Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Povratak otpisane tekstilne industrije

29.04.2017. 12:45 14:55
Piše:
Foto: Dnevnik (Filip Bakić)

NOVI SAD: Kada se začula tema iz filma „Povratak otpisanih”, a na modnu pistu Kongresnog centra „Master” Novosadskog sajma izašle devojke i momci koji su plesali u ritmu muzike i propratnih sirena, publika Nacionalne nedelje mode je živnula i aplauzom bodrila predstavljanje modela firme "Alex fashion". Radi se o kolekciji donjeg veša, pidžama i kupaćih kostima, koji predstavljaju prvi asortiman kompanije sa sedištem u Novom Sadu, koja je stara tek šest meseci, najavljujući da je moguć povratak otpisane tekstilne industrije u Srbiji.

"Počeli smo da radimo 3. oktobra 2016. u halama novosadske Slobodne carinske zone i dočekali smo da za šest meseci nešto napravimo i pokažemo", rekla je vodeća dizajnerka i stilistkinja u fabrici "Alex fashion" Sanja Lončar, dodajući da su se opredelili za plesnu prezentaciju modela jer su hteli da odskoče od ostalih. Prema njenim rečima,tekstilna industrija u Novom Sadu je pre 20 godina bila vrlo razvijena, a onda se raspala i sada se dešava da nemamo dovoljno kadrova.

"Jedva smo nakupili 160 radnika, i to tako što smo osnovali školu. Obučavamo mlade ljude koji ništa ne znaju, dakle, od nule", kaže Lončar.

Kurs traje dve sedmice i, kako je objasnila, oni za to vreme mogu da nauče dovoljno da uđu u proizvodnju, naravno, ako sve savladaju. Škola je u okviru fabrike, tako da i oni idu na pauzu i na ručak kao i njihovi radnici. Ona smatra da je to zahvalan posao za žene jer imaju organizovan prevoz, rade u jednoj smeni od 7 do 15 časova, dva puta imaju vežbanje, s profesorom fizičkog, u 7 i u 12, a potom i ručak, koji se donosi iz restorana.

"To je veliki ženski kolektiv u kojem se brine o ženama, koje čine 95 odsto kompanije, jer naš direktor čak nagrađuje porodilje i trudnice", napomenula je Sanja Lončar, pohvalivši osnivača firme Aleksandra Kosovca koji se nakon tri decenije provedene u tekstilnom biznisu u Americi i Italiji odlučio, pre samo šest meseci, da pokrene poslove u Srbiji.

Po Kosovčevim rečima, već imaju ugovorenu prodaju kupaćih kostima u Italiji, i to su milionske količine.

"Proizvodnja jednog brenda iz Rumunije uskoro počinje kod nas i prodaje se pod njihovim imenom, a deo naših proizvoda plasiramo u tu firmu i oni ih potom prodaju pod našim brendom. Nastup na Nacionalnoj nedelji mode je samo najava početka proizvodnje u Srbiji, stoga smo za nastup, osim „Povratka otpisanih”, odabrali i pesmu „Noć je vedra nad Srbijom”. Pokušaćemo da taj, za sada, srpski brend, proširimo van granica naše zemlje", rekao je Aleksandar Kosovac, koji je u taj posao ušao s velikim planovima jer poznaje kupce svuda u svetu, mada je na početku imao problema da pronađe radnike te je stoga i osnovao školu u okviru fabrike.

Jedna od najpopularnijih domaćih dizajnerki Suzana Perić, koja je to veče predstavila kolekciju „Letenje po oblacima”, uz podršku Novosađanke Jelene Bačić Alimpić, takođe kaže da je pre nekoliko godina imala problema da pronađe kvalitetne krojače, ali da sada ima odličnu ekipu saradnika koji su fakultetski obrazovani i odlično rade taj posao. Po završetku "Serbia Fashion Week" Suzana Perić će otputovati na Maltu, gde će predstaviti svoju novu kolekciju, što je još jedan u nizu pokušaja predsednice Nacionalne komore za modu Srbije i festivala SFW Svetlane Horvat da se pokrene domaća tekstilna industrija.

Te večeri su od domaćih kreatora svoje modele predstavili još i Pena kotur i Ivana Nikolić Stanković, kao i Aidar Kan iz Kazahstana, Amela Radan iz BiH i Milena Ćurđić iz Crne Gore. Danas ćemo, na zatvaranju Nacionalne nedelje mode u Kongresnom centru „Master” gledati Vasilija Kovačeva i Maju Marukić iz Srbije, Dejana Lukića iz Crne Gore, Erika Rosete iz Amerike, Arej Kono iz Nemačke i brenda „Dair” iz Holandije.

S. Milanović

Piše:
Pošaljite komentar