Norvežanima se osladio naš med
Iz Srbije je prošle godine izvezeno 2.145 tona meda u vrednosti od 9,1 miliona dolara, podaci su Privredne komore Srbije. Najviše se izvozilo u Italiju, Norvešku, Crnu Goru, Nemačku i Austriju.
Med je u perspektivi velika izvozna šansa Srbije jer je, kako ocenjuju u PKS-u, cela zemlja pogodna za razvoj pčelarstva.
Glavna dobit u toj privrednoj grani nije samo proizvodnja meda već i oprašivanje biljnih kultura, a istraživanja u svetu pokazala su da se pravilnom upotrebom pčela u oprašivanju, uz ostale mere, prinos povećava od 60 do čak 100 procenata.
Kako je objavljeno na sajtu PKS-a, proizvodnja meda u Srbiji prošle godine nije bila rekordna zbog nepovoljnijih vremenskih uslova i kiše u periodu cvetanja bagrema, ali su pčelari zadovoljni postignutim izvoznim rezultatima.
Očekuje se da će u narednom periodu porasti broja košnica u Srbiji jer se sve više ljudi bavi pčelarstvom. Po proceni Republičkog zavoda za statistiku, 2015. u Srbiji je bilo 792.000 košnica, što je 17 odsto više nego godinu ranije.
– Iako prošle godine meda gotovo uopšte nije bilo jer je prinos dala samo suncokretova paša i nešto malo lipova, isporučene su zalihe meda iz 2015. godine, pa je ukupna vrednost izvoza ipak na prosečnom višegodišnjem nivou – kazao je predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) Rodoljub Živadinović.
On je rekao da se još ne mogu praviti izvozni planovi za ovu godinu jer se ne zna kakva će biti pašna sezona, dodajući da će se pčelari „ove zime suočiti s izvesnim gubicima pčela”.
– Hladnoća nije opasnost za pčele ako imaju dovoljne zalihe hrane. Problem može nastati kod pčelara koji zbog loše godine nisu imali dovoljno novca da u avgustu prošle godine dohrane svoje pčele veštačkom hranom jer nije bilo dovoljno prirodne hrane za prezimljavanje – rekao je Živadinović.
E. Dn.