Aplauz, lupanje, vikanje i transparenti
Dočekali su je, s jedne strane, aplauz poslanika, ali s druge, negodovanje parlamentaraca iz redova radikala. Tokom većeg dela izlaganja, poslanici Srpske radikalne stranke su vikali, lupali o poslaničke klupe i skandirali „Srbija–Rusija, ne treba nam Unija”. Poslanici „Dveri” protest su iskazali tako što su stajali i držali transparent na kojem je pisalo „Srbija ne veruje Briselu”. Mediji su primetili da je Mogerinijevu u Skupštini dočekao „mlak aplauz” u odnosu na „snažan” kojim je propraćen premijer Srbije i predsednički kandidat koalicije oko SNS-a Aleksandru Vučić.
Mogerinijeva je na početku pozdravila poslanike s „Dobar dan” na srpskom jeziku, uz opasku: „Velika mi je čast da budem u zemlji u kojoj se osećam kao kod kuće”.
– Želimo mirnu predizbornu kampanju – podvukla je šefica evropske diplomatije u obraćanju parlamentu.
Mogerinijeva je poslanicima SRS-a rekla da neće ometati njihovo vikanje, da se neće umoriti, i preporučila im da sačuvaju grla za obraćanje građanima tokom predizborne kampanje, koja je, kako je konstatovala, počela. Naglasila je da je važno da se svi građani Srbije uključe u ključne odluke koje će zemlja morati da donese, a uloga parlamenta je, kaže, veoma važna jer je on ključna veza između građana i institucija.
– Suočavate se i s izborom budućnosti. EU s nestrpljenjem očekuje saradnju s novim predsednikom i vladom na putu ka članstvu EU – rekla je šefica evropske diplomatije.
Po završetku govora, Mogerinijeva je dobila „jači aplauz od onog koji joj je priređen kada je ulazila u salu”, a premijer Vučić joj je pružio još jednom podršku, ustajući da se pozdrave. Predsednik Vlade je zahvalio Mogerinijevoj na poseti Srbiji, ističući da je dobrodošla u našu zemlju, te da mu je žao zbog incidenta u parlamentu.
Lider Pokreta „Dveri” Boško Obradović rekao je da se u Skupštini Srbije dogodio interesantan performans Aleksandra Vučića i Vojislava Šešelja. Istakao je da su se oni dogovorili da tokom obraćanja šefice evropske diplomatije Federike Mogerini Šešelj glumi protivljenje, a Vučić da objašnjava da je jedini garant Evropske unije u Srbiji. Dodao je da se u Skupštini od poslanika „Dveri”, koji su nosili transparente s porukama protiv Evropske unije i Brisela, čuo glas evroskepticizma i evrorealizma.
Predsednik SRS-a Vojislav Šešelj je kazao da je uspešno započeo kampanju u parlamentu tokom posete visoke predstavnice EU Federike Mogerini.
Povodom toga što su poslanici SRS-a juče vikali i lupali u klupe tokom govora visoke predstavnice EU, šef naprednjaka u parlamentu Aleksandar Martinović rekao je da je to bilo „nerazumno” i da se time ruši ugled Srbije u svetu.
Za Đorđa Vukadinović iz poslaničkog kluba „Nova Srbija – pokret Za spas Srbije” posebna sednica Skupštine bila je „samo obična farsa” kojom je „trebalo predstaviti Aleksandra Vučića kao glavnog zaštitnika EU”.
S. Stanković
Domaćin i gošća
– U parlamentu Srbije nisam se osećao kao neko ko je dobar gost i kao neko ko bi u ovoj zemlji trebalo da bude domaćin gospođi Mogerini i žao mi je zbog toga – rekao je Vučić tokom zajedničke konferencije s Mogerinijevom u vili „Mir”.
Ona je istakla da je sve to deo demokratskih razgovora i diskusije, što treba poštovati.
Vučić je primetio da su poslanici SRS-a mogli iskazati protest na drugačiji i pristojniji način. Otkrio je da je „bio neprijatan prema jednom od poslanika koji je bio nepristojan”.
– Nisam opsovao ništa, bio sam neprijatan, žao mi je zbog toga – rekao je, konstatujući: – To raditi 20 minuta bez prestanka pred jednom ženom nije baš ni yentlmenski, ali, šta ćete, to je današnjica.
Federika Mogerini je rekla da se i sama nalazila u komplikovanim situacijama u parlamentu, ali da je to stvar politike.
– Verujem da neki moji sagovornici nisu spremni da se suoče sa činjenicom da ja mogu da prihvatim konfrontaciju. Nije lepo biti nepristojan prema dami, ali to je deo politike... Dragi premijeru, ne morate da brinete. To su zanimljiva parlamentarna iskustva, koja mi ponekad nedostaju – rekla je Federika Mogerini, uz napomenu: – Nije lepo biti nepristojan prema dami, ali to je političko okruženje i stvar različitog tumačenja puta koji je Srbija zauzela.
Jovanović: Brukali zemlju
Lider LDP-a Čedomir Jovanović smatra da su svojim neodgovornim nastupom, i radikali i „Dveri” brukali zemlju.
– Onako kako smo se danas ponašali u parlamentu, ne ponaša se niko u Evropi – kazao je Jovanović. – To nije ličilo na Skupštinu, to je ličilo na neki kozački skup gde je nivo bezobrazluka i količina dreke presudan argument i dokaz nečijeg kvaliteta. A mogu samo da se zahvalim gospođi Mogerini zbog pristojnosti i spremnost da, uprkos svemu, pošalje neke važne poruke.
Čanak: Antisrpska politika radikala
Lider LSV-a Nenad Čanak izjavio je da su dešavanja pokazala da je predsednička kampanja počela. On je novinarima u parlamentu rekao da je klicanje Rusiji, predvođeno „haškim optuženikom” Vojislavom Šešeljom, pokazalao da je na delu antisrpska politika usmerena protiv Srbije i njenog teritorijalnog integriteta i suvereniteta.
Istakao je da je predsednica Skupštine Maja Gojković morala da održi red na sednici i omogući poslanicima da čuju Federiku Mogerini i da su radikali morali biti udaljeni.