Jag laserom skidaju sekundarnu kataraktu
Klinika za očne bolesti Kliničkog centra Voojvodine dobila je novi jag laser, kojim se rade operacije sekundarne katarakte i glaukoma zatvorenog ugla. Laser koji su ranije koristili star je više od 20 godina, i prethodne dve godine nije radio, a kvar ne može da se popravi.
"Jag laser stigao je u petak i odmah je montiran, a do sada smo na njemu uradili 40 pacijenata. U skladu s mogućnostima, u narednom periodu taj broj će se povećavati, jer se intervencije nisu radile dve godine, od kako nam se stari laser pokvario " kaže za “Dnevnik” upravnik Klinike za očne bolesti profesor dr Vladimir Čanadanović i dodaje kako je novi aparat nabavljen zahvaljujući donaciji Pokrajinske vlade i Uprave za kapitalna ulaganja Vojvodine.
Klinika je jedina državna zdravstvena ustanova u celoj Vojvodini koja ima ovaj aparat, a dr Čanadanović objašnjava da im stoga dolaze i pacijenti iz drugih zdravstvenih centara. Dok nije radio laser, pacijenti su stalno pristizali i posao se nagomilavao, te sada na intervenciju čeka nešto više od 300 ljudi.
"Jag laser koristi se za tretman sekundarne katarakte, odnosno jag laser kapsulotomiju, kao i za lečenje glaukoma zatvorenog ugla, odnosno jag laser iridotomiju" navodi dr Čanadanović i dodaje da godišnje urade oko 200 operacija glaukoma i dvostruko više intervencija zbog pojave sekundarne katarakte.
Tokom operacije katarakte hirurg uklanja zamućeno očno sočivo i na njegovo mesto ugrađuje veštačko intraokularno sočivo. Pojava sekundarne katarakte znači da je došlo do zamućenja zadnje kapsule prirodnog sočiva, koje se najčešće javlja nakon jedne godine od operacije katarakte, mada može da se javi i ranije ili kasnije.
"Jag laser smešten je u Poliklinici, a intervencija se radi ambulantno, u lokalnoj anesteziji i potpuno je bezbolna, a nakon nje vidna funkcija operisanih pacijenata popravlja se na onu koja je bila posle operacije katarakte" objašnjava dr Čanadanović.
Glaukom zatvorenog ugla je akutno ili hronično povišenje intraokularnog pritiska nastalo zbog blokade odvoda očne vodice. Ovaj tip glaukoma karakterišu plića prednja očna komora sa suženim uglom i obično se javlja kod dalekovidih osoba. Akutni napad glaukoma zatvorenog ugla može da nastane posle širenja zenice, uzimanja nekih lekova ili pri dužem boravku u zamračenom prostoru.
Simptomi sekundarne katarakte
Simptomi sekundarne katarakte su zamućen vid i slabiji intenzitet boja, značajno slabiji u odnosu na onaj vid koji je bio posle operacije katarakte. Ona se uspešno leči pomoću Jag lasera i to tako što se laserom iseca otvor u zadnjoj kapsuli, iza veštački ugrađenog intraoklularnog sočiva.
- Simptomi glaukoma su burni, praćeni glavoboljom, bolom jednog oka, mučninom i zamagljenim vidom. Ovo stanje zahteva hitan pregled i lečenje očnog lekara, pošto naglo povišenje očnog pritiska može da izazove ozbiljno i trajno oštećenje vidne funkcije - kaže dr Čanadanović i napominje da se glaukom zatvorenog ugla uspešno leči jag laser iridotomijom i to tako što se uz pomoć laserskih zraka kreira otvor na dužici.
Time se stvara komunikacija između prednje i zadnje očne komore, što omogućava nesmetan protok očne vodice i sprečava skok intraokularnog pritiska. Jag laser iridotomija je bezbolna procedura, obavlja se ambulantno u lokalnoj anesteziji.
LJ. Petrović