Dve trećine gazda ne bi prijavilo nelegalne firme
sive ekonomije poslednju godinu smanjen, ali isto toliko njih ne bi prijavilo nelojalnu konkurenciju iako su se izjasnili da svaka treća firma u njihovom sektoru posluje u sivoj zoni.
Najviše firmi u sivoj ekonomiji radi u građevinarstvu, trgovini, advokaturi i ugostiteljstvu, smatra 250 domaćih poslodavaca koji su učestovali u anketi, a nelojalna konkurencija im smeta najviše zbog toga što obara cene na tržištu, onemogućava ulaganja u tehnološki razvoj i zato što znatno utiče na smanjenje prometa.
Po rečima istraživača „Ipsos public affairsa” Vojislava Mihailovića, gotovo tri četvrtine ispitanika reklo je da je poslovanje konkurencije u sivoj zoni neopravdano, dok više od četvrtine misli da je ono barem donekle opravdano. No, uprkos takvom stavu, dodao je Mihailović, čak 61 odsto privrednika ne bi prijavilo firmu koja posluje nelegalno, čak i ako im one nanose štetu, što je problem koji država mora da reši u godini koju je proglasila za Godinu borbe protiv sive ekonomije.
Istovremeno, građani na sivu ekonomiju gledaju drugačije i smatraju da se ona mora zaustaviti. Pri tom, građani u većini slučajeva sivu ekonomiju povezuju s neprijavljenim radnicima, odnosno radom na crno, ali i izbegavanjem poslodavaca da plaćaju poreze.
Poslodavci koji su učestovali u istraživanju najviše poverenja imaju u Agenciju za privredne registre, zatim NBS i Poresku upravu, dok su na dnu lestvice privredni sudovi, Skupština Srbije i Komisija za zaštitu konkurencije.
Kao najzastupeljeniji oblik sive ekonomije poslodavci u 43 odsto slučajeva navode izbegavanje plaćanja poreza i doprinosa na zarade, a 39 odsto izbegavanje plaćanja PDV-a. Kao glavne uzroke sive ekonomije poslodavci vide visoke poreze i doprinose na zaradu – njih 62 odsto, parafiskalnme namete i nepredvidive takse i naknade –52 odsto, nedostatak novca i povoljnih kredita za usluge – 44 odsto, a korupciju državnih službenika – 40 odsto.
LJ. Malešević
Za dve godine uhvaćeno 34.000 radnika na crno
Po rečima državnog sekretara u Ministarstvu državne uprave i samoupraveŽeljka Ožegovića, borba protiv sive ekonomije nije počela s nagradnom igrom, kako se to sad predstavlja, već usvajanjem Zakona o inspekcijskom nadzoru pre dve godine.
– U prethodne dve godine registrovano je 34.000 osoba koje su radile na crno, od početka primene Zakona urađeno je 350.000 inspekcijskih nadzora – rekao je Ožegović. – Ove godine trebalo bi da s njim uskladimo i 150 drugih zakona, a u planu je početak realizacije platforme e-inspektor, i to najpre za Tržišnu, Inspekciju rada, Upravnu i Poresku inspekciju.