I devojčice obolevaju od raka dojke
NOVI SAD: Karcinom dojke dostiže epidemijske razmere, a predsednica Senološkog udruženja Srbije profesorka dr Dragana Đilas kaže da čak 26 odsto svih obolelih od raka, čine upravo karcinomi dojke.
Prvi Srpski senološki kongres otvoren je juče u Rektoratu Novosadskog univerziteta i traje i danas, a okuplja domaće i strane stručnjake svih specijalnosti koji se bave bolestima dojke. Multidisciplinarnost je ono što u našem zdravstvu nedostaje, kada je reč o lečenju bolesti dojke, te je stoga prošle godine u Novom Sadu osnovano Senološko društvo Srbije, koje je i organizator prvog ovakvog kongresa u Srbiji.
“Pre 20 godina svaka deseta žena obolevala je od karcinoma dojke, a sada je to svaka osma. I nove dijagnostičke metode utiču na to da se otkrije bolest, koja ranije ne bi bila otkrivena. Prema podacima Instituta “Batut” u Srbiji godišnje oboli 3.200 žena od od raka dojke, a umre njih 1.200. To su alarmantni podaci. Takođe, svake godine imamo četiri do pet devojaka u uzrastu od 15 do 19 godina koje obole od raka dojke“, rekla je dr Đilas i dodala kako naša zemlja ne zaostaje u terapiji za zemljama Zapadne Evrope i Amerike i prate se svi trendovi u savremenom lečenju.
U Srbiji godišnje od raka dojke oboli 3.200 žena, a umre njih 1.200
Profesor dr Tibor Tot iz Švedske ocenio je da Institut u Sremskoj Kamenici ne zaostaje ni u čemu za standardima koji postoje u Švedskoj.
“Razlika je u tome što u Srbiji nema mnogo centara za lečenje kao što je Institut u Kamenici, a u Švedskoj takve centre ima svaki okrug. Rano otkrivanje bolesti je od suštinskog značaja i smanjuje smrtnost čak za 40 odsto. Ukoliko se otkrije tumor veličine do 15 mm, on ne skraćuje ženi život, ali ako se tumor ne otkrije mamografijom, nego palpacijom, onda je druga priča“, ocenio je dr Tot i istakao da je kod nas problem u visokoj smrtnosti od ove bolesti, a da je učestalost obolevanja relativno niska, čak niža od stope u Belgiji.
Pokrajinski sekretar zadužen za zdravstvo docent dr Zoran Gojković ocenio je da su ovakvi skupovi značajni, jer okupljaju i naše, ali i stručnjake iz drugih zemalja.
“U Vojvodini 1.250 žena godišnje oboli od tumora dojke, a poražavajuće je što godišnje od ove bolesti umre više od 500 žena. Stoga je poruka damama da je prevencija izuzetno važna, jer statistika kaže da ako se tumor otkrije u najranijoj fazi, desetogodišnje izlečenje je 90 odsto“, kazao je dr Gojković.
LJ. Petrović
Foto: S. Šušnjević