Agrokor kroji sudbinu 51 kompanije u pet država
Ministarka privrede Hrvatske Martina Dalić prvi put je pojasnila ključan argument vlade zbog kojeg je krenula u sprovođenje „Leks Agrokora”.
Do sad je bilo poznato da bi Agrokor izazvao potres u hrvatskoj privredi zbog lanca neplaćanja. Međutim, nije bilo poznato koliko bi kompanija to direktno pogodilo.
– Da nismo preduzeli sve što jesmo, suočili bismo se sa 73 stečaja na nekoliko hrvatskih sudova, a zatim i sa svim posledicama na razne segmente ekonomije i posledicama koje je teško predvideti – kazala je Martina Dalić.
Po zvaničnim podacima, u sastavu „Agrokora” je 51 kompanija u Hrvatskoj, Sloveniji, Srbiji, BiH, Crnoj Gori i drugim zemljama.
Nikolić: NBS može samo da pojača nadzor
Na pitanje kako će Narodna banka Srbije sprečiti da se iz firmi hrvatskog „Agrokora” koje posluju u Srbiji kapital odliva u matično preduzeće, ekonomista i član Saveta guvernera NBS-a Ivan Nikolić je kazao da centralna banka može samo pojačati kontrolu primene Zakona o deviznom poslovanju.
– Postoji više legalnih načina da se kapital firmi odliva u matično preduzeće koje je u drugoj državi i NBS nema mehanizme da to spreči, ukoliko ne budu donete drugačija odluke – rekao je Nikolić. – Sada je moguće samo pojačati nadzor da ne dođe do nekih zloupotreba.
Kojih bi još dvadesetak kompanija doživelo stečaj nije precizirala, kao ni da li bi to bio slučaj s baš svim kompanijama iz koncerna. O svim poslovnim potezima uputila je na novog upravnika Antu Ramljaka, i naglasila da državu interesuje stabilizacija stanja, podmirivanje obveza dobavljačima i dogovor oko nagodbe.
Dodala je da bi, iako zagovara neuplitanje države u funkcionisanje tržišta, u slučaju „Agrokora” hrvatska privreda bila suočena s opasnošću da se kriza u jednoj kompaniji prelije na celu ekonomiju i stvori velike probleme.
– Stvari nisu crno-bele, neoliberalne ili intervencionističke. Postojeća pravila igre nisu bila dovoljno efikasna da se mogu nositi s problemima takvih razmera. Zalagati se za instrumente tržišne ekonomije ne znači da vlada mora da odustane od instrumenata ekonomske politike pa tako i korišćenja administrativno-regulatornog okvira – kazala je Martina Dalić.
Navela je da se treba paziti jer problem može biti kako se ti instrumenti koriste.
– Ali postoje mnogobrojni dokazi da se u ovom slučaju koriste na način koji je u skladu s tržišnom ekonomijom, i to tako da brani interes države. Lično me to nije pokolebalo. I dalje zagovaram tržišnu ekonomiju – kazala je Martina Dalić.
D. U.
Akcije u strmoglavom padu
Na Zagrebačkoj berzi je nastavljen oštar pad cena akcija kompanija iz sastava „Agrokora”, nakon što je agencija „Mudis” ponovo snizila rejting tog koncerna pa su te kompanije od početka marta do sada izgubile na tržišnoj kapitalizaciji od 36 do čak 69 procenata, javlja portal „Poslovni”.
Milionski promet zabležen je samo kod akcija „Leda” – 1,44 milion kuna (194.000 evra). Cena „Ledove” akcije je potonula gotovo 20 odsto, na 3.000 kuna, a od početka marta se strmoglavila 68,4 procenta, odnosno tržišna kapitalizacije te kompanije smanjena je više od tri puta.
Toliko je srezana i tržišna kapitalizacija „Jamnice”, čija je cena potonula 22,3 odsto, na 50.101. kunu. Od početak marta, akcija „Jamnice” je izgubila 69 odsto vrednosti. Deonica „Belja” je u minusu 21,27 odsto...