U „Erkeru“ umesto malih radnji, robna kuća jednog zakupca?
Poslovni centar „Erker”, u kojem je smešten „Kineski tržni centar“, trebalo bi posle 1. marta da promeni namenu i ubuduće posluje kao samoposluga,
po uzoru na „Pandu” – robnu kuću udaljenu od „Erkera” oko 500 metara, s jednim zakupcem iz Kine.
Na izmenu unutrašnjosti „Erkera” različito reaguju vlasnici lokala koji duže imaju prazan lokal, koji u svom poslovnom prostoru rade i one kojima je stalo da primaju što veću kiriju. Posebno je zabrinula zakupce koji više godina rade u „Erkeru”, ubeđene da ih, ukoliko se presele na drugu lokaciju, kupci neće prepoznati, da će izgubiti egzistenciju i posao.
Vlasnici kojima je lokal bio prazan ili je to još uvek, podržavaju da unutrašnjost objekta dobije novi izgled. Ali u grupi vlasnika koji imaju zapupce ima i deo onih koji ne daju da im se nekretnina preuređuje.
Odluku o preuređenju unutrašnjnosti objekta „Erkera” donela je Skupština udruženja vlasnika lokala, koji su, kako kaže jedan od njih, čiji je lokal bio prazan tri godine, saglasni da se unutrašnjost objekta preuredi.
– Svi vlasnici su odluku o tome potpisali – tvrdi naš sagovrnik, smatrajući da im desetogodišnji ugovor o zakupu pruža veću sigurnost nego što sada imaju, jer zakupac iz Kine, između ostalog, nudi i veću zakupninu.
Jedinstven prostor, ističe, dobro će doći onima čiji su lokali duže prazni, a moraju sve troškove da plaćaju, kao da im je poslovni prostor popunjen.
– Zakupcima je obaveštenje da treba da se isele do 1. marta uručeno uoči Nove godine – kaže predsednik Skupštine udruženja vlasnika lokala u „Erkeru” i menayer Aleksandar Savić, uz napomenu da je još rano pisati o tome da će unutrašnjost „Erkera” biti adaptirana u jedan prostor, kako je to već uobičajeno kada je u pitanju samoposluživanje.
Savić objašnjava da će u objektu će biti jedna kasa, a asortiman robe gotovo isti kao i u sadašnjim lokalima, kojih je pedesetak.
– Planiramo građevinske radove, da bi se stvorio ogroman prostor bez pregrada i zidova, a za takvu adaptaciju trebaju nam i dozvole urbanista, odnosno takozvana mala građevinaska dozvola i idejni projekat novog prostora. Međutim, na ishodovanju dozvole i izradi projekta još ne radimo. Istakao je da se očekuje da u novom prostoru bude i kvalitetnijih stvari nego sada te da će se novi zakupac iz Kine pobrinuti da na rafovima bude i robe domaćih proizvođača, što sada nije slučaj.
– Sada zakupci robu nabavljaju isključivo iz Kine. Namera je da po trećina asortimana bude iz Kine, Srbije i drugih zemalja – kazao je Savić.
Više kineskih preduzetnika udružilo se i angažovalo advokata da ih zastupa i obavestilo ambasadu Kine u Beogradu.
Jedna od zakupaca koja drži više lokala u „Erkeru” Kineskinja Anči Haijun ne slaže se s odlukom, smatrajući da joj je mesto da radi upravo u „Erkeru”.
– U Novom Sadu sam od 2004. godine, a od 2007. u „Erkeru” držim više radnji. Ponuda mi je raznovrsna i nemam gde da smestim toliko ogromnu količinu robe. Zainteresovana sam da ja budem zakupac celokupnog objekta i to sam rekla menayeru Alkesandru Saviću – kazala je Anči i dodala da gazda lokala u kojem trguje nije za to da se lokal ruši.
Domaći zakupci nisu imali hrabrosti da pričaju o ovome, bojeći se neprijatnosti, ali su istakli da su spremni da plate i skuplji zakup da bi ostali u „Erkeru”. Podvukli su da svaki lokal, uz njihovu porodicu, hrani još jednu – familiju zaposlenog radnika.
Skrenuli su pažnju na to da razumeju vlasnike lokala koji nisu imali zaradu od kirije zbog neizdatog prostora, ali da je upravo zato u objektu bio menayer sa zadatkom da popuni sve lokale. Trenutno radi 42 lokala od ukupno 46.
Tekst i foto: Z. Delić
Neće da menjaju adresu
Zakupci lokala, domaći i oni iz Kine, neće da menjaju adresu poslovanja. Sumnjaju u priču da su svi vlasnici dali saglasnost da se menja unutrašnjost objekta jer ih je teško okupiti, pošto žive na različitim stranama u zemlji i inostranstvu. Da je to tačno, kaže jedan od zakupaca, obavestili bi nas o tome jer smo u kontaktu.