Konačno radovi na fiskulturnoj hali somborske gimnazije
SOMBOR: Na zadovoljstvo somborskih gimnazijalaca, konačno su otpočeli radovi na rekonstrukciji i proširenju sale za fiskulturu ovdašnje proslavljene Gimnazije „Veljko Petrović“.
Nakon obezbeđivanja sredstava u jednakim delovima u buyetima Ministarstva privrede i Grada Sombora u iznosu od potrebnih ukupno 39,8 miliona dinara, izabrani izvođač, DOO „Somborelektro“, je uveden u posao koji bi, prema ugovoru, trebao da okonča za 100 dana, što bi značilo da će od nove školske godine gimnazijalci najzad imati časove fiskulture u adekvatnom prostoru.
Već duži niz godina, tačnije decenija, bilo je jasno da stara, gotovo minijaturna, fiskulturna sala somborske Gimnazije, ne ispunjava ni minimalne standarde za odvijanje nastave fizičkog vaspitanja, ali je u gradu koji se predstavlja kao varoš obrazovanja, kulture i sporta, ova činjenica (pre)dugo jednostavno stavljana „pod tepih“.
Ništa bolja situacija nije ni u drugim srednjim školama, pa je prošle godine, nalogom inspektora, zabranjeno korišćenje stare fiskulturne sale u Srednjoj tehničkoj školi, što zbog azbesta u njenoj svojevremenoj izgradnji, što zbog statičke nesigurnosti celog objekta. Učenici Srednje medicinske i SŠ „Sveti Sava“ koriste objekte Sportskog centra „Soko“ u samom gradu, dok srednjoškolci iz Ekonomske nastavu fizičkog imaju u Gradskoj hali „Mostonga”.
Svojevremena upozorenja istaknutih sportskih radnika, da u gradu takve sportske tradicije gotovo ponižavajuće deluje činjenica da nijedna srednja škola nema iole prihvatljive uslove za održavanje nastave fizičkog vaspitanja, a kamoli vannastavne sportske aktivnosti, nije nailazila na puno razumevanja gotovo nijedne vlasti. Kako se u slučaju izgradnje i opremanja „pravih“ fiskulturnih sala zaista radi o velikim sredstvima, kao svojevrsno „gašenje požara“ svojevremeno je prezentovan projekat po kome bi se podizanjem balon-sala u školskim dvorištima ovaj problem, ako ne rešio za stalno, a ono makar ublažio. Međutim, ni ova inicijativa nije naišla na razumevanje vlasti, koje pri tome nikada nisu imale zadršku u samohvali kada je u pitanju promocija i pomoć sportu i rekreaciji u Somboru.
Zbog svega toga, početak radova na proširenju i rekonstrukciji gimnazijske fiskulturne sale više je nego pozitivan pomak. Tim pre što je sasvim izvesno i rešenje problema sale u Tehničkoj školi, za čije projektovanje je već izdvojen neophodan novac, pa je realno očekivati da bi sledeće godine izgradnja ovog objekta mogla da dođe na dnevni red.
Za svojevremenu izgradnju zdanja somborske Gimnazije, koja danas nosi ime jednog od najvećih srpskih pripovedača, rođenog Somborca Veljka Petrovića, najzaslužniji je tadašnji direktor Đerđ Radič, koji je ishodovao da se aprila 1886. godine sazida jednospratna zgrada sa fasadnom ciglom u stilu romantizma i preda na korišćenje školi, dok se gimnazijski nastavnik gimnastike Aleksandar - Šana Demetrović, pionir sporta i fizičke kulture u Somboru, založio za izgradnju fiskulturne dvorane, pa je prva somborska gimnastička dvorana tada i nastala uz novu gimnazijsku zgradu.
Zbog povećanih školskih potreba postojeća jednospratna zgrada je vremenom postala tesna, pa je direktor Gimnazije Miloje Stojadinović uspeo da se dogradi drugi sprat u jesen 1940. Godine, dok je izgradnja primerenije fiskulturne sale postala stvarnost tek ovih dana.
M. Miljenović