Suđenje Goranu Davidoviću i u njegovom odsustvu
U novosadskom Višem sudu juče je nastavljeno suđenje povodom sukoba koji se zbio pre gotovo deset godina između dve veće grupe na Keju kod Doma Vojske u Novom Sadu, u kojem je bilo nekoliko povređenih.
Prvooptuženi za izazivanje mržnje i netrpeljivosti Goran Davidović (41) iz Novog Sada ni juče nije došao na glavni pretres. Njemu se sudi u odsustvu, ali, kako smo nezvanično saznali, on je nedavno u inostranstvu postao otac i to je razlog njegovog nedolaska, mada postupak redovno teče i bez njegovih pojavljivanja pred sudskim većem.
Drugookrivljeni Nedeljko Pešić (29) iz Šapca seo je juče na optuženičku klupu. On je negirao da je u vreme inkriminisanog događaja, pa do jučerašnjeg dana, bio pripadnik neke organizacije, uključujući i partijske, a dodao da se na mestu događaja na meti optužnice zatekao slučajno, na proputovanju od Šapca do Kule. Pešić je dodao da nije bilo fizičkog sukoba jer je postojala ograda koja je razdvajala dve grupe i bila je prisutna policija.
U nastavku dokaznog postupka samo je saslušan jedan svedok, zato što je branilac drugooptuženog, zbog svojih zdravstvenih tegoba, tražio da se glavni pretres odloži. Tako je reprodukcija video-zapisa odložena za naredno ročište.
Davidović i Pešić terete se da su dalekog 7.oktobra 2007. godine oko 17 sati na uglu Beogradskog keja i Dunavske ulice na skupu koji su organizovali Antifašistička organizacija Novog Sada i Nezavisno društvo novinara Vojvodine pod nazivom „Stop fašizmu“ prilikom njihovog prolaska na navedenom mestu izavali nacionalnu, rasnu mržnju i netrpeljivost među narodima i etničkim zajednicama koji žive u Srbiji, odnosno Vojvodini. Pripisuje im se da su se popeli na ogradu ugostiteljkog objekta u sastavu Doma vojske gde su se nalazili sa još nekim osobama kojima je Ministarstvo unutrašnjih poslova zabranilo okupljanje istog dana, da bi zatim nacistički salutirali podižući desnu ruku s ispruženom šakom u pravcu okupljenih učesnika antifašističkog skupa.
Svedok Predrag G. iz Priboja, protiv kog je postupak u tom predmetu obustavljen, juče je naveo da se malo čega seća posle deset godina, ali da se slučajno zatekao na licu mesta kao pojedinac, a ne kao pripadnik ikakvih grupa jer je šetao dok je bio u poseti rodbini.
“Hteo sam da odem na piće u Dom Vojske Srbije”, kazao je juče taj svedok. “Ja sam bio uz ovu grupu koja je imala srpske zastave i vikala „Srbija, Srbija”. Ovi drugi su bili agresivniji i bacali su kamenice uz psovke. Okrivljene ne poznajem“.
On je dodao da je bilo gestikulacija skupine uz koju se on zatekao, ali da se one mogu povezati sa sličnim i s pokretima ruku navijačkih grupa ili onih koji su se „mogli videti u starom Rimu”, a ne s fašističkim pozdravima.
“Nije došlo do direktnog sukoba zato što su između te dve skupine bili ograda i kordon policije“, dodao je on.
Na pitanje zamenika višeg javnog tužioca koliko često dolazi u Novi Sad, i da li je ikada ranije išao na piće u Dom Vojske, on je odgovorio da dolazi povremeno i da nikada pre nije bio na pomenutoj lokaciji.
“Ne znam šta je loše što su ovi pored mene skandirali „Srbija Srbija”” , kazao je Predrag G., na šta ga je predsednica veća upozorila da treba da se drži činjenica, a ne komentara.
Podsetimo, nakon više od 20 zakazanih ročišta koja nisu održana iz raznoraznih razloga, juče je u novosadskom Višem sudu suđenje nastavljeno. Dokazni postupak otvoren je 17. oktobra prošle godine. Davidovićev branilac je tom prilikom kazao pred novim većem, kojem predsedava sudija Slobodanka Gutović, da nije uspeo da dobije svog branjenika mobilnim telefonom, ali da mu je njegov otac saopštio da je bolestan.
Poslednji put kada prvooptuženi nije pristupio, advokat je izjavio da će njegov branjenik doći na sledeće ročište jer je to njemu u interesu.
Po sudskoj evidenciji, prva optužnica u tom slučaju podignuta je u decembru 2008. godine, a precizirana je od Višeg tužilaštva u decembru 2013, nakon što je s dvojicom iz grupe optuženih postignut sporazum o priznanju krivice.
Svedok Pavel D., jedan od organizatora antifašističkog skupa, prošao je s razbijenom glavom.
“Jedan mladić pokazivao je Hitlerov nacistički pozdrav „Zig hajl”, neprekidno stavljajući ruku na prsa pa je pružajući napred pod uglom od 45 stepeni, pri tome pokazujući drugom rukom tri prsta”, kazao je ovaj svedok. Vikali su pri tome „Srbija Srbima” i „Srbija, Srbija”. “Nisu imali obeležja, a video sam Davidovića da se držao za ogradu i gestikulirao, ali nisam čuo šta je izgovarao. Tuče nije bilo dok sam bio tamo“.
Nedim S., takođe jedan od organizatora antifašističkog skupa, kazao je da je tom prilikom video mladića koji je pokazivao „klasičan neonacistički pozdrav”. On je dodao da je, po njegovim saznanjima, MUP prošle godine obavestio Skupštinu Vojvodine da je „Nacionalni stroj” kojem optuženi Davidović slovi za šefa – neonacistička organizacija.
“Kada su dotrčali do ograde i počeli da bacaju kamenje, došlo je do pometnje”, izjavio je Nedim S. “Neki, kad su videli krv, počeli su da beže iz kolone u kojoj je bilo između 3.000 i 5.000 ljudi. Policija je u tom trenutku bila kod ograde, leđima okrenuta napadačima. Nisam video da je Davidović bacao kamenice, niti da je upućivao nacistički pozdrav“.
Uroš S. iz Beograda i Radomir D. iz Novog Sada, ranije okrivljeni, a sad u ulozi svedoka jer je Tužilaštvo odustalo od njihovog gonjenja, izjavili su da su ljudi iz antifašističke kolone započeli sukob i da tuče nije bilo.
“Nisam video da li je neko stajao uz ogradu, bio sam zauzet izbegavanjem kamenica, ali do fizičkog sukoba nije došlo“, kazao je Uroš S.
Radomir D. je izjavio da se našao u ugostiteljskom objektu Doma Vojske da bi prisutvovao neformalnom skupu zbog promocije knjige, a da su incident izazvale osobe iz antifašitičke kolone, skandirajući „Ubij fašistu” i bacajući kamenje.
Okrivljeni se terete da su isprovocirali najpre verbalni, a potom i fizički sukob učesnika skupa i lica okupljenih u Domu Vojske tako da je sa strane učesnika javnog skupa u pravcu Doma Vojske bačeno nekoliko flaša te je nakon toga došlo do tuče između te dve skupine i ugrožavanja sigurnosti učesnika u koloni prijavljenog skupa. Tom prilikom su četiri osobe zadobile lake telesne povrede u vidu rasekotina u predelu glave, čime je izvršeno krivično delo izazivanja nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.