da žive zauvek“ u hraniteljskim porodicama.
Hraniteljstvo je oblik zaštite koji podrazumeva privremeni boravak u hraniteljskoj porodici dok se ne steknu uslovi da se vrati u biološku porodicu ili da se poveže sa usvojiteljskom porodicom, objasnila je Milenković.
Ipak, ograničenog roka koliko će deca u porodicama ostajati nema i to, kako je objasnila, može biti dok god je nekom detetu potrebno.
U Šidu već postoje, podsetila je MIlenković, porodice koje su neko vreme „čuvale“ bebe ili adolescente i, sudeći prema njihovim primerima, zadržavanja ne bi trebalo da traju duže od nekoliko meseci.
Podsećamo, od prošle je godine, međutim, problem školovanja te dece u Srbiji nešo manji, jer postoji nekoliko škola u kojima uče deca migranti, a ovim novim projektom dobiće i dom, istina, privremeni.
Time će Srbija biti prva zemlja koja maloletnim migrantima obezbeđuje dom.